به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ بدون تردید حق پخش تلویزیونی مسابقات از اصلی‌ترین منابع درآمدی فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها به شمار می‌رود، چراکه برگزار کننده یک رویداد می‌تواند از طریق فروش مسابقه خود به شبکه‌های تلویزیونی به آنها اجازه پخش دهد و در ازای آن مبلغ معینی را دریافت کند، مبلغی که به نظر می‌رسد خیلی ناچیز هم نباشد. در همین راستا و در طول چند سال اخیر و بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، صدا و سیما و وزارت ورزش موظف شده‌اند موضوع حق پخش تلویزیونی را به ویژه برای لیگ پیگیری و مسئله را برای همیشه حل کنند اما متاسفانه این موضوع همچنان پس از گذشت چندین سال حل نشده باقی مانده است و صداوسیما هیچ تلاشی برای حل این موضوع نمی‌کند.

مجلس باید برای احقاق حق جامعه ورزش ورود کند

در این زمینه مصطفی هاشمی‌طبا، رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی، در گفتگو با خبرنگار برنا عنوان کرد: رسانه ملی همانطور که فیلم و سریال‌ها را خریداری می‌کند باید برای پخش مسابقات ورزشی هم حق پخش را به باشگاه‌های مربوطه پرداخت کند ولی متاسفانه این‌گونه نیست و حتما باید این مسئله کاملا قانونی پیگیری شود و حتی باید مجلس در زمینه ورود کند. درحال حاضر بسیاری از باشگاه‌های ما بدهی بالایی دارند که بدون شک پرداخت این مبلغ از سوی صداوسیما می‌تواند در زمینه کم شدن بدهی‌ها به باشگاه‌ها کمک کند. البته این را هم بگویم که متاسفانه برخی باشگاه‌ها الان خیلی پرهزینه شدند که باید جلوی آن گرفته شود چراکه خیلی از هزینه واقعا اصراف است.

ورشکستگی عمومی باشگاه‌ها به خاطر بی‌توجهی صداوسیما

کاظم اولیایی، مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال معتقد است، اگر بحث فوتبال حرفه‌ای را در کشور داریم، باید ضوابط حرفه‌ای هم داشته باشیم. در تمام دنیا اگر بررسی کنید، بالای 50 درصد از درآمد باشگاه‌های حرفه‌ای از فروش تصویر مسابقات‌شان است. باشگاه وقتی 50 درصد درآمد فوتبال حرفه‌ای را نداریم، از طرفی اصرار داریم که فوتبال حرفه‌ای داشته باشیم، معلوم است که به مشکل اقتصادی مواجه می‌شویم و این ورشکستگی عمومی باشگاه‌ها آثار همین عدم توجه به درآمد حق پخش باشگاه‌ها است. یک‌سری از رشته‌ها آماتور و بعضی دیگر به صورت حرفه‌ای تعریف شدند. یکی از مشکلات ما این است که اصلا فهم کاملی از تعریف ورزش و باشگاه‌ها نداریم. این موضوع کار را برای فدراسیون‌ها راحت کرده اما برای باشگاه‌هایی که هزینه می‌کنند، شرایط سخت شده است. رشته‌های آماتور نیازی به حق پخش ندارند، ما 52 تا فدراسیون داریم، صداوسیما نمی‌تواند بابت پخش همه آن‌ها پول بدهد. اما رشته‌هایی داریم مثل فوتبال که میلیاردها هزینه می‌کنند و به وسیله آن صداوسیما تماشاچی جذب می‌کند. باید ورزش آماتور و حرفه‌ای تفکیک شود، این مبحث باعث شده بسیاری از ورزشکاران آسیب ببینند. اگر مشکل حق پخش تلویزیونی حل شود، حداقل می‌‌تواند باشگاه‌ها را از این ورشکستگی نجات دهد. به هر حال ما الان فوتبال ورشکسته‌ای داریم، این موضوع فقط مربوط به باشگا‌ها نیست و خود فدراسیون را نیز در برمی‌گیرد. وقتی شرکتی را ثبت می‌کنی و برای او سرمایه‌ای تعیین می‌کنید و شرکت دو برابر و نیم سرمایه بدهکار است، یعنی این شرکت یا باشگاه ورشکسته شده. سرمایه استقلال و پرسپولیس بیشتر از دیگر باشگاه‌ها است، باید ببینیم چقدر سرمایه برای آن‌ها تعریف شده و سرمایه فعلی آن‌ها چقدر است.

وظیفه رسانه‌ملی نشان دادن ورزش به عنوان یک پدیده تاثیرگذار است

 رضا وطن‌خواه، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس نیز می‌گوید: وظیفه رسانه‌ملی نشان دادن ورزش به عنوان یک پدیده تاثیرگذار است و حق ندارد بابت نشان دادن آن از باشگاه‌ها مبلغی را دریافت کند. بین بازی کلی تبلیغ بخاطر بازی که انجام می‌شود تلویزیون پول دریافت می‌کند این صداوسیماست که باید برای پخش مسابقات به باشگاه‌ها پول پرداخت کند نه برعکس.

این روزها وضعیت مالی ورزش و به ویژه باشگاه‌های فوتبال خوب نیست چراکه هرچقدر جلوتر می‌رویم باشگاه‌های فوتبال کشورمان به سمت ورشکستگی و بدهکاری‌های کلان می‌روند. بدون شک و طبق گفته اکثر کارشناسان و حتی قانون، یکی از اصلی‌ترین منابع تعریف شده مالی که در این زمینه می‌تواند به فوتبال کمک کند پرداخت حق پخش مسابقات تلویزیونی است که متاسفانه رسانه ملی زیر بار پرداخت آن نمی‌رود، موضوعی که نه تنها مشکلات بزرگی را برای باشگاه‌های فوتبال به وجود آورده بلکه بر سایر مشکلات باشگاه‌ها نیز افزوده است.

وزیر ورزش و جوانان هم که این روزها سخت پیگیر استیناف این حق فوتبالی‌هاست در آخرین مصاحبه خود عنوان کرده است: از ابتدای حضورم در وزارت ورزش با نگاه برد-برد به دنبال حل این موضوع با صداوسیما بودم. بعد از چندین جلسه کارشناسی و نشست در سطح وزارتخانه و حتی مجلس و فدراسیون فوتبال نتیجه‌ای حاصل نشد و ظاهرا تمایل و اراده‌ای در صداوسیما برای حل و فصل این موضوع مهم ورزش وجود ندارد. حق پخش موضوع مهم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در موضوع واگذاری است و تاکید مدیران و کارشناسان سازمان‌های بورس و خصوصی‌سازی بر روشن شدن وضع آن است. بدون‌شک در کنار برند حق پخش تلویزیونی بخش مهمی از دارایی‌های استقلال و پرسپولیس برای ورود به بازار بورس است. با مسئولیت مستقیم مدیران عامل و هیات مدیره استقلال و پرسپولیس واگذاری دو باشگاه با جدیت و سرعت بیشتری دنبال می‌شود و هر روز از طریق معاون خود و مدیران عامل دو باشگاه پیگیر روند پیشرفت آن هستم.

سخن آخر

به هر جهت از نظر قانونی، صداوسیما موظف به پرداخت حق فوتبال است ولی با توجه به شرایط انحصاری آن در پخش مسابقات و همچنین شرایط اقتصادی سایر فدراسیون‌ها در جذب اسپانسر، موضوع حق پخش به معمایی تبدیل شده که حل آن به نظر آسان نمی‌رسد و باید منتظر ماند و دید در کنار وزارت ورزش و جوانان سایر نهادهای مربوطه از جمله مجلس شورای اسلامی در این خصوص چه اقداماتی را انجام خواهند داد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: