به گزارش برنا؛ با پایان مرحله گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تکلیف 8 تیم صعود کننده به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا روشن شد. از نکات جالب توجه مسابقات هفته پایانی لیگ قهرمانان آسیا، صعود 3 تیم از 4 تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان است. تیم های استقلال و پرسپولیس از گروه خود به عنوان صدرنشین و تراکتورسازی به عنوان تیم دوم توانستند مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را پشت سر بگذارند.

این 3 تیم به همراه النصر و الهلال از عربستان، الشارجه و الوحده از امارات و استقلال از تاجیکستان به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند. این اتفاق درحالی رخ داد که از بین 3 تیم قطری حاضر در مرحله گروهی هیچ تیمی نتوانست به مرحله بعد صعود کند. البته ساختار جدید لیگ قهرمانان به گونه ای بود که نتیجه تساوی تیم های الاهلی عربستان و الدحیل قطر در گروه C باعث حذف آنها و صعود تراکتورسازی شد.

تراکتورسازی که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا هیچ شکستی نداشت و موفق شد به چهار مساوی و دو پیروزی دست پیدا کند، بعد از برتری مقابل شارجه امارات میزبان گروه B با 10 امتیاز در رده دوم جدول قرار گرفت اما صعودش به بازی‌های جمعه شب و گروه‌های A و C کشیده شد. توقف یا شکست استقلال ایران مقابل الشرطه می‌توانست منجر به صعود تراکتور شود اما آبی پوشان فوتبال ایران موفق شدند به برتری مقابل عراقی‌ها دست پیدا کنند تا صعودشان به مرحله حذفی مسجل شود که این اتفاق موجب شد چشم شاگردان خطیبی به دو بازی گروه A و دیدار الاهلی و الدحیل قطر باشد. از گروه تراکتورسازی شارجه امارات هم صعود کرد.

از سوی دیگر در هفته گروه A استقلال تاجیکستان با نتیجه دو بر یک مقابل آلمالیق ازبکستان شکست خورد و در دیگر مسابقه گروه نیز الهلال عربستان در دیداری عجیب با نتیجه دو بر صفر مغلوب شباب الاهلی امارات شد که این اتفاقات صعود تراکتور را به همراه داشت. تراکتور حالا علاوه بر صعود به دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان تبدیل به تنها تیمی می‌شود که در غرب آسیا هیچ شکستی را نداشته که این اتفاق عملکرد خوب آنها را قابل توجه‌تر می‌کند.

پرسپولیس هم به عنوان صدرنشین گروه E توانست با کسب 15 امتیاز از 6 بازی به عنوان تیم اول از گروهش صعود کند. الوحده امارات، هم با 13 امتیاز تیم دوم این گروه شد. از این گروه گوآی هند و الریان قطر با 3 و 2 امتیاز حذف شدند. استقلال هم توانست با 11 امتیاز از گروه مرگ با حضور الدحیل امارات، الاهلی عربستان و الشرطه عراق به تیم اول و البته تنها تیم این گروه صعود کند و به مرحله بعدی برسد. از بین تیم های ایرانی فقط فولاد بود که موفق به صعود نشد و در گروه D با 5 امتیاز در رتبه چهارم قرار گرفت. از این گروه هم تنها النصر عربستان با 11 امتیاز صعود کرد و السد با سرمربیگری ژاوی هرناندز با وجود کسب 10 امتیاز از صعود بازماند.

بدین ترتیب فوتبال ایران با 3 نماینده بیشترین تعداد تیم را در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا دارد و فوتبال قطر با وجود هزینه زیاد و استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی گرانقیمت ناکام ماند و هیچ کدام از نماینده های این کشور نتوانستند به مرحله حذفی برسند. به نظر می رسد با وجود حرفه ای شدن فوتبال، هنوز هم غیرت و تعصب فوتبال ایرانی می تواند بر هر چیزی غلبه کند و قطری ها با اینکه از نظر در اختیار داشتن امکانات و سخت افزار در بهترین شرایط هستند اما مشخص شد که نمایندگان فوتبال ایران شایسته ترین هستند و می توانند فوتبال ایران را بر بام آسیا بنشانند. 3/5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: