به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ سرهنگ"امین یادگار نژاد"در تشریح این خبر گفت: در پی شکایت شهروند کرمانی مبنی براینکه فردی با تهدید به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی قصد اخاذی از وی دارد پرونده به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

وی گفت :کارشناسان پلیس فتا با انجام تحقیقات گسترده و اقدامات فنی و مهندسی موفق شدند متهم را که مردی  23ساله بود شناسایی و  پس از هماهنگی با مقام قضایی در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر و تحت نظر قرار گرفت.

یادگار نژاد گفت: متهم که در ابتدا منکر هر گونه بزه ارتکابی بوده با مشاهده ادله موجود، در بازجویی‌های انجام شده به جرم خود اعتراف و هدفش را از انجام این کار سرگرمی و کسب منافع مالی از دختران جوان بیان کرد .

وی با اشاره به ماده17 قانون جرایم رایانه‌ای تصریح کرد: هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.

وی در ادامه گفت: بر اساس قانون تمامی داده‌ها و اطلاعات افراد در فضای مجازی مورد حمایت قانون گذار است و کسانی که با هر انگیزه‌ای نسبت به هتک حیثیت افراد اقدام می کنند، از پاسخ قانون گذار در امان نخواهند بود.

این مقام انتظامی تصریح کرد : امروزه سوء استفاده کلاهبرداران و سودجویان ازفضای سایبری برای دستیابی به اهداف ناصحیح و پلیدشان افزایش یافته و با بهره گیری از عدم آگاهی و سادگی افراد در این فضا مرتکب جرائمی می شوند که اکثرا با انگیزه کسب منافع مالی، تهدید و تخاذی ، تسویه حساب شخصی ، انتقام جویی و یا تفریح و سرگرمی در این فضا وارد می شوند.

رئیس پلیس فتا کرمان بیان داشت :از شهروندان می خواهیم در صورت مواجهه با هرگونه موارد مجرمانه در فضای مجازی آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت های سایبری، قسمت ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: