به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ شاپور محمدزاده در آیین بهره‌برداری از طرح فرهنگی آموزشی کتابخوانی "سردار دل‌ها که در گلزار شهدای کرمان و جوار مزار شهید سپهبد قاسم سلیمانی برگزار شد اظهار داشت: امام (ره) با شعار اینکه "ایران را سراسر مدرسه کنید" نهضت سوادآموزی را تأسیس کرد.

وی با بیان اینکه شهید محمدجواد باهنر دومین رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور از استان کرمان بوده است گفت: بر اساس آخرین سرشماری قبل از انقلاب بالغ بر 51 درصد ملت ایران بی‌سواد بوده‌اند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با اشاره به اینکه به یاری خدا در این چهار دهه انقلاب با تلاش‌های انجام شده براساس سرشماری سال 95 درصد باسوادی کشور به 94.7 درصد رسیده است ادامه داد: از هر 100 نفر ایرانی فقط پنج نفر بی‌سواد هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با اطمینان می‌توانیم بگوییم نرخ سواد در گروه سنی ده تا 49 سال بالای 96.6 درصد است افزود: قبل از انقلاب بین سواد زنان و مردان اختلاف 26 درصدی وجود داشت و باسوادی مردان بیشتر بود.

محمدزاده با اشاره به اینکه امروز اختلاف به 2.6 درصد رسیده و مردان فقط 2.6 درصد بیشتر از زنان جامعه باسوادتر هستند گفت: امروز عدالت جنسیتی در آموزش و پرورش اجرا شده و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه امروز عدالت آموزشی در اقصی نقاط کشور وجود دارد افزود: در قبل از انقلاب درصد باسوادی بین شهرنشینان و روستانشینان زیاد بود اما امروز اختلاف باسوادی بین شهرنشینان و روستانشینان به 6.8 درصد رسیده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس توصیه رهبر معظم انقلاب وظیفه ما فقط باسوادی بی‌سوادها نیست و باید در جهت تثبیت و تعمیق سواد در جامعه گام برداریم ادامه داد: بر اساس سرشماری سال 95 که بر مبنای خوداظهاری مردم بوده است دو میلیون و 690  هزار بی‌سواد در کشور در گروه سنی ده تا 49 سال داریم که بیش از 600 هزار نفر آنها از اتباع بیگانه هستند.

وی با اشاره به اینکه با اطمینان می‌گوییم جمعیت بی‌سوادی مردم براساس سامانه سوادآموزی کمتر از یک میلیون نفر است گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم که هر چه سریع ‌ تر شاهد پایان جشن بی‌سوادی در کشور باشیم.

محمدزاده با اشاره به اینکه در شرایط کرونایی نیز در نهضت سوادآموزی بیکار ننشسته‌ایم چرا که فعالیت ‌ ها با مدارس متفاوت است افزود: کار ما در نهضت سوادآموزی عرضه محور بوده و شناسایی و جذب بیسوادان در دستور کار است.

وی با بیان اینکه اولویت ما گروه سنی افراد 10 تا 49 سال است گفت: امید داریم در شرایط کرونا بتوانیم مؤثر باشیم و آموزش تلویزیونی نیز در حال انجام است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: