محل دفن حضرت علی اصغر (ع) دقیقا کجاست؟

علی اصغر یکی از فرزندان امام حسین علیه السلام است. مادرش رُباب دختر اِمْرَءُ الْقَیْس است و در مدینه متولد شد.از این کودک با عنوانهای شیرخواره، ششماهه، باب الحوایج، طفل رضیع یاد می ‏شود. در روز عاشورا کوچکترین قربانی بود. محل دفن مطهر او نزدیک محل دفن امام حسین در کنار شهدای دیگر کربلا است.

به گزارش برنا؛ عبدالله بن حسین علیه السلام که به علی اصغر معروف است فرزند امام حسین علیه السلام است. مادرش رُباب دختر اِمْرَءُ الْقَیْس و خواهرش سکینه می ‌باشد. عبداللّه‌ در مدینه متولد شد.

در زیارت ناحیه مقدسه، درباره این کودک شهید، آمده است: «السلام علی عبدالله بن الحسین، الطفل الرضیع، المرمی الصریع، المشحط دما، المصعد دمه فی السماء، المذبوح بالسهم فی حجر ابیه، لعن الله رامیه حرملة بن کاهل الأسدی». و در یکی از زیارتنامه‌ های عاشورا آمده است:«و علی ولدک علی الأصغر الذی فجعت به» از این کودک،با عنوانهای شیرخواره،شش ماهه، باب الحوایج، طفل رضیع و...یاد می ‌شود و قنداقه و گهواره از مفاهیمی است که در ارتباط با او آورده می ‌شود.

باب الحوائج بزرگترین سند مظلومیت

«علی اصغر، یعنی درخشانترین چهره کربلا، بزرگترین سند مظلومیت و معتبرترین زاویه شهادت ...چشم تاریخ، هیچ وزنه ‌ای را در تاریخ شهادت، به چنین سنگینی ندیده است.» علی اصغر را «باب الحوائج» می ‌دانند، گر چه طفل رضیع و کودک کوچک است، اما مقامش نزد خدا والاست.

چگونگی شهادت

علی اصغر یکی از فرزندان امام حسین«ع» است که شیر خوار بود و از تشنگی، روز عاشورا بی تاب شده بود امام، خطاب به دشمن فرمود:از یاران و فرزندانم، کسی جز این کودک نمانده است. نمی ‌بینید که چگونه از تشنگی بی تاب است؟ در«نفس المهموم»آمده است که فرمود:«ان لم ترحمونی فارحموا هذا الطفل» در حال گفتگو بود که تیری از کمان حرمله آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید. امام حسین«ع» خون گلوی او را گرفت و به آسمان پاشید.

مرقد مطهر حضرت علی اصغر در کربلا و روی سینه امام حسین علیه السلام است.

انتهای پیام/

وبگردی

  نظر شما

  • ناشناس

   درود
   کدام؟ در یک متن کوچک این قدر تضاد چرا؟
   محل دفن مطهر او نزدیک محل دفن امام حسین در کنار شهدای دیگر کربلا است.
   مرقد مطهر حضرت علی اصغر در کربلا و روی سینه امام حسین علیه السلام است.

  • ناشناس

   الهم صل علی محمد وآل محمد

  • ناشناس

   خدایا حضرت مهدی علیه السلام را زود بفرست انشالله انتقام عزیزانمان را از دشمنان بگیریم

  • فاطمه

   سلام بر سالار شهیدان و طفل شش ماهه و یاران و همراهانش
   یا حسین دخیلتم کمکم کن یا باب الحوائج
   التماس دعا

  • اذراحمدی دارانی

   روی سینه پدرخفته امام سجاد اوراجلوی سینه حسین دفن نموده وچون شهید درمعرکه بوده اشکالی ندارد

  • ...

   میگن وقتی تیر حرمله به گلوی مبارک علی اصغر زده شد امام حسین به خیمه گاه برگشت و قبر کوچیکی کند و علی اصغر رو دفن کرد... یعنی امام سجاد بعد از اون دفن بازم ازقبر درش آورده گذاشته رو سینه امام حسین؟

   • ناشناس

    خیر پس از حمله دشمن به خیمه اباعبدالله
    همه چیز رو غارت کردند و در اخر دنبال بدن حضرت علی اصغر گشتند که با خود ببرند و چون دشمن دیده بود که پشت خیمه ها دفن شده انرا پیدا کرده و بالای نیزه کرده و با خود بردند
    حتی روایات شده که هنگام پیدا کردن حضرت علی اصغر با نیزه ها زمین رو شوخم میزدند تا پیدا شود.

    آیا این دیدگاه برایتان مفید بود؟ ۱

  پربیننده‌ترین اخبار گوناگون

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار گوناگون

  اخبار برگزیده