به گزارش خبرگزاری برنا؛ سیدمهران عالم‌زاده، در نخستین «اجلاس برندهای برتر صنعت ساختمان کرمان» که هم‌زمان با سمینار تخصصی توسعۀ فروش، ویژه مدیران کسب‌وکارهای مرتبط با صنعت ساختمان کرمان و با حضور «علیرضا گلستانی» رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان، «نیما ابراهیمی» رییس انجمن خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کرمان و «محمدرضا تصدیقی» مشاور کسب‌وکار، در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی کرمان برگزار شد، ضمن تبریک سال‌روز آزادسازی خرمشهر، درخصوص اُفق صنعت ساختمان در سال‌جاری بیان کرد: صنعت ساختمان، موتور محرک اقتصاد کشور و زمینه‌ساز اشتغال پایدار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در اصناف مختلف فعال در حوزۀ ساختمان است که بین ۴۰ تا بیش از ۱۰۰ شغل را دربرمی‌گیرد.

وی بیان کرد: رونق صنعت ساختمان، زمینه اشتغال پایدار را فراهم می‌کند و حدود ۳۵ درصد اقتصاد کشور متأثر از گردش اقتصادی این صنعت است.

شهردار کرمان با بیان اینکه برای پیش‌بینی آنچه قرار است در سال‌جاری در حوزۀ ساختمان و مسکن رخ دهد، باید مؤلفه‌های مؤثر بر ساختمان بررسی شود، افزود: اولین عامل و پارامتر اصلی مؤثر بر هزینه‌های ساختمان، زمین است که در برخی شهرها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد و در برخی شهرها تا ۶۰ درصد بار سرمایه‌گذاری در حوزۀ ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد.

عالم‌زاده یادآور شد: در شهر کرمان، تا ۳۰ درصد بار مالی سرمایه‌گذاری در ساختمان مربوط به زمین است.

وی با اشاره به رشد چشم‌گیر قیمت زمین به‌دلیل تورم ناشی از تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، خاطرنشان کرد: شاید تصور شود قیمت زمین ارتباطی با نرخ ارز ندارد، اما درواقع با بالا رفتن نرخ ارز، مردم سرمایۀ خود را وارد بخش مسکن می‌کنند که موجب بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.

شهردار کرمان بیان کرد: در ابتدای سال، حجم معاملات حوزۀ مسکن پایین بود و در حال حاضر، قیمت زمین به وضعیت ثبات و رکود رسیده و پیش‌بینی می‌شود به‌خاطر مذاکرات مربوط به تحریم‌ها و انتخابات ریاست‌جمهوری، فعالان حوزۀ مسکن و متقاضیان خرید و فروش، دست نگه دارند تا در نیمۀ دوم سال با اطمینان نسبی اقدام کنند.

عالم‌زاده، یکی دیگر از مؤلفه‌های مؤثر در هزینه‌های ساخت‌وساز را هزینه‌های مربوط به صدور پروانه ساختمانی و خدمات مهندسی دانست و افزود: براساس بخشنامه‌های وزارت کشور، پروانه ساختمانی حداکثر تا ۴۰ درصد براساس نرخ تورم می‌تواند افزایش داشته باشد که در کرمان، در سال‌جاری از ۱۵ درصد شروع شده و با افزایش ماهانه دو درصد، تا پایان سال به ۴۰ درصد خواهد رسید؛ درحالی‌که در برخی شهرها از همین ابتدای سال، افزایش با نرخ ۲۰ تا ۳۰ درصد اِعمال شده است.

وی با بیان اینکه سهم پروانه ساختمانی ‌در هزینه‌های ساخت‌وساز بیش از سه درصد نیست، ادامه داد: خدمات مهندسی هم وضعیت مشابه هزینۀ صدور پروانه ساختمانی را دارد و تأثیر آن بر هزینه‌های تمام‌شدۀ ساختمان جزئی است.

شهردار کرمان افزود: هزینۀ مصالح ساختمانی ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه‌های ساخت را تشکیل می‌دهد که تابع دو پارامتر قیمت مصالح و دستمزد نیروی انسانی است.

عالم‌زاده بیان کرد: افزایش دستمزد نیروی انسانی هم حدود ۱۲ درصد بر هزینه‌های ساختمانی تأثیر خواهد گذاشت.

وی یادآور شد: همۀ این‌ها با فرض ثبات قیمت ارز است؛ درحالی‌که افزایش ناگهانی نرخ ارز، بر قیمت مصالح و سایر هزینه‌ها اثر می‌گذارد.

شهردار کرمان بیان کرد: مجری ذی‌صلاح و پروانه ساختمانی هم، حدود ۲۷ درصد موجب افزایش قیمت نهایی مسکن می‌شود و این‌ها با فرض این است که در یک پروسه ۱۲ ماهه، کار به پایان برسد که بعضاً به‌دلیل تورم، بیشتر طول می‌کشد.

عالم‌زاده خاطرنشان کرد: دولت آینده هم از پایین آمدن نرخ ارز به کمتر از ۲۰ هزار تومان استقبال نخواهد کرد؛ چون بخشی از درآمدهای دولت به‌ویژه در شرایط کاهش تولید و فروش نفت، ناشی از نرخ ارز است.

وی بیان کرد: در شش ماه اول سال شاهد رکود بیشتری در حوزه مسکن خواهیم بود و در شش ماه دوم اگر مردم احساس کنند تغییر مطلوبی ایجاد نخواهد شد، تصمیم خود را برای خرید و فروش زمین و ملک خواهند گرفت؛ بنابراین، در پایان سال شاهد رونق نسبی در بازار مسکن خواهیم بود.

شهردار کرمان با بیان اینکه یک دسته از متقاضیان خرید واحدهای مسکونی در کشور، خواهان مسکن ارزان‌قیمت هستند، خاطرنشان کرد: مسکن اجتماعی که دولت آن را مطرح کرد، در قالب اعطای وام در خرید مسکن به مردم کمک می‌کند، اما عملاً همان قیمت بازار است و پروسۀ خانه‌دار شدن متقاضیان در این مسیر حداقل سه سال زمان می‌برد.

عالم‌زاده افزود: قیمت مسکن اجتماعی آنچنان پایین نیست که بر بازار مسکن تأثیر بگذارد.

وی بیان کرد: افزایش ناگهانی قیمت مسکن در سال گذشته، قدرت خرید متقاضیان را کاهش داد و این موضوع نیز به رکود بازار مسکن دامن زده است.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه به‌رغم رکود بازار مسکن، تورم موجب گران شدن قیمت مسکن می‌شود، افزود: با این وجود، تلاطم بازار خودرو و سکه نشان داده بازار مسکن، ایمن‌تر، همراه با ریسک کمتر و با حاشیه سود مطمئن‌تری است.

عالم‌زاده خاطرنشان کرد: با توجه به تورم فزاینده در کشور، پیش‌بینی شرایط اقتصادی در آینده بسیار دشوار است و آنچه بیان شد براساس تجربه و آن چیزی است که در بازار می‌بینیم.

وی تأکید کرد: مردم و کسانی که در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نگران پایین آمدن قیمت ملک و زمین نباشند؛ چراکه حداقل سود مورد انتظارشان را به‌دست خواهند آورد.

شهردار کرمان یادآور شد: برگزاری چنین همایش‌هایی موجب شناسایی موانع و چالش‌های پیشِ روی حوزۀ مسکن می‌شود که قدم اول در رفع موانع است و دستگاه‌های مسئول باید در حد توان خود زمینه را برای ایجاد اشتغال پایدار در صنعت ساختمان ایجاد کنند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: