به گزارش برنا از اراک، رضا میرزایی  در جمع خبرنگاران در اراک افزود: تلفات آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۲۸ آذرماه امسال در تالاب میقان اراک آغاز شد و از همان ابتدای شیوع ویروس در منطقه، تیم‌های عملیاتی اقدامات گسترده‌ای را به منظور مهار و کنترل بیماری انجام دادند.
وی بیان کرد: هم اکنون عملیات مهار در تالاب ۱۲ هزار هکتاری میقان اراک به پایان رسیده اما عملیات نهایی مهار،حداقل تا یک‌ماه بعد ادامه خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: در بازدیدها و پایش‌های اخیر تلفاتی از این بیماری گزارش نشده و مهار به بهترین شکل انجام شده اما ضرورت دارد تا حداقل یک‌ماه آینده برای مختومه کردن این بیماری، عملیا ت رصد و پایش ادامه یابد.
میرزایی اظهار داشت: در زمان بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان در سال ۹۵، این بیماری سه ماه به طول انجامید اما در سال جاری با مدیریت ستاد بحران استان و همکاری دستگاه‌های ذیربط و تشخیص سریع، کنترل و مهار بیماری در تالاب میقان در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شد.

وی تصریح کرد: در این راستا با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های به روز از قبیل هاور کرافت و بالگرد و سایر تجهیزات اقدام به جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه‌ها شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: پایش‌های مستمر در تالاب میقان اراک توسط یگان حفاظت محیط زیست استان ادامه دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: