به گزارش برنا خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در جریان بازدید از شرکت آب و فاضلاب استان خاطرنشان کرد: اصلاح شبکه ها با هدف کاهش هدررفت آب باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد و به طور جدی دنبال شود.
به گفته وی؛ میانگین ۳۵ درصدی هدررفت آب در مجموع شبکه های شهری و روستایی ، عدد بسیار بالایی است.
وی متذکر شد: بر این اساس، یک سوم آب تولیدی استان از طریق شبکه های فرسوده هدر می رود که اصلاً در مقابل هزینه هایی که برای استحصال و بهداشتی کردن آب می شود، قابل قبول نیست.
استاندار ادامه داد: اگر این میزان آب به شبکه برگردد و در مدار مصرف قرار گیرد، کمک بزرگی به موضوع تأمین اب مورد نیاز استان می کند.
ملانوری خاطرنشان کرد: ما اگر به جای این که به دنبال منابع جدید باشیم، چاه حفر کنیم و با آزمون و خطا به منابع آبی شیرین دست یابیم، همین آب موجود را نگهداریم و درست مصرف کنیم، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.
وی شناسایی و حذف مصارف غیرمجاز را نیز یکی از راهکارهای مدیریت منابع آبی خواند و گفت: شرکت آب و فاضلاب می بایست با یک برنامه عملیاتی جامعف هر چه سریعتر نسبت به شناسایی و حذف این مصارف اقدام نماید.
به گفته وی؛ این موضوع در مناطقی که نیازهای آبی بیشتر است و آب موجود در شبکه در مصارفی نامتعارف هرینه می شود، برخوردهای قاطع تری را می طلبد.
استاندار ضمن تشکر از اقدامات شرکت آب و فاضلاب در مدیریت منابع موجود و برنامه ریزی هایی که برای تأمین آب مورد نیاز مردم در شرایط فعلی صورت گرفته، گفت: تأمین آب به ویژه آب شرب مورد نیاز مردم در این فصل گرم، امری بسیار مهم و ضروری است.
به گفته وی؛ با توجه به شرایط کرونایی موجود و ضرورت رعایت ضوابط بهداشتی، تأمین آب بهداشتی مورد نیاز مردم هم، از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.
استاندار با اشاره به تشکیل قرارگاه آب استان، تصریح نمود: با توجه به بارندگی های اندک سال زراعی جاری و کاهش محسوس سطح منابع آبی، مهمترین وظیفه قرارگاه آب، کمک به شرکت آب و فاضلاب استان در تأمین آب مورد نیاز مردم می باشد.
ملانوری تأکید کرد: تمام ظرفیت های موجود کلیه دستگاه های اجرایی، به منظور تأمین آب مورد نیاز مردم در اقصی نقاط استان در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار دارد تا ان شاء الله این فصل را به خوبی پشت سر بگذاریم.
وی ، تأمین آب را ضروری ترین نیاز برای ماندگاری جمعیت عنوان کرد و اظهار داشت: ما اگر نتوانیم آب مورد نیاز مردم را در اقصی نقاط استان به ویژه در روستاها و مناطق مرزی تأمین کنیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که جمعیت در این مناطق ماندگار شوند.
به گفته وی؛ تأمین آب، عامل ماندگاری جمعیت، ایجاد اشتغال پایدار و مؤثر در رقم خوردن توسعه است.
شایان ذکر است: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز در ادامه از اقدامات این مجموعه در راستای مدیریت منابع آبی گفت و با تشریح برنامه های در دستور کار به این نکته تأکید نمود که همه هدف ما پایدار کردن آب شبکه ها و مجتمع ها در راستای آبرسانی به مناطق مختلف استان می باشد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: