به گزارش خبرگزاری برنا؛ حمید علیداد اظهار کرد: در سالی که گذشت در استان بارش کمی داشتیم و این مسأله روی منابع آبی ما تأثیرگذار بود.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای ثبتی سازمان هواشناسی، سال گذشته فقط ۴۳ میلی‌متر بارندگی داشتیم که این میزان نسبت به سال قبل‌تر ۷۵ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. این در حالی‌ است که نسبت بارندگی سالانه استان باید ۱۳ میلی‌متر باشد.

علیداد اظهار کرد: بارش‌های خوب سال قبل‌تر باعث شده بود که از تنش کم‌آبی کرمان که استانی کم‌آب و کم‌بارش است، کاسته شود. به‌همین دلیل در سدهای استان ذخیره‌سازی خوبی صورت گرفته بود. علاوه بر این، از آنجا که ما پیش‌بینی کاهش بارندگی در سال ۹۹ و بهار امسال را داشتیم، سعی کردیم منابع آبی را مدیریت کنیم. این مدیریت تاکنون جوابگو بوده و اکنون ذخایر آبی در ۴ سد استان نسبت به ظرفیت آنها به ترتیب در سد جیرفت ۴۸ درصد، سد سیرجان ۶۶ درصد، سد شهید سلیمانی ۸۱ درصد و سد بم ۶۹ درصد است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: این مدیریت همچنان در حال انجام است و طبق برنامه حقابه‌های کشاورزی و شرب از این سدها رهاسازی می‌شوند تا مشکلی نداشته باشیم. اما باید در نظر داشت که متولیان ذی‌ربط هم باید در مدیریت این آب‌ها همه تلاش خود را انجام دهند و جلوی مصرف بی‌رویه را بگیرند.

وی گفت: البته این مدیریت‌ها فقط برای سال ۱۴۰۰ است و در سال ۱۴۰۱ باید به بارش‌ها توجه داشته باشیم. در غیر این‌ صورت با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

علیداد افزود: برای رفع مشکل کم‌آبی برنامه‌های متعددی در دست داریم که یکی از آنها اجرای خط انتقال آب از خلیج فارس است. بخشی از این پروژه به‌منظور انتقال ۱۰ میلیون مترمکعب آب برای مصارف صنعتی و شرب اجرا شده و تفاهم‌نامه‌ای نیز در این زمینه با شرکت گل‌گهر تنظیم شده‌است.

این مقام مسئول اضافه کرد: برای حفظ منابع زیرزمینی طرح کاهش پروانه بهره‌برداری را در دستور کار داریم و برای رفع مشکل در این زمینه بهره‌برداری از قنات‌ها و آب‌های سطحی را لحاظ کرده‌ایم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان در پایان بیان کرد: صرفه‌جویی در مصرف یکی از مهم‌ترین راه‌های مدیریت آب در استان است و همه دستگاه‌های ذی‌ربط و بهره‌برداران باید در اجرای آن مشارکت کنند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: