به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی باقری از بازگشایی سامانه صدور مجوز مرغداری در استان کرمان خبر داد و بیان کرد: «متقاضیان می‌توانند یا از طریق سامانه‌ی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یا به صورت حضوری به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان محل سکونت خود مراجعه و ثبت‌نام کنند».

وی با یادآوری پیگیری‌ها و جلسات استان با مسئولین ارشد کشوری در زمینه‌ی صدور مجوز مرغداری افزود: «با توجه به این‌که بخشی از نیاز مصرفی استان کرمان از یزد تامین می‌شد و پس از کمبود گوشت مرغ در کشور، استان یزد دیگر به ما گوشت مرغ نداد، کرمان با مشکلاتی در این زمینه مواجه شد».

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان ادامه داد: «تعداد مرغداری‌ها در جنوب استان کرمان به دلیل اقلیم و شرایطی که در گذشته داشته، کم است و در زمان کمبود گوشت مرغ، شمال استان ملزم به تامین گوشت مرغ جنوب نیز شد، بنابراین فشار زیادی به شمال استان وارد شد و کمبود گوشت مرغ در این منطقه بیشتر احساس شد».

وی تاکید کرد: «با توجه به شدت کمبود گوشت مرغ در استان، استاندار کرمان، مسئولین ارشد وزارت جهاد کشاورزی را به استان دعوت کرد تا از نزدیک مسائل و مشکلات را مشاهده کنند ضمن آن‌که استاندار و رئیس جهاد کشاورزی استان در وزارتخانه حضور یافته و پیگیر صدور مجوز مرغداری شدند که در نهایت در کمیسیون رفع موانع تولید کشور ممنوعیت صدور مجوز مرغداری در کل کشور برداشته شد».

باقری در ادامه با اشاره به سیاست‌های جهاد کشاورزی استان کرمان، گفت: «در ابتدا برای توسعه‌ی مرغداری‌های موجود اقدام می‌کنیم زیرا صاحبان این واحدها تجربیات لازم را دارند و دچار ضرر و زیان نمی‌شوند، همچنین زیرساخت‌های آن‌ها ازجمله آب و برق موجود است».

وی ادامه داد: «واحدهای قدیمی که بیش از 40 سال از عمر احداث آن‌ها مخصوصا در کوه باداموییه، چشمه‌گز، بی‌بی حیات و ... می‌گذرد، دچار مشکلات زیست محیطی، بهداشتی – دامپزشکی و ... هستند که به دنبال رفع مشکل آن‌ها از طریق مجاری قانونی هستیم تا هم شاغلین این مرغداری‌ها بیکار نشوند و هم وارد چرخه‌ی تولید شوند».

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان بیان کرد: «حدود 550 واحد مرغداری در شمال استان فعال و حدود 400 واحد کوچک دیگر نیز وجود دارد اما به دلیل نداشتن پروانه نمی‌توانستند از سامانه‌ی بازارگاه نهادهای خود را خریداری کنند که پیگیر رفع مشکل آن‌ها هستیم».

وی گفت: «مشکل این 400 واحد شامل مشکلات زیست محیطی و فواصل بهداشتی دامپزشکی است و تعداد زیادی از آن‌ها اراضی ملی را تصرف کرده‌اند».

باقری درباره‌ی این‌که مجوزها در سامانه به تعداد محدود صادر می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد: «سیاست بر این است اگر بیش از نیاز کشور گوشت مرغ تولید شد، خط کشتارگاه طیور به سیستم روز دنیا مجهز کنیم تا بتوانیم گوشت مرغ مازاد مصرف جامعه را صادر کنیم بنابراین تاکنون محدودیتی در تعداد صدور مجوزها نداریم».

باقری درمورد مهلت ثبت‌نام متقاضیان برای ثبت‌نام در سامانه‌ی صدور مجوز مرغداری نیز گفت: «هنوز زمانی برای بستن سامانه اعلام نشده اما هر زمان عرضه و تقاضا در استان به تعادل برسد، محدودیت‌هایی برای صدور مجوز مرغداری قائل می‌شوند».

وی افزود: «شاید اگر دو واحد بزرگ در استان راه‌اندازی شود کمبود گوشت مرغ استان را جبران کند و به محض این‌که کمبود استان جبران شود، ممکن است در صدور مجوز مرغداری محدودیت قائل شویم».

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان خطاب به مرغداران گفت: «هر کس که علاقمند به توسعه‌ی مرغداری خود بوده و این کار به دلیل محدودیت‌ها برای آن‌ها مقدور نبوده اکنون شرایط آن فراهم شده و باید در اسرع وقت برای گرفتن مجوز توسعه‌ی مرغداری‌شان مراجعه کنند. همچنین از سرمایه‌گذاران تقاضا داریم در شهرستان‌هایی که واحد مرغداری در گذشته در آن‌ها کمتر توسعه پیدا کرده، سرمایه‌گذاری کنند».

وی بر لزوم تاسیس تشکل‌های مرغداری تاکید کرد و افزود: «برای جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکننده و مصرف‌کننده باید عرضه و تقاضا تعادل داشته باشد لذا مرغداران با تاسیس تشکل بازارهای هدف و میزان نیاز بازار را پیدا می‌کنند».

باقری خاطرنشان کرد: «مرغداران نفع خود را در جمع ببینند و تشکل‌هایشان را فعال کنند و باید در هر شهرستان یک تشکل قوی داشته باشیم».

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: