به گزارش برنا؛ سیدمهدی طبیب زاده، در نشست شورای مشورتی صادرات با بیان این مطلب افزود: علاوه بر وجود محدودیت های صادراتی در کالاها و بازارهای هدف، قوانین مشکل ساز داخلی و مسائل ارزی نیز مشکلات را دوچندان کرده است.

رئیس اتاق کرمان ادامه داد: باید از دید وسیع فعالان حوزه صادرات و از تجربیات صادرکنندگان موفق بهره گرفت تا بتوان مسائل و مشکلات را برطرف کرد.

طبیب‌زاده، اظهار کرد: برای رونق اقتصاد استان باید بر صادرات تمرکز کرد و صادرات را متناسب با توان استان افزایش داد. وی گفت: در حال حاضر صادرات سالانه استان کرمان کمتر از ۳ میلیارد دلار است در حالی که به راحتی می توان این میزان صادرات را تا ۱۰ میلیارد دلار افزایش داد.

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه ۱۲۹ شرکت در استان با وجود توانایی صادرات، با محدودیت هایی برای کالاهای صادراتی روبرو هستند، افزود: در بازار پسته با توجه به رقابت شدید در سطح جهان، نباید در داخل کشور نیز محدودیت ایجاد کرد. طبیب زاده، اظهار کرد: این نشست با هدف بررسی مشکلات داخلی و مطرح کردن آن در سطح کشور تشکیل شده و اتاق کرمان نیز با تمام توان و جدیت به دنبال رفع مشکلات صادرکنندگان و انتقال نظرات صاحب نظران در سطح کلان کشور است.

در ادامه این نشست نایب رئیس اتاق کرمان گفت: اتاق به عنوان پارلمان بخش خصوصی پیگیر حل مشکلات صادرکنندگان است و به همین منظور در جلسه ای با حضور معاون امور اقتصادی ریاست جمهوری مسائل صادرکنندگان را مطرح کردیم. جلیل کاربخش، بیان کرد: در دولت جدید کارهای مثبتی برای توسعه صادرات در حال انجام است و معاون اول رئیس جمهور نیز جلساتی را به همین منظور برگزار کرده است. وی با اشاره به اینکه تامین مالی و بروکراسی اداری از موانع پیش روی صادرات است، ادامه داد: مشکل اصلی صادر کنندگان تفاوت نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد است و این اختلاف قیمت باعث ایجاد رانت و مشکلات زیادی شده است.

 کاربخش تصریح کرد: پیش جلسه ستاد عالی پسته در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده و پیش نویس مصوبات آن آماده و منتظر تشکیل جلسه اصلی هستیم تا مصوبات نهایی اعلام شوند. وی با تاکید بر اینکه تمام مشکلات صادرکنندگان را در سطح کلان مطرح می کنیم، گفت: یکی از موضوعات اقتصادی کشور این است که باید صادرکنندگان را بر وارد کنندگان ارجح دانست زیرا صادرات موجب رونق تولید و اشتغال می ‌شود. وی افزود: یکی از مشکلات فعلی صادرکنندگان، صادرات با کارت های بازرگانی اجاره ای است که این افراد رفع تعهد ارزی نمی کنند و برای کشور و صادرکنندگان با سابقه مشکل ایجاد می کنند.

در ادامه این نشست محمدعلی محمدمیرزائیان، محمدحسین اکبری و سید محمدرضا ترابی موسوی، اعضای هیئت نمایندگان اتاق کرمان نیز خواستار شکل گیری پیمان سپاری برای ارزش دادن به اظهارنامه های صادرکنندگان، تامین نقدینگی در بازار پسته و تمدید مهلت تسهیلات بانکی، تعهدات ارزی و ارزیابی درست از بازارهای هدف شدند. گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان و صادرکنندگان نیز دغدغه ها و نظرات خود را مطرح کردند.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: