به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی زینی‌وند در دیدارِ احمد سعیدی رئیس سازمان بسیج عشایری کشور، نقش مهم عشایر در طول تاریخ ایران، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و تاثیرگذاری آنها در مناسبت‌های ملی - مذهبی، اقتصاد و امنیت مرزها برشمرد.

وی کاهش سرانه جمعیت عشایری را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: ما نتوانستیم برای نسل جدید در زندگی عشایری جاذبه ایجاد کنیم، این در حالی است که اولین نکته در زندگی عشایری در نسل جدید، درآمد و تولید ثروت است.

استاندار کرمان افزود: این تولید ثروت در زندگی عشایری به وسیله گردشگری، تولید گوشت، کرک، محصولات لبنی و صنایع دستی وجود دارد و این موارد نسل جدید را به سمت رونق زندگی عشایری حرکت می‌دهد.

زینی‌وند با بیان اینکه زندگی عشایری را باید چند وجهی دید، خاطرنشان کرد: در استان کرمان ظرفیت برای حمایت از جمعیت عشایری و ایجاد گردشگری در کنار زندگی عشایری وجود دارد.

استاندار کرمان همچنین از آمادگی استان برای اعطای تسهیلات روستایی و عشایری به متقاضیان نام برد و گفت: شورای عشایری استان به زودی فعال خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، احمد سعیدی رئیس سازمان بسیج عشایری کشور در این دیدار از برگزاری کنگره 10 هزار شهید عشایری کشور با رویکرد فرهنگی خبر داد و گفت: بسیج عشایری رویکرد محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی را در دستور کار دارد و در بیش از 30 عرصه اتفاقات اثربخشی را در دست اجرا دارد.

وی همچنین از اجرای طرح افزایش بهره‌وری دام عشایر نام برد و با اشاره به اینکه 40 درصد گوشت دام سبک کشور توسط عشایر تامین می‌شود، افزود: طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی، آموزش عشایر را در این زمینه در هشت استان کشور آغاز کرده‌ایم و این طرح را در استان کرمان بعد از سال اجرا خواهد شد.

سعیدی با تاکید بر اینکه به دنبال ایجاد ارزش افزوده و تنوع شغلی در جمعیت عشایری کشور هستیم، افزود: در حوزه صنایع دستی و تولید کُرک، محصولات استان کرمان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که باید این ظرفیت افزایش یابد.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور، تشکیل و تقویت شورای عالی عشایر استان و برگزاری کارگروه‌های ذیل آن را مورد تاکید قرار داد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: