به گزارش برنا از اراک ، پروین سادات طیبی در جمع رسانه ها گفت: مرمت این بنای تاریخی به منظور نجات بخشی بام، حفاظت، مرمت طاق و تویزه‌ها و سبک‌سازی بام انجام می‌شود.

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی بافت تاریخی شهر نراق تصریح کرد: کاروانسرای شمس‌السطلنه که در ۱۰ سال گذشته در اثر عدم رسیدگی و مرمت به موقع متولیان امر از جمله اداره اقاف و امورخیریه با تخریب همراه شده، مورد مرمت اضطراری و رفع خطر قرار می‌گیرد.
طیبی ادامه داد: مرمت این مرحله شامل آواربرداری و سبک‌سازی بام، استحکام‌بخشی بدنه‌ها و پایه‌های فضای پیرامونی گنبد، شیب‌بندی، عایق بام و بام‌سازی نهائی، برچیدن اندود کاهگل فرسوده بدنه خارجی، کونال‌بندی‌های فرسوده خشتی و آجری، تثبیت و استحکام‌بخشی مجدد کونال‌بندی‌ها و اجرای اندود حفاظتی آستر و رویه دیوارها و جرزها است.

وی با اشاره به اینکه جذب گردشگر، در گام نخست، به محافظت از آثار و بناهای تاریخی نیاز  دارد، گفت: نراق، تاریخی و دست نخورده با ساکنان معتقد و مذهبی مسافران را به یاد گذشته‌های ایرانی اسلامی می‌اندازد.
طیبی خاطر نشان کرد: بافت تاریخی منحصر به فرد نراق از نوع شهرهای ماسوله و یزد با دیوارهای کاهگلی و با ترکیبی از بناهای تاریخی، معابر سنگ فرش و آب روان و باغ‌های حاشیه است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی نراق  افزود: کاروانسرای شمس‌السلطنه یکی از زیباترین اماکن تاریخی شهر نراق است که در دوره قاجار احداث شده است. طیبی بیان کرد: معماری بنای این بازار همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است.

وی گفت: سقف‌های گنبدی شکل این بازار ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است و دیوارهای بازار آجری و سقف آن، ضربی آجری است و در حجره‌ها همه از چوب است که روی آنها با مهارت و زیبایی خاصی کنده‌کاری شده است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: