به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی چگینی در نشست بررسی همکاری‌های اقتصادی کرمان و هند افزود: بخش خصوصی باید در کنار دولت موانع صادرات را برطرف و زمینه ارائه آموزش صحیح صادرات و واردات برای تجار را فراهم کند. وی یکی از زمینه های همکاری دو طرف را پیاز عنوان کرد و افزود: قُطر محصول پیازی که به هند صادر می شود نباید بیش از 5 سانتیمتر باشد و یا میزان سمومی که استفاده شده باید شامل استانداردهای مربوطه باشد که تجار ایرانی باید این مسائل را آموزش ببینند و رعایت کنند.

چگینی، به موضوع تهاتر با هند اشاره و اظهار کرد: تهاتر معامله‌ای برد- برد است که به عنوان مثال می توان لوازم صنعتی از هند وارد و محصولات کشاورزی به آن کشور صادر کرد و یا به عنوان اقتصاد مکمل در زمینه های معدنی، صنعتی، استارت‌آپ‌ها، بنگاه‌های کوچک و متوسط و خدمات فنی و مهندسی با هند همکاری داشت. سفیر ایران در هند خاطرنشان کرد: تجار می‌توانند از خدمات صندوق ضمانت صادرات برای ضمانت صادرات خود استفاده کنند و همچنین می توان از نمایندگی یوکو بانک هند در ایران برای امور مربوط به نقل و انتقالات بانکی و صادرات کالا کمک گرفت.

وی افزود: بخش دولتی باید بستر امضای قرارداد PTA در خصوص تعرفه های ترجیحی و همچنین سند قضایی در امور مدنی و تجاری را فراهم آورد تا تعرفه های محصولات صادراتی ایران به هند کاهش یابد. سفیر ایران در هند تصریح کرد: استان کرمان در زمینه سنگ های ساختمانی از ظرفیت بالایی برخوردار است که باید تلاش‌های بیشتری برای فراهم آوردن زمینه همکاری دو طرف انجام شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: