به گزارش خبرگزاری برنا از گرگان؛ بهزاد هرمزی در خصوص آخرین وضعیت تولید و توزیع آب شرب در استان گلستان و قطع آب شرب در ساعات شبانگاهی به خصوص در شهر گرگان، اظهار کرد: استان گلستان یکی از استان‌هایی است که منابع خوبی ندارد و خشکسالی امسال که در ۴۵ سال گذشته دومین خشکسالی گسترده در استان گلستان است تاثیر بالایی در کاهش منابع آبی داشته است.

وی ادامه داد: میزان آورد رودخانه‌ها، بین ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشته و بارندگی‌ها حدود ۳۰ درصد کاهش داشته و سطح سفره‌های آب زیرزمینی به شدت پایین رفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان تصریح کرد: تمام منابع آبی استان متکی به ۶۰۰ حلقه آب شرب است که در کنار ۳۵ هزار حلقه چاه آبی که در عرصه کشاورزی از آن استفاده می‌کند.

هرمزی بیان کرد: با روشن شدن چاه‌های آب کشاورزی، سطح سفره‌های آب زیرزمینی به شدت کاهش پیدا می‌کند و به صورت طبیعی ما در تامین آب شرب در استان با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

 کمبود ۴۷۰ لیتر بر ثانیه برای تامین آب شرب در گرگان

 

وی اضافه کرد: گرگان مرکز استان گلستان تنها مرکز استانی است که از هیچگونه سدی برای تامین آب شرب برخوردار نیست البته احداث سد برای استان به خصوص برای مرکز استان گلستان مصوب شده است تا اجرا شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان با بیان اینکه در استان گلستان کمبود یک هزار و 500 لیتر بر ثانیه کمبود تولید آب وجود دارد، بیان کرد: شهر گرگان یک هزار و ۷۵۰ لیتر بر ثانیه نیاز آبی دارد اما در حال حاضر یک هزار و ۲۷۰ لیتر آب توسط آب منطقه‌ای به آب و فاضلاب برای تامین آب شرب تحویل داده می‌شود که ما با کمبود ۴۷۰ لیتر با کمبود سیستمی آب در گرگان مواجه هستیم.

هرمزی گفت: در تابستان که به پیک مصرف می‌رسیم، ما یک سوم نیاز آبی شهر را در اختیار نداریم و طی روزهای گذشته در کنار این کمبود، نوسانات برق و کمبود تولید برق باعث شده تمام چاه‌های آب با خاموشی‌های پی در پی مواجه شوند.

وی افزود: طی یک هفته گذشته ما با قطعی‌های گسترده برق چاه‌های آب مواجه بودیم و برای مثال در روز شنبه از ۷۸ حلقه چاه گرگان ۴۱ حلقه بین یک تا سه ساعت به دلیل قطعی برق خاموش بوده و تولید نداشتند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان تصریح کرد: از سوی دیگر نیاز است با توجه به وضعیت خشکسالی گلستان، مردم بیش از پیش در اصلاح الگوی مصرف دقت لازم را داشته باشند.

هرمزی گفت: برای شستن پارکینگ‌ها، شستن خودرو و کارهای غیرضرور از آب شرب و لوله‌کشی استفاده نکنند.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: