به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛ دارا فرامرزی اظهار داشت: شاخص‌های بخش معدن استان در نه ماهه  سال ۱۳۹۹ ، مثبت و امیدبخش بوده‌اند.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت استان افزود: در نه ماهه سالجاری بیش از ۹ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال حقوق دولتی از بهره‌برداران معادن و دارندگان مجوزهای برداشت موقت مواد معدنی وصول شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، بیش از ۷۲ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به رشد سایر شاخص‌های معدنی استان در نه ماهه سال ۹۹ افزود:بر اساس داده‌های پروانه بهره‌برداری موجود معادن ، ذخیره قطعی این معادن ، ۵.۲۶ درصد، ظرفیت استخراج اسمی  ۵.۳۷ درصد، اشتغال ۱۰ درصد و سرمایه گذاری آنها ۱۰۷ درصد نسبت به مدت مشابه  سال ۱۳۹۸ رشد داشته‌اند.

فرامرزی با اشاره به وجود ۷۶ فقره پروانه بهره برداری معدن در استان، افزود: این معادن با سرمایه گذاری بیش از ۸۳۹ میلیارد ریال و اشتغال ۸۱۱ نفر دارای بیش از یک میلیارد و  ۶۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند و در حال حاضر ۴۲ معدن در استان فعال و در حال بهره برداری است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد : عمده مواد معدنی استان مواد اولیه سیمان، گچ، آهک، سنگ لاشه و مالون، مرمریت، بوکسیت، فسفات ، سلستین، مارن و… می‌باشد که امیدواریم با تعیین تکلیف پهنه‌های اکتشافی در اختیار ایمیدرو و سازمان زمین شناسی در سالجاری و پی‌جویی و اکتشاف بیش از ده هزار کیلومتر مربع از مساحت استان ، شاهد جهش موثری در شناسایی پتانسیل‌های معدنی استان و در ادامه تکمیل عملیات اکتشافی و بهره برداری از معادن و ایجاد صنایع معدنی مرتبط باشیم.

وی در پایان یادآور شد در سالجاری در مجموع ۲۸ مجوز معدنی (پروانه اکتشاف ، گواهی کشف ، پروانه بهره برداری و مجوز برداشت) در استان صادر و صدور ۱۵ فقره مجوز دیگر نیز در دست بررسی نهایی است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: