به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ یحیی گل‌محمدی امسال هم مثل سال گذشته وظیفه هدایت پرسپولیس را برعهده دارد. گل‌محمدی که از اواسط سال گذشته به جای کالدرون، سرمربی پرسپولیس شد، توانست قهرمانی لیگ نوزدهم را برای قرمزهای پایتخت به ارمغان بیاورد. یحیی در لیگ بیستم هم روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند تا از قهرمانی خودش و تیمش دفاع کند.

در ادامه کارنامه و رزومه این سرمربی جوان را بررسی می‌کنیم.

شروعی ناامیدکننده

یحیی گل‌محمدی که در 50 سالگی قرار دارد، ورود به عرصه مربیگری را از سال 88 آغاز کرد. یحیی در سن 39 سالگی یعنی درست 11 سال پیش وارد مربیگری در فوتبال شد. او در سال 87 بازیکن صبا بود اما پس از کناره‌گیری محمدحسین ضیایی از سرمربیگری صبا، به عنوان جانشین این مربی برای هدایت تیم برای ادامه مسابقات را برعهده گرفت.

گل‌محمدی در 10 مسابقه باقی مانده صبا را هدایت کرد و توانست صبا را در رتبه سوم جدول لیگ برتر بنشاند. در حالی که به نظر می‌رسید یحیی با صبا ادامه دهد اما این اتفاق رخ نداد و گل‌محمدی هدایت تیم دسته یکی تربیت یزد را به دست گرفت اما نتوانست این تیم را به لیگ برتر بیاورد به همین دلیل یزد را ترک کرد و سرمربیگری یک تیم دسته اولی دیگر را قبول کرد. یحیی در سال 1389 به عنوان سرمربی تیم نساجی مازندران انتخاب شد اما باز هم کارنامه قابل قبولی در این تیم نداشت و نتوانست نساجی را به لیگ برتر بیاورد.

گل‌محمدی باز هم بعد از یک فصل ناکامی تیمش را تغییر داد و در اقدامی عجیب دستیار علی دایی در راه‌آهن شد. او در راه آهن هم دوام نیاورد و در پایان فصل از کادر مربیگری راه‌آهن جدا شد تا برای دومین‌بار زمام تیم فوتبال صبای قم را در دست بگیرد.

ترک صبا و دستیاری در پرسپولیس

گل‌محمدی در چهارمین سال دوران سرمربیگری‌اش به تیمی برگشت که مربیگری را از آنجا شروع کرده بود. یحیی فصل را در صبا تمام نکرد و در حالی که به بهانه بیماری قلبی از سرمربیگری در صبا کناره‌گیری کرد، چند روز بعد به عنوان دستیار مانوئل ژوزه در پرسپولیس انتخاب شد.

پس از چندی ژوزه به دلیل نتایج ضعیف از پرسپولیس اخراج شد و مدیران پرسپولیس گل‌محمدی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. گل‌محمدی 20 بازی روی نیمکت پرسپولیس نشست و فقط در 2 بازی برنده شد.

یحیی در فینال جام حذفی هم مقابل سپاهان شکست خورد و به دلیل حجم انتقادات تصمیم به جدایی از پرسپولیس گرفت.

مرد انتخاب‌های عجیب

با آغاز فصل سیزدهم لیگ برتر خلیج فارس یحیی گل‌محمدی سرمربیگری تیم نفت تهران را پذیرفت. یحیی در آن فصل با نفت درخشید و عنوان سومی لیگ را از آن خود کرد و در سال 93 از سوی کانون مربیان فوتبال ایران به‌عنوان بهترین سرمربی ماه انتخاب شد.

گل‌محمدی در لیگ چهاردهم با ذوب آهن قهرمان جام حذفی شد و در لیگ برتر نیز مقام چهارم را کسب کرد. او در سال 95 هم برای دومین سال پیاپی تیم ذوب‌آهن را به مقام قهرمانی مسابقات جام حذفی رساند.

او پس از این قهرمانی دوباره، تصمیم عجیبی گرفت و به لیگ یک رفت. عمر مربیگری او در اکسین کرج هم کوتاه بود و چند ماه بعد از شروع مسابقات آن فصل به دلیل کسب نتایج ضعیف از این تیم اخراج شد.

انتخاب بعدی یحیی هم عجیب بود. او در سالی که فیفا پنجره نقل و انتقالاتی تراکتور تبریز را بسته بود سرمربی این تیم شد. تراکتور نمی‌توانست بازیکن بگیرد و بازیکنان بسیاری را از دست داده بود. همین باعث شد گل‌محمدی پس از کسب نتایج ضعیف در این تیم و به دلیل فشار تماشاگران پس از هفته هجدهم به کارش در این تیم، پایان داد و یک نیم‌فصل خانه‌نشین شد.

77

باز هم جانشین یک خارجی

گل‌محمدی بعد از یک نیم فصل خانه‌نشینی در لیگ نوزدهم سرمربی شهرخودرو شد. یحیی داشت با شهرخودرو نتایج خوبی می گرفت اما با جدایی کالدرون تصمیم گرفت جانشین سرمربی خارجی پرسپولیس شود تا بعد از 7 سال باز هم حضور روی نیمکت پرسپولیس را تجربه کند. او توانست با تیمی که به اعتقاد اکثر پیشکسوتان پرسپولیس ساخته و پرداخته برانکو ایوانکوویچ بود قهرمان لیگ نوزدهم شود.

گل‌محمدی از جمله مربیان جوان است که در طول 11 سال حضورش در فوتبال ایران دو قهرمانی جام حذفی و یک قهرمانی لیگ کسب کرده و البته نکته جالب درباره او، عمر کوتاه مربیگری‌اش در تیم‌های مختلف است که به جز دو سال حضور در ذوب‌آهن، بقیه دوران مربیگری‌اش یک نیم فصل یا نهایتا یک فصل بوده است.  

آشوبی: گل‌محمدی باید تحمل بیشتری داشته باشد

فرزاد آشوبی، پیشکسوت پرسپولیس، درباره یحیی گل‌محمدی به خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری برنا گفت: یحیی از نسل مربیان جوان و جدید فوتبال ایران است. برخی می‌گویند او تیم آماده و هماهنگ کالدرون و برانکو را تحویل گرفت و قهرمان کرد اما نمی‌توان منکر زحمات خودِ او شد. یحیی برای موفقیت در پرسپولیس تلاش کرده ولی در سال آینده باید خودش را نشان دهد. تیم فصل بعد پرسپولیس را یحیی بسته و هر اتفاقی در فصل آینده برای پرسپولیس رخ دهد مسئولیت آن به خودِ گل‌محمدی برمی‌گردد.

آشوبی با اشاره به اینکه سرمربی پرسپولیس باید تحمل بیشتری داشته باشد، ادامه داد: یحیی گاهی واکنش‌هایی نشان می‌دهد که مشخص است تحت فشار قرار دارد اما مربیگری یعنی تحمل فشار؛ استرس و فشار در باشگاه‌های بزرگ به مراتب بیشتر است. وقتی مسئولیت تیم بزرگی مثل پرسپولیس را می‌پذیرید باید آماده مبارزه با انواع فشارها باشید و گل‌محمدی هم باید تاب و تحملش را افزایش دهد. 4

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: