به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: تا قبل از شیوع کرونا نیز بیمارستان‌های خراسان‌جنوبی به لحاظ مسائل قانونی برای بی خطرسازی پسماند‌های پزشکی از دستگاه اتوکلاو استفاده می‌کردند.
حسن اکبری با اشاره به اینکه بیمارستان‌های خراسان جنوبی برای بی خطرسازی پسماند‌های پزشکی همواره تحت نظارت هستند، بیان‌کرد: ما نیز همواره بازدید‌های دوره‌ای از بیمارستان‌های استان داریم.

وی ادامه‌داد: آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های داخل شهر که دستگاه اتوکلاوه ندارند با شرکت‌های مورد اعتماد قرارداد بسته و بر اساس حجم زباله تولیدی مبلغی را به آنان پرداخت و این شرکت‌ها با رعایت اصول خاص نسبت به بی خطرسازی این پسماند‌ها اقدام می‌کنند.

اکبری گفت: در شرایط فعلی به واسطه شیوع ویروس کرونا مسئله دفن زباله و پسماند‌های پزشکی و حتی معمولی بیش از گذشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و صحت عملکرد دستگاه‌های اتوکلاوه شرکت‌های طرف قرارداد و بیمارستان‌ها نیز همچنان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی اظهار کرد: البته مردم با فرهنگ خراسان‌جنوبی نیز در این شرایط باید اقدامات بهداشتی را جدی‌تر بگیرند و طبق توصیه کارشناسان و صاحب نظران ماسک آلوده را در خیابان رها نکنند.

اکبری با اشاره به برخی چالش‌های زیست محیطی پیرامون دفن زباله‌ها در شرایط کرونایی گفت: در شرایط فعلی اقدامی در راستای تفکیک و پردازش پسماند صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: در شرایط فعلی شهرداری‌ها در راستای پیشگیری از احتمال سرایت ویروس کرونا به کارگران شهرداری زباله‌ها و پسماند‌ها را پس از جمع‌آوری به صورت مستقیم دفن می‌کنند و فعلاً اقدامی در راستای تفکیک و پردازش پسماند صورت نمی‌گیرد.
اکبری گفت: امیدواریم با کاهش شیوع کرونا و بازگشت به شرایط عادی مجدد بحث تفکیک و پردازش زباله و پسماند جدی گرفته شود.

وی افزود: مطابق با اصل پنجاهم قانون اساسی کشور و با در نظر گرفتن تهدیدات جدی و خطرهای زیست محیطی پسماند‌های پزشکی، بیمارستانی و مخلوط کردن پسماند‌های مذکور با سایر پسماند‌ها و نبود مدیریت صحیح و هرگونه تخطی از قوانین برابر ماده ١٣ قانون مدیریت پسماند‌ها مصوب ٨٣/٠٢/٢٠ و ماده ١٨ همان قانون و ماده ۶٨٨ قانون مجازات اسلامی جرم بوده و بدون هیچ ملاحظه‌کاری با توجه به شیوع ویروس کرونا با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد. 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: