به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ علی رشیدی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در محل سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان عنوان کرد: چهار سد بزرگ جیرفت، نساء بم، تنگوئیه سیرجان و شهید سلیمانی بافت تامین آب شرب، کشاورزی، محیط زیست و مقداری صنعت استان کرمان را به عهده دارند.

وی ادامه داد: دو سد بزرگ قدرونیه و شهیدان امیرتیموری در حال ساخت داریم و تلاش می‌شود تا پایان امسال به بهره‌برداری برسند.

رشیدی با بیان اینکه چند پروژه بزرگ آبرسانی به کرمان و شهرهای شمالی و آب از سدنساء به بم و بروات در دست اجرا است، تصریح کرد: برای طرح آبرسانی از سد جیرفت به منظور شرب و بهداشت در شهرهای جیرفت و عنبرآباد ابلاغ اجرایی گرفته‌ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان، میزان بارندگی‌های امسال در استان کرمان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: 950 میلیون تا یک میلیارد مترمکعب ورودی آب به سدهای استان کرمان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ذخیره سدها قابل قبول است و 400 میلیون مترمکعب ذخیره آب در سدهای استان داریم. رشیدی ابراز داشت: 250 میلیمتر بارندگی امسال در سطح استان داشتیم که بی‌سابقه بود است، اما بیشترین وقت خودمان را باید بر کنترل و صرفه‌جویی در مصرف آب بگذاریم.

وی بیان کرد: 4 هزار و 650 حلقه چاه غیرمجاز طی چهار سال گذشته بسته شده و 181 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی از این حیث به دست آمده است.

رشیدی گفت: 171 میلیون مترمکعب آب هم از محل کنترل بهره‌برداری چاه‌های آب در استان داشتیم و در مجموع 350 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی آب طی سال چهار سال گذشته حاصل شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان به گشت و بازرسی در دشت‌های استان اشاره داشت و عنوان کرد: از مرداد ماه سال گذشته تاکنون 160 کیلومتر لایه‌روبی و 132 کیلومتر رفع تصرف رودخانه‌ها صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: سامانه آبرسانی به کرمان شامل چهار خط است، سد شهیدان امیر تیموری شامل 77 کیلومتر خط انتقال، تونل و تصفیه خانه است که در مجموع 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان اظهار داشت: 16 کیلومتر از خط انتقال آب شهیدان امیرتیموری باقی مانده است، تصفیه‌خانه 80 درصد و تونل نیز 43 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رشیدی ابراز داشت: به دنبال این هستیم که میزان ورودی بارندگی‌ها به اعماق زمین بیشتر از میزان خروجی باشد در حالی که اکنون عکس این اتفاق را شاهدیم و امیدواریم به تعادلی در این زمینه برسیم.

وی ابراز داشت: طرح‌های آبرسانی هزینه‌های بسیار سنگینی دارند، کرمان نیاز به چند طرح پشتیبان دارد که یک طرح به صورت میان مدت تامین آب از سد شهیدان امیرتیموری و سامانه آبرسانی است و در کنار آن پروژه‌های دیگر باید دنبال شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: