به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ محمدمهدی رجبی‌زاده با بیان این‌که ۵۰ فقره حریق ۴۴۷ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمان را طی پنج ماه گذشته از بین برده است، اظهار کرد: «سال گذشته ۲۵ فقره آتش‌سوزی به مساحت ۹۸ هکتار در مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی استان کرمان رخ داده که این مقدار در مقایسه با پنج ماهه‌ی اول امسال از نظر تعداد ۱۰۰ درصد و از نظر مساحت ۳۵۶ درصد رشد داشته است».

وی افزود: «مراتع، اراضی جنگلی و ملی استان کرمان امسال به دلیل افزایش بارندگی شاهد رویش گیاهان مرتعی زیادی بود که با توجه به گرمای زیاد و خشک شدن گیاهان فصلی و در کنار آن افزایش حضور افراد در طبیعت و بی‌دقتی در روشن کردن آتش، گیاهان خشک دچار حریق شده‌اند».

رجبی‌زاده یادآور شد: «ماموران منابع طبیعی استان کرمان با کمک نیروهای یگان حفاظت، نیروهای مردمی و مدیریت بحران استان کرمان توانسته‌اند حریق‌ها را مدیریت و کنترل کنند و اگر همکاری آحاد مختلف مردم و مسئولان نبود سطح حریق افزایش می‌یافت».

وی گفت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد ۹۰ درصد عامل حریق‌های ایجاد شده در عرصه‌های منابع طبیعی، جنگلی و ملی استان کرمان عوامل انسانی بوده و ۷۰ درصد حریق‌های ایجاد شده در ایام تعطیلات رسمی و آخر هفته اتفاق افتاده است».

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان این‌که امسال بیشتر حریق‌ها در ارتفاعات و مناطق سخت‌گذر منابع طبیعی استان کرمان رخ داده است افزود: «خودروهای اطفا حریق تا حدودی می‌توانند در مناطق سخت‌گذر و ارتفاعات پیش بروند لذا بقیه‌ی راه را ماموران منابع طبیعی پیاده طی می‌کنند که علاوه بر هدر رفت انرژی، زمان را هم از دست می‌دهند».

رجبی‌زاده به پیگیری‌های مکرر استاندار کرمان، ستاد مدیریت بحران و سایر مسئولان ذیربط به منظور اختصاص بالگرد ویژه‌ی اطفا حریق به استان کرمان خبر داد و اظهار کرد: «این پیگیری‌ها تاکنون بی‌نتیجه مانده است».

وی گفت: «پایگاه ملی اطفا حریق شهرستان رابر نیز با ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی با استفاده از اعتبارات ملی احداث شده و کرمان تاکنون از اعتبارات استانی برای تکمیل این طرح هزینه نکرده است».

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان از مسئولان خواست، برای تکمیل پایگاه ملی اطفا حریق در رابر به عنوان پایگاه مادر، یک میلیارد تومان از اعتبارات استانی هزینه کنند.

وی با بیان این‌که طی دو سال اخیر مردم نخستین جبهه‌ی مقابله با حریق‌های منابع طبیعی بوده‌اند یادآور شد: «۴۳ گروه ویژه‌ی اطفا حریق با ۶۳۰ عضو در استان کرمان سازماندهی و امکانات اولیه برای این گروه‌ها خریداری شده است».

رجبی‌زادهبا بیان این‌که اعضای گروه‌های ویژه‌ی اطفا حریق در استان کرمان آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند افزود: «این افراد بلافاصله بعد از رویت آتش‌سوزی و عزیمت به محل حادثه، مورد را به ماموران حفاظت منابع طبیعی اطلاع‌رسانی می‌کنند».

وی اضافه کرد: «در صورت تامین اعتبار می‌توان ۴۰۰ گروه ویژه‌ی اطفا حریق در استان کرمان تشکیل داد که از وسعت گرفتن آتش‌سوزی در مراتع جلوگیری خواهد کرد».

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان تامین اعتبار خرید امکانات اولیه برای هر گروه اطفا حریق را حداقل چهار میلیون تومان عنوان کرد و گفت: «سرجمع برای تشکیل ۴۰۰ گروه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومان نیاز است».

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: