به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛علی محسنیان اظهار داشت: پروازهای جدید فرودگاه یاسوج از پنجشنبه هفته جاری آغاز خواهد شد.

وی افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته ،شرکت هواپیمایی ماهان در روزهای سه شنبه و  پنجشنبه اقدام به برقراری پرواز های هفتگی از تهران به یاسوج و برعکس با استفاده از هواپیمای ناوگان ایرباس ۳۱۹ خود خواهد کرد.

مدیر فرودگاه یاسوج تصریح کرد: بدیهی است که پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان برای روزهای شنبه و چهارشنبه همچنان برابر ساعت ها و روال قبلی برقرار خواهد بود.

محسنیان ابراز داشت: زمان اجرای برنامه پروازی جدید از روز ۱۶ مهرماه جاری خواهد بود و استمرار این پرواز ها منوط به استقبال مردم خواهد بود.

وی تاکید کرد: به غیر از این ۲ پروازی که شرکت هما اضافه کرده یک پرواز دیگر نیز از سوی شرکت هواپیمایی ماهان برای دوشنبه ها از هفته آینده اضافه شده است.

مدیر فرودگاه یاسوج عنوان کرد: با این برنامه جدید پروازی ،آمار پروازهای فرودگاه یاسوج به ۱۰ پرواز هفتگی رفت و برگشت می رسد.

مرداد ماه امسال برای اولین بار در تاریخ هوانوردی و فرودگاهی این استان ،شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) اقدام به برقراری ۲ پرواز آزمایشی با استفاده از هواپیمای ایرباس ۳۱۹ در مسیر تهران - یاسوج کرد.

۹ بهمن ماه سال ۹۶ هواپیمای ATR۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۶ مسافر در ارتفاعات دنا سقوط کرد و موجب تعطیل شدن پروازهای فرودگاه یاسوج شد.

با پیگیری مدیران فرودگاه پس از ۷۷ روز از سانحه ،پروازهای فرودگاه یاسوج از سرگرفته شد.

شرکت هواپیمایی آتا پروازهایی از یاسوج به تهران و بالعکس در این فرودگاه برقرار کرد اما پس از چند روز پروازها به دلیل آنچه شرکت آتا مشکلات حقوقی نامید تعطیل شد و شرکت هواپیمایی آتا از فرودگاه یاسوج رفت.

فرودگاه یاسوج بعد از فرودگاه شهرکرد مرتفع ترین فرودگاه کشور است با این تفاوت فرودگاه شهرکرد در منطقه مسطح قرار دارد در حالی که فرودگاه یاسوج در کاسه قرار گرفته است و این شرایط را برای نشست و برخاست هواپیما خاص می کند.

در سال ۹۳ فرودگاه یاسوج یکی از محدودترین باندهای فرودگاهی کشور را داشت . طول باند آن ۲۶۰۰ متر وpcn(میزان فشردگی آسفالت در واحد متر مربع) آن نیز پایین بود.

ظرف ۳۰ ماه بزرگترین پروژه عملیات خاکی کشور و استان با حجم یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب در فرودگاه یاسوج انجام شد.

pcn باند فرودگاه از ۲۶ به ۴۶ و طول باند نیز از ۲۶۰۰ متر به ۳۲۰۰متر ارتقا یافت تا یکی از با کیفیت ترین باندهای فرودگاهی کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد ساخته شود.

روشنایی باند فرودگاه یاسوج نیز کامل شده و در شرایط مه و شب نیز می تواند پرواز داشته باشد یعنی فرودگاه یاسوج شرایط لازم برای انجام پرواز در شب را دارد.

ساخت فرودگاه یاسوج از جمله مصوبه های سفر خرداد ماه سال ۷۳ رهبر معظم انقلاب به استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

فرودگاه یاسوج اکنون به گفته مدیر فرودگاه ،کارشناسان هوانوردی و استاندار کهگیلویه و بویراحمد هیچ مشکل و مانعی برای از سرگیری مجدد پروازهای مسافری تهران یاسوج و برعکس و دیگر شهرهای کشور ندارد.

هم اینک با پرواز هواپیمای ماهان، ساعت پرواز روز جمعه شرکت هواپیمایی ماهان از تهران به یاسوج ۷ و ۴۰ دقیقه و ساعت برگشت نیز ساعت ۹ و۴۰ دقیقه از یاسوج به تهران است.

ساعت پرواز روز دوشنبه از تهران به یاسوج و بالعکس نیز به ترتیب ۱۲و ۱۰ دقیقه و ۱۴و ۱۰ دقیقه است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: