به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛ 15 سال پیش در یک درگیری جوانی به قتل می رسد و قاتل متواری می گردد و پس از 4 سال متواری بودن، خود را به نیروی انتظامی معرفی نمود.

پس از آن، تشریفات قانونی قضایی معمول و وی به قصاص نفس محکوم گردید و چندین مرتبه برای اجرای حکم، مقدمات فراهم گردید.

از طرفی شورای حل اختلاف و سفیران صلح استان، حسب الامر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد، پیگیری به منظور اصلاح و گذشت را در دستور خود قرار دادند.

 در این آیین نماینده ولی فقیه استان در سخنانی از تلاشهای 15 ساله ریش سفیدان و بزرگان و همه ذی نفوذانی که در عقد این صلح و سازش کوشش کردند، تشکر نمود.

آیت الله سید نصیر حسینی، واقعه صلح و سازش را بزرگ نامید و اظهار کرد: امروز شجاعت بزرگی به نام بخشش رخ می دهد که می توانست قصاص انجام گیرد و جان انسان دیگری را بگیرد.

امام جمعه یاسوج افزود: خانواده محترم مقتول با عقلانیت و محبت و عشق و توجه به فرامین پروردگار عفو و گذشت را برگزید و این از مصادیق احیای یک انسان است.

نماینده مقام معظم رهبری در استان با ابراز رضایت از تلاش های انجام گرفته که در 2 هفته گذشته پرونده دو فقره قتل را در حوزه های کهگیلویه و چرام با صلح و سازش مختومه کردند، اظهار داشت: افراد مصلح سال های سال دنبال حل این معضل و مشکل بودند تا موفق شدند آنرا به انجام برسانند.

سید نصیر حسینی پیشگیری از اتفاقات ناگوار مثل قتل را در گرو حرکت در مسیر اهل بیت و اخلاق بیان کرد و افزود: همه ی ما باید تلاش کنیم فرزندان مان در جامعه در مسیر اخلاق، دین، علم و دانش و حکمت و در مسیر اهل بیت تربیت کنیم.

وی افزود: از حکمت، اندیشه و عقلانیت غافل نشویم و تلاش کنیم این مسائل اتفاق نیفتد.

امام جمعه یاسوج گفت: اجازه ندهیم زیربنای اخلاقی و رفتاری و فرهنگی جامعه مورد تهاجم دشمنان و شیطان قرار گیرد.

سید نصیر حسینی ادامه داد: کسانی که مسیر فرهنگی و اخلاقی در جامعه را، مسیر بیگانه از دین قرار می دهند و جوانان را به ولنگاری اخلاقی و اعتقادی تشویق می کنند و به بشریت، جامعه مردم خیانت بزرگ می کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان در پایان گفت: این افراد، رنج بشریت را مضاعف می کنند و ما باید شاهد چنین جلساتی باشیم.

سید محمدابراهیم ساجدی معاون قضایی و رییس شوراهای حل اختلاف استان در این نشست با اظهار اینکه، این نشست حاصل تلاش بزرگان، ریش سفیدان و متنفذین است، گفت: بعضی بزرگ هستند و بزرگ می مانند و آنهایی که تلاش کردند و پس از 15 سال از وقوع قتل خسته نشدند و این آتش را خاموش کردند.

رییس شوراهای حل اختلاف استان با بیان اینکه مدت 11 سالی که قاتل تحمل کیفری می نماید هر دو طایفه در کنار هم زندگی می کنند، افزود: بستگان و طوایف در کمال آرامش در کنار هم زندگی و حتی در مراسمات یکدیگر مثل گذشته شرکت می کنند.

وی با بیان اینکه وقتی بزرگان و ریش سفیدان در جامعه احساس تکلیف می کنند شاهد امنیت هستیم، گفت: در این خصوص می توان نتیجه گرفت که بزرگان در کنار مسئولان می توانند امنیت را تأمین کنند و در سایه امنیت است که جامعه رشد می کند و صاحب فرهنگ می شود.

معاون قضایی رئیس دادگستری کل استان در ادامه سفیران صلح و نحوه پذیرش آنها اظهار کرد: در استان بدنبال شناسایی افرادی هستیم که کلام آنها نفوذ دارد و در 4 شهرستان بویراحمد، گچساران، باشت و کهگیلویه آنان را شناسایی و برنامه های توجیهی آنان برگزار شده است.

وی افزود: در سایر شهرستانهای استان نیز آنان را شناسایی نموده تا برای ایجاد صلح و سازش و اصلاح ذات البین در کنار دستگاه قضایی قرار گیرند.

ساجدی در پایان اظهار کرد: همه می دانیم که قانون خشک است و در کنار قانون باید فضایل و کمالات اخلاقی هم رشد کند و رسم ریش سفیدی و احترام به بزرگان در استان هایی که عشیره ای زندگی می کنند، این رسم خوب را، قبول دارند.

در ادامه این نشست سید محمد موحد نماینده شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی تشکر و خود را از شخصیت های بزرگی که در شکل گیری این حرکت نقش داشتند، اعلام نمود.

وی افزود: آنچه که امروز در 2 طایفه بزرگ «خواجه» و «بایاری» می بینم حرکت سازشی که بین این 2 مجموعه شکل گرفت، نقش اصلی آنرا نماینده محترم ولی فقیه در استان بر عهده داشتند.

این نماینده مجلس از کسانی که در شکل گیری این آیین آشتی تلاش نمودند، تشکر نمود و اظهار داشت: برای شکل گیری این آشتی کنان، بزرگان عزیزی وقت خود را صرف کردند و تلاش های مضاعفی انجام دادند تا در ماهی که مصیبت آن در هیچ کجای آسمان و زمین و زمان مشابهت نداشته، دست به این اقدام بزنند و این حادثه می تواند ریشه در مفاهیم عاشورا داشته باشد.

سخنران بعدی این آیین سردار عدل هاشمی پور معاون سازمان اقتصادی کوثر بود.

وی در این نشست در سخنانی به انجام کار خیر و نیک و اصلاح ذات البین اشاره کرد و گفت: آموزه های دینی به ما یاد داده که تعریف، تمجید، عناوین و القاب دنیوی همه خواهد رفت و تنها عملی که نمی افتد و نمی پوسد، همین کارهای خیری است که *** انجام می دهند.

سردار هاشمی پور افزود: بنده در کنار بزرگان، ریش سفیدان، معتمدین و سفیران صلح شورای حل اختلاف و آموزه های دینی و علما یاد گرفته ایم، کارهای خیر نمی پوسند و ماندگار هستند و افرادی که این کار خیر را انجام دادند، نام نیکشان تا همیشه بر زبان ها جاری است.

نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه مردم قهر و غیزها را از سیاسیون فرا می گیرند، افزود: از علمای استان تقاضا دارم حرکتی را آغاز کنید تا بین نخبگان سیاسی و فرهنگی یک اتحاد و وحدتی به وجود بیاید تا به یک توسعه پایدار برسیم و مردم طوایف و قبایل را در کنار هم قرار دهیم.

وی گفت: چه ایراد و اشکالی دارد یک روز سیاسیون در کنار هم جمع شوند تا بتوانیم استان را توسعه دهیم و این واماندگی سیاسی، باعث عقب رفت و ضعف استان می شود.

وی ضمن تشکر از دستگاه قضایی در ایجاد امنیتی که در استان وجود دارد اظهار کرد: الحمدالله با تلاش دستگاه قضایی و نیروهای مسلح و امنیتی، در استان امنیت فراهم است و همه باید یکصدا شویم تا بتوانیم مشکلات مردم را حل نمائیم.

سردار هاشمی پور در پایان گفت: کسانی که برای کار خیر نیت دارند، هرگز به بن بست نمی رسند.

در ادامه ی این آیین سردار مهدی انصاری فرماندهی انتظامی استان با اظهار اینکه اصلاح قتل ها را از سال 1372 از شهر چرام آغاز کردیم افزود: از آن سال تاکنون پرونده ی 20 فقره قتل را با صلح و سازش، مختومه کردیم و 6 پرونده ی قتل دیگر را در دستور کار داریم.

وی گفت: در طول 37 خدمتم از حضور در هیچ جایی، به اندازه شرکت در مراسم اصلاح ذات البین لذت نبرده ام.

سردار انصاری با بیان این که ،هرچه در مجالس صلح و سازش شرکت کنیم، از اختلافات فاصله می گیریم ،اظهار کرد: ناامنی ،اختلاف و درگیری برای همه ی ما ضرر دارد و جامعه را به چالش می کشاند، از بزرگان و ریش سفیدان می خواهم جلوی اختلافات را از آغاز ، بگیرند تا آتش آن گسترده تر نشده و به سایر طوایف کشانده نشود.

در نشست صلح و سازش پرونده قتل حجت الاسلام و المسلمین افشارامام جمعه چرام به اهمیت صلح و سازش در اسلام پرداخت.

وی گفت: در عفو و گذشت یکی از جلوه های رحمت الهی ساری و جاری است و لذت عفو، بعد از گذشت نمود بیشتری دارد.

دکتر افشار افزود: عفو و گذشت موجب شده که میوه ی شیرین وحدت را با جان و دل پذیرا باشیم.

درپایان این مراسم با حضور مسئولان ،رضایت نامه اولیاء دم به خانواده قاتل اهداء گردید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: