دکتر علی علیمحمدی بیان کرد: خوشبختانه استان مرکزی از پیک چهارم کرونا عبور کرده است ولی شرایط همچنان شکننده است و اگر غفلت کنیم ممکن است با پیک پنجم مواجه شویم.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۹۵ هزار تا ۱۰۰ هزار دوز واکسن در استان تحویل شده است، گفت: از این میزان حدود ۸۰ هزار نفر دوز اول واکسن و ۱۵ هزار نفر دوز دوم را دریافت کردند.

وی تاکید کرد: همانگونه که پیک های قبلی بیماری در اثر برخی غفلت ها و عواملی مانند سفر رفتن، تجمع افراد جهت دریافت مواد غذایی و ... به وجود آمد، این بار نیز همانطور که دکتر جمالیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، هشدار داد، امکان درگیر شدن با پیک پنجم این بیماری با توجه به تعطیلات روزهای پیش رو و فعالیت های انتخاباتی که باعث تجمع افراد در ستاد ها یا برخی اماکن می شود، وجود دارد؛ لذا نباید از این بیماری غافل شویم.

وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر تنها بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک به بیماران کرونایی خدمت رسانی می کند، گفت: با توجه به سبک شدن پیک بیماری و کاهش بیماران نیازمند بستری، فعلا فقط بیمارستان امیرالمومنین(ع) به بیماران خدمت رسانی می کند و سایر بیمارستان ها از جمله بیمارستان آیت الله خوانساری به خدمت رسانی به سایر بیماران مشغول اند.

وی تصریح کرد: واکسن های تزریق شده در استان نیز بیشتر از نوع سینوفارم بوده و آسترازنکا نیز در رتبه بعدی قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: البته چند روزی است که روند واکسیناسیون با وقفه مواجه شده که امیدواریم با تخصیص واکسن به استان، این روند ادامه پیدا کند و کار واکسیناسیون در استان ابتر نماند.

وی به تزریق دوز دوم واکسن سینوفارم از امروز اشاره کرد و گفت: افرادیکه واکسن چینی کرونا(سینوفارم) را تزریق کرده اند، از امروز می توانند برای تزریق دوز یادآور یا دوم آن به مراکز مورد نظر مراجعه کنند.

دکتر علیمحمدی گفت: این تزریق بر اساس کارت واکسیناسیونی که حدود یک ماه قبل و در هنگام تزریق نخست به افراد داده شده، انجام می شود.

وی یادآور شد: گروه های هدف می توانند از امروز به سالن های شهید ساکی و یادگار امام در اراک مراجعه و دوز دوم واکسن خود را دریافت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک همچنین در ادامه گریزی هم به آمار کرونا و موج چهارم آن در استان زد و گفت: در 48 ساعت گذشته 123 مورد مثبت در استان شناسایی شده که 20 نفر با تشخیص کادر معالج در بیمارستان های استان بستری و 103 نفر هم در منزل دوران قرنطینگی خود را سپری می کنند.

وی افزود: متاسفانه در این مدت 5 فوتی نیز ثبت شده که با توجه به کاهش آمار نسبت به روزها و ماه های گذشته اما همچنان از فوت هم استانی های عزیزمان نگران و ابراز تاسف می نماییم و از همه در خواست داریم تا همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

دکتر علیمحمدی در پایان آن چیزی که از سوی دکتر نمکی درباره تزریق داوطلبانه واکسن ایرانی در هفته پیش رو گفته شد، فعلا در استان مرکزی اجرایی نمی شود و احتمالا در ابتدای کار به صورت پایلوت در تهران اجرایی شود.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: