به گزارش برنا،  پس از اینکه تیم ملی هندبال کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا در کویت با اختلاف یک امتیاز از راهیابی به نیمه‌نهایی و کسب سهمیه جهانی بازماند، علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال، با تشکیل و نظر کمیته فنی تصمیم به جذب یک مربی با دانش و تجربه بین المللی در سطح هندبال جهان گرفت و با تشکیل چند تیم مذاکره کننده به صورت مستقیم و غیرمستقیم با مربیان هندبال دنیا که شرایط حضور در کشورمان را داشتند، مذاکره کرد که از شاخص ترین آنها می‌توان به آرون کریستن سن، فرناندو باربیتو دلگادو، اسلاوکو گولوژا، دیوید دیویس کامارا، زلاتکو بابیچ، ولادیمیر سولا و میشل بیگلر اشاره کرد.

در حالی که مذاکرات با این گزینه‌ها به دلایل مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا و یا ترجیح این مربیان به کار همزمان در باشگاه و تیم ملی یا عدم تمایل به حضور در ایران به سرانجام نرسید ولی پاکدل از موضع و هدف خود یعنی استخدام یک مربی با دانش و سرشناس کوتاه نیامد و با تمام توان به مذاکره برای جذب یک سرمربی سرشناس و با تجربه با شرایطی معقول در راستای حفظ منافع ملی ادامه داد.

سرانجام عصر دیروز ، دوشنبه 28 تیرماه 1400، فدراسیون هندبال با پروفسور «مانوئل مونتایا فرناندز» اسپانیانی جهت هدایت تیم ملی هندبال کشورمان تا پایان رقابت‌های قهرمانی آسیا در تهران به توافق رسید و قرارداد همکاری امضا کرد.

بر این اساس «مانوئل موتایا فرناندز» به منظور تماشای رقابت‌های لیگ برتر هندبال کشورمان به تهران سفر خواهد کرد و پس از پایان نخستین هفته این رقابت‌ها نخستین اردوی تیم ملی کشورمان جهت آمادگی هر چه بیشتر در رقابت‌های قهرمانی آسیا و انتخابی جهان در تهران تشکیل خواهد شد.

سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال کشورمان متولد سال 1959 در بارسلون اسپانیا، دارای مدرک دکترای علوم ورزشی از دانشگاه بارسلونا، استاد تمام دانشگاه بارسلون و بالاترین درجه مربیگری کشور اسپانیا و مستر کوچ اروپا است.

 علاوه بر حضور چند ساله وی همراه با دستیابی به افتخارات متعدد از جمله کسب قهرمانی جهان و قهرمانی سوپرکاپ اروپا در زمان حضورش به عنوان کمک مربی تیم ملی اسپانیا، شناخت کامل هندبال آسیا با توجه به تجربه حضورش در کنار والرو ریورای صاحب نام و افسانه‌ای به مدت شش سال در تیم ملی قطر را می‌توان از نقاط قوت این مربی عنوان کرد که در کسوت مربی در مسابقات بزرگی چون قهرمانی جهان و المپیک تجربه حضور و کسب عناوین مختلف جهانی و بین المللی درخشانی را دارد. سوابق و افتخارات این مربی اسپانیایی به این شرح است:

‎✅ تجربیات سرمربیگری:

‎در زمینه تجربیات سرمربیگری فرناندز در رده باشگاهی می‌توان به سرمربیگری تیم گرانولرز از سال 1992 تا 1996 اشاره کرد و در همین سال به همراه این تیم قهرمان منطقه کاتالانیا شد. سپس برای مدت کوتاهی فعالیت خود را در زمینه مربیگری باشگاهی کاهش داد اما پس از بازگشت مجدد به همین تیم از سال  2002 تا 2008 موفق شد به مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اروپا راه پیدا کند.

‎وی همچنین در 2 سال منتهی به 2019 به عنوان سرمربی، هدایت تیم ملی هندبال رومانی را برعهده داشت.

‎✅ مربی در تیم ملی اسپانیا:

‎کسب مقام ششمی قهرمانی اروپا در اتریش 2010

‎کسب مقام چهارمی اروپا در صربستان 2012

‎کسب مقام سوم جهان در سوئد 2011

‎کسب مقام اول جهان در اسپانیا 2013

‎کسب مقام قهرمان سوپر کاپ اروپا  2011

‎شرکت در مسابقات المپیک به عنوان مربی تیم اسپانیا در سال 2012

‎✅ مربی در تیم ملی قطر:

‎کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی آسیا در بحرین 2014

‎کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی آسیا در بحرین 2016

‎کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی 2018

‎کسب مقام اول بازی‌های آسیایی اینچئون 2014

‎کسب مقام دوم هندبال مردان جهان در قطر 2015

‎کسب مقام هشتم جهان در فرانسه 2017

‎کسب مقام اول مسابقات انتخابی المپیک آسیا در قطر 2015

‎حضور در مسابقات هندبال المپیک به عنوان مربی تیم ملی قطر در ریو  2016

‎✅مربیگری تیم های ملی رده پایه:

‎کسب مقام قهرمانی جوانان آسیا به عنوان مربی تیم ملی جوانان قطر در تبریز - ایران 2014

‎رده نهم قهرمانی جوانان جهان به همراه تیم ملی قطر در برزیل 2015

‎رده بیست و یکم قهرمانی جهان به همراه تیم ملی قطر در الجزیره 2017

‎قهرمان نوجوانان آسیا با تیم ملی قطر 2014

‎رده یازدهم مسابقات نوجوانان جهان در روسیه 2015

‎✅از دیگر افتخارات وی می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

‎دریافت مدال برنز شایستگی در هندبال از سوی فدراسیون هندبال اسپانیا

‎دریافت مدال نقره خط سیر ورزشی از سوی فدراسیون هندبال کاتالان

‎دریافت مدال طلای شایستگی ورزشی از سوی دولت و وزارت فرهنگ، آموزش و ورزش اسپانیا

‎دریافت عنوان ویژه «مربی فوق العاده سال» از سوی فدراسیون هندبال اسپانیا

‎مدرس فدراسیون جهانی هندبال

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: