به گزارش برنا، دیدار حفیظ الله ولی رحمی رئیس، محمود یونس دبیرکل، باورخان هوناک و محمد هاشم کریمی نواب رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان با مسئولین ورزش ایران و روسای فدراسیون‌های ورزشی ظهر امروز در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

محمدرضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال در این نشست گفت: آمادگی دارم که در توسعه والیبال در کنار افغانستان کشور دوست و همسایه و برادر خود باشیم.

امیر صدیقی، رئیس فدراسیون ووشو تاکید کرد: ووشو در خصوص بخش مهاجران فعالیت خود را از سال 94 آغاز و 4700 ووشوکار افغان در کشور ایران ساماندهی شدند و از امکانات آموزشی و تمرینی فدراسیون استفاده می‌کنند. ووشوی ایران جزو برترین‌ فدراسیون‌های جهان است و میزبان اردوهای متعدد از کشور افغانستان بودیم و این ظرفیت برای بازی‌های آسیایی سال بعد نیز برای این کشور فراهم است.

 

وی افزود: بر خلاف برخی از رشته‌ها که ورزشکاران افغان پس از تمرین در ایران در لیگ‌ها و مسابقات داخلی افغانستان شرکت می‌کنند، این دوستان در ووشو چنین شرایطی ندارند. ورزشکاران خوبی هستند و از سال 96 به نمایندگی از افغانستان در لیگ‌پارس بودند و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا در انتخابی تیم ملی افغانستان نیز شرکت کنند.

 

محمد پولادگر، رییس فدراسیون تکواندو نیز خاطر نشان کرد:  هر شرایطی برای تکواندوکاران کشورمان بوده برای برادران هم دین و هم زبانمان از افغانستان نیز فراهم کردیم‌. 10584 نفر از برادران افغان در سامانه تکواندو ثبت شده و همه شرایط برای حضور آنها در دوره‌های بین المللی وجود داشته است. در همه رویدادها حتی بیش از یک تیم از افغانستان حضور داشته و موفقیت آنها را موفقیت خود می‌دانیم‌. 

او ادامه داد: تنها مدال افغانستان در تکواندو توسط کسی که تکواندو را در ایران یاد گرفته است، کسب شد.مشکلاتی از ناحیه افغانستان وجود دارد و اجازه ورود آنها را نمی‌دهند. امسال یکی از بچه‌های افغان را تحت عنوان تیم پناهجویان در مسابقات انتخابی اردن شرکت دادیم و مدال برنز گرفت. از دکتر صالحی‌امیری خواستم برای وایلد کارت وی اقدام کنند و وی نیز پیگیری‌های لازم را انجام داد. پتانسیل خیلی بالایی در تکواندو ایران وجود دارد که می‌توانید از آن بهره ببرید.

پولادگر افزود: در قهرمانی آسیا نیز یک تیم از پناهجویان خواهیم داشت. کلاس کاری برخی از این بچه‌ها در تکواندو بسیار بالاست.

علیرضا پاکدل نیز یادآوری کرد: در دو سال گذشته حمایت های خوبی از تیم هندبال مهاجران شده است و تلاش کردیم که مشکلی در این بخش نداشته باشند. در بحث تجهیزات تا جای ممکن به دوستان کمک کردیم و در دو سال گذشته پیشرفت‌های خوبی داشتند به خصوص دختران نوجوان مهاجر افغانستان که در لیگ افغانستان هم دوم شدند.

 

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال نیز در پایان گفت: ما جلسات زیادی با رئیس فدراسیون افغانستان داشتیم و در بخش مربیگری و داوری ارتباط خوبی وجود دارد. ما آمادگی این را داریم که برای افزایش سطح دانش داوران افغان اقدامات موثرتری انجام دهیم و کلینیک‌های داوری رسمی و غیر رسمی برگزار کنیم. در بخش پایه نیز آمادگی اعزام مربیان را داریم.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: