به گزارش برنا؛ حتما طی روزهای گذشته خبر انصراف تیم ملی کره شمالی از مسابقات مقدماتی جام جهانی را شنیده اید. اتفاقی که می تواند به ضرر تیم ملی فوتبال ایران تمام شود و پروسه صعود ما را دشوارتر کند.

رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا از خرداد ماه آغاز می‌شود تا تیم‌ها برای کسب سهمیه حضور در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ با یکدیگر به رقابت بپردازند ولی خبر انصراف کره شمالی از حضور در این رقابت‌ها، شوک بزرگی را به تیم‌های سایر گروه‌ها وارد کرد.

فدراسیون فوتبال کره شمالی نامه ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال و اعلام کرد که به علت ترس از ابتلا به ویروس کرونا، این تیم در مرحله دوم انتخابی شرکت نخواهد کرد. البته AFC از کره شمالی خواسته که در مورد این تصمیم تجدید نظر کند.

با انصراف کره شمالی از رقابت های مقدماتی جام جهانی نتایج ۳ دیدار باقی مانده این تیم با کشورهای کره جنوبی، ترکمنستان و سریلانکا سه بر صفر به سود رقبا اعلام می شود که این مسئله، خبر بدی برای تیم‌های سایر گروهها از جمله ایران است که ممکن است با وجود ایستادن در رتبه دوم جدول گروه خود، از صعود به دور بعدی بازبمانند.

رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا در ۸ گروه برگزار می‌شود که هشت تیمی که در گروه‌های خود در رتبه اول قرار بگیرند، به صورت مستقیم راهی مرحله بعدی خواهند شد.

از میان هشت تیم دیگری که در گروه‌هایشان دوم می‌شوند، ۴ تیمی که امتیازات بالاتری دارند به جمع ۸ تیم صدرنشین اضافه می‌شوند تا با رسیدن تعداد تیم‌ها به عدد ۱۲، مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ در دو گروه ۶ تیمی برگزار شود که به صورت رفت و برگشت با یکدیگر روبرو می‌شوند.

کره شمالی که در گروه H قرار دارد، در حال حاضر هم امتیاز با کره جنوبی و لبنان ۸ امتیازی و در رتبه چهارم از گروه ۵ تیمی قرار دارد. در این گروه هر چند کره جنوبی نسبت به سایرین یک بازی کمتر انجام داده اما ترکمنستان با ۹ امتیاز صدرنشین این گروه است. در صورت انصراف کره شمالی، ترکمنستان ۱۲ امتیازی شده و در دو بازی باقیمانده ای که با کره جنوبی و لبنان دارد، در صورت کسب یک پیروزی برابر لبنان به امتیاز ۱۵ می‌رسد و آنگاه از شانس زیادی برای صعود به دور بعدی برخوردار خواهد شد.

تیم ملی ایران در گروه C دو بازی خود مقابل هنگ کنگ و کامبوج را برنده خواهد شد و می‌توان از الان ایران را ۱۲ امتیازی دانست. جدال اصلی، مصاف ایران با بحرین و عراق است. این دو تیم باید ۳ بازی دیگر در این رقابت‌ها انجام دهند که دو مورد آن با کامبوج و هنگ کنگ است که می‌توان مانند ایران، این ۶ امتیاز را نیز از اکنون برای آنها حساب کرد.

در صورتی که ایران موفق شود بحرین را شکست دهد و با فرض برتری ایران و عراق مقابل کامبوج و هنگ کنگ، عراقی‌ها ۱۷ امتیازی شده و ایران نیز به امتیاز ۱۵ می‌رسد. آنگاه دیدار آخر میان ایران و عراق حکم مرگ و زندگی را دارد. شاگردان اسکوچیچ در صورت پیروزی، خیال خود را از بابت صعود راحت می‌کنند و کاری به نتایج سایر گروهها نخواهند داشت ولی تساوی یا شکست ایران، کار را سخت می‌کند.

در صورتی که فرضیه‌ها بدین صورت پیش برود، ایران با ۱۵ و یا حداکثر ۱۶ امتیاز دوم می‌شود و باید منتظر امتیازات سایر تیم‌های رده دومی بماند. اما در صورت پیروزی، با خیال راحت راهی مرحله بعدی می‌شود و به نظر می‌رسد عراق نیز با ۱۷ امتیاز، یکی از تیم‌های برتر دوم باشد و هر دو تیم راهی مرحله بعد شوند.

به نظر می‌رسد از بین تیم های دوم در گروه های دیگر، صعود عمان به عنوان یکی از تیم‌های برتر دوم قطعی شده باشد. به نظر می‌رسد جدال برای کسب سه سهمیه دیگر میان تیم‌های چین، ایران یا عراق، ازبکستان و ترکمنستان خواهد بود. انصراف کره شمالی، یک تیم دیگر را به جمع مدعیان اضافه کرد. در صورتی که کره شمالی به مسابقات بازگردد و حتی یک تساوی برابر ترکمنستان کسب کند، کار ایران و سایر تیم‌های مدعی راحت تر خواهد شد. 4

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: