به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛دکتر امید جمشیدی ، معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد  اظهار داشت: طرح ایمن سازی دام‌های سبک استان علیه بیماری نشخوار کنندگان کوچک از ابتدای  اردیبهشت ماه سالجاری در جمعیت بز و گوسفند استان کلید خورده و تا پایان تیرماه ماه جاری ادامه دارد.

وی ادامه داد: در این طرح واکسیناسیون تاکنون یک میلیون و 221 هزار و 638  راس دام سبک استان توسط بخش دولتی و  با مشارکت بخش خصوصی به ‌صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شده‌ است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یادآور شد: این حجم از واکسیناسیون با اولویت دامهای روستایی حاشیه مناطق حفاظت شده وحوش بمنظور کنترل و پیشگیری این بیماری صورت گرفته است.

وی گفت: پیش بینی میشود تا انتهای اجرای فاز اول واکسیناسیون طاعون نشخوار کنندگان کوچک قریب به 3 میلیون 260 هزار راس دام سبک استان ایمن سازی شوند.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR ) از جمله بیماری‌های ویروسی بسیار واگیر برای گوسفند و بز است که تلفات و خسارات اقتصادی فراوانی در جمعیت دامی حساس به همراه دارد و ترشحات چشمی و بینی، زخم در دهان، علائم تنفسی و اسهال از جمله تظاهرات بالینی آن است.

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری واگیر و ویروسی می باشد که دارای قابلیت سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی قرار گرفته و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی باشند یا از آبشخورهای مشترک استفاده کنند.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: