به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ «سیدفرید موسوی»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرگزاری برنا در خصوص مسائلی همچون انتخابات مجلس، انتقاد های وارد به فراکسیون و ائتلاف قالیباف با احمدی‌نژاد سخن گفت.

متن کامل مصاحبه خبرنگار خبرگزاری برنا با سیدفرید موسوی به شرح زیر است:

انتخابات اسفند امسال باید پرشکوه برگزار شود

نظر شما در رابطه با انتخابات پیش روی مجلس چیست و چطور آن را ارزیابی می‌کنید؟

همیشه گفته‌ام که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی نهاد انتخابات بوده و این نهاد در مسائل مختلف کشورمان نقش آفرینی کرده است. بسیاری از برنامه‌هایی که بدخواهان علیه ملت و کشور داشته‌اند توسط همین سازوکارهای انتخاباتی حل و فصل شده است. یکی از وظایف ما این است که از نهاد انتخاباتی صیانت کرده و آن را تقویت کنیم. امسال نیز انتخابات در پیش داریم که این انتخابات باید به نوعی برگزار شود که پرشکوه باشد چراکه افراد زیادی با وجود تلاش‌هایی که کرده‌اند، به این مسئله امید بسته‌اند که یک اختلافی بین حاکمیت و مردم ایجاد کنند و تاکنون نیز از هیچ تلاشی کوتاهی نکردند. متاسفانه برخی از فعالان داخلی کشور نیز همراهی‌هایی نه شاید عامدانه با این افراد داشته‌اند. یک عده‌ای به سبب خواستگاه سیاسی خود فکر کردند که این فضاسازی‌هایی که علیه یک دولت اتفاق می‌افتد تنها علیه همان دولت است و همان فضای انتخاباتی رقابتی را ادامه دادند که در نهایت همه این مسائل کنار هم جمع شده و نتیجه این را می‌خواهند، در اسفند امسال برداشت کنند. فکر می‌کنم با تدبیری که به وسیله همه فعالین سیاسی صورت می‌گیرد، یک انتخابات پرشور برگزار کنیم و همه این برنامه‌ریزی‌هایی که در این دو سال اخیر در راستای ناامید کردن مردم اتفاق افتاده است، ان‌شاءالله نقش بر آب خواهد شد.

ضعف ابزارهای نظارتی مجلس/ از بعضی سوال‌های نمایندگان یک سال و نیم می‌گذرد که موضوعیت خود را از دست داده‌اند

آقای احمدی‌نژاد و قالیباف دیداری با یکدیگر داشتند. حال عده‌ای فکر می‌کنند که در این جلسات ائتلافی صورت گرفته است شما این دیدارها را چگونه می‌بینید؟

زمانی که فضا انتخاباتی می‌شود این اتفاق ها رخ داده و گروه‌ها با یکدیگر ائتلاف می‌کنند. هم اکنون گروه‌های سیاسی نحوه ورودشان به انتخابات را بررسی می‌کنند. طبیعی است که امسال این مسائل اتفاق بیافتد. من قبل از اینکه چه کسی وارد مجلس شود، فکر می‌کنم که تقویت جایگاه اصلی مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از قوای سه گانه مهم است تا بتواند در کشور نقش آفرینی کند و اینکه چه فردی در آن حضور داشته باشد، یک بحث است. اما یک بحث مهم همان تقویت جایگاه مجلس و ابزارهای مجلس است چون به هر حال ما قانون گذاری را انجام می‌دهیم اما آن چیزی که در سال های گذشته مفقود مانده بحث نظارت  و وظیفه نظارتی مجلس است. من فکر می‌کنم ابزار های نظارتی ما تاکنون ضعیف عمل کردند. برای مثال تذکر را اعلام می‌کنیم و هر از چند گاهی به ما پاسخی می‌دهند. همچنین اگر برای پرسش سوال‌ها وقت برسد در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود اما گاهی از آن سوال یک سال و نیم گذشته و موضوعیت خود را از داده و زمانی که مطرح می‌شود، دیگر اثر بخشی خود را ندارد. یا در بحث تحقیق و تفحص ها علی رغم همه زحماتی که کشیده می‌شود و بودجه ها منابعی که تخصیص داده می‌شود، من فکر می کنم که باید این مهم در دستور کار باشد و برای تقویت این ابزارها و نقش مجلس شورای اسلامی برنامه ریزی درست‌تری صورت گیرد.

انتقاد به تغییرات آیین نامه مجلس درست نیست

انتقادی که به این مجلس وجود دارد این است که آیین‌نامه داخلی آن دائم دستخوش تغییرات می‌شود در این مورد توضیحی دارد؟

من فکر نمی‌کنم که آن انتقاد باشد. به هر حال طبیعی است که ما وقتی فرایندی را پیش می‌بریم در عین اجرا، مشاهده می‌کنیم که نیاز است تا آئین‌نامه داخلی تغییر کند چراکه برای سازوکارهای خود مجلس و یک بخشی از این تغییرات نیز در راستای تقویت همان بال نظارتی مجلس است که هم اکنون در حال اتفاق افتادن است. من فکر می‌کنم این انتقادهایی که به تغییر آئین‌نامه می‌شود انتقاد به جایی نیست.

نگاه جزیره‌ای دولت به حذف 4 صفر

در خصوص حذف چهار صفر که دولت مطرح کرده آیا شما موافق آن هستید؟ بعد از آن فکر می‌کنید شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟

در کمیسیون اقتصادی آقای دکتر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، دلایل تصمیم دولت را تشریح کردند و من در آن جلسه نیز گفتم که آن دلایلی که مطرح می‌شود، نگاه جزیره‌ای است. حذف 4 صفر در اقتصاد تاثیر خاصی نخواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود که اگر در بستر مناسب اقتصادی رخ ندهد، یکسری تبعات تورمی را در پیش داشته باشد؛ چراکه ما در اقتصادمان شرایط تورمی داریم و به هر حال انتظارات تورمی ما کاهشی نیست. وقتی که 4 صفر حذف شود ممکن است یکسری اقلام احساس تحقیر بکنند و اینها در چنین بستری دوست دارند که به سمت بالا گرد شوند و این می‌تواند، مشکلات مختلفی را مخصوصا برای دهک‌های پائین جامعه داشته باشد. ما در دهک‌های بالا می‌بینیم که عملا 4 صفر حذف شده اما برای یک آب معدنی 1600 تومانی، حتما باعث افزایش قیمتش می‌شود. اینکه صرفا ما بتوانیم هزینه‌ها را کنترل کنیم نمی‌تواند جایگزین این اتفاق تورمی شود. دوستان بانک مرکزی این استدلال را دارند که مثلث پرداخت یک بخشی از آن نقدی، بخش دیگر آن الکترونیک و بخش دیگر آن هم چکی است که عملا پرداخت نقدی کارایی خود را از دست داده است. مسئله بعدی این است که پرداخت‌های الکترونیکی از 19 میلیارد 300 میلیون تراکنش، حدود 6 میلیارد و 300 میلیون آن زیر پنج هزار تومان است و با هزینه‌ای که برای هر یک از کارمزدها پرداخت می‌شود، حدود 470 میلیارد تومان است که این مسائل را باید کنار هم بگذاریم تا یک بررسی دقیق‌تری اتفاق بیفتد. اما ترس من از آن تورمی بوده که ممکن است در بخش‌های آسیب پذیر جامعه درگیری ایجاد کند.

تجدید جرایم برای شرکت‌های خصولتی

الزام دستگاه‌های خصولتی برای ارائه صورت مالی آیا ضمانت اجرایی دارد و به کجا رسیده است؟

اتفاقا این قانونی که اخیرا ابلاغ شده بحث همان ضمانت اجرایی است که در آن شاهد تجدید جرایم هستیم. ما این قانون را از قبل داشته‌ایم اما اجرا نمی‌شد و از نزدیک 300 الی 400 شرکت مادری که مرتبط با این سیستم بودند، یک عدد پایینی مانند 30 الی 40 شرکت، صورت‌های مالی خود را تحویل داده و این قانون را اجرا کرده‌اند. این قانون تنها به صورت یک توصیه اخلاقی باقی مانده بود و چون ضمانت اجرایی نداشت جرایم افرادی که این قانون را اجرا نمی‌کردند به درستی تعریف نشده و عملا کارایی نداشت. ما در مجلس تشدید جرایم را پیشنهاد دادیم و یک سازوکاری برای شناسایی شرکت‌ها طراحی کردیم تا این شرکت‌ها، ملزم به این موضوع شوند که صورت‌های مالی خود را ارائه دهند. در حال حاضر وظایفی برای دستگاه‌ها آماده شد که شرکت‌ها شناسایی شوند و در صورت کوتاهی اعمال جرم اتفاق بیفتد و فقط نیز صورت‌های مالی نیست؛ چراکه این شرکت‌ها حسب قدرت و اطلاعاتی که در اختیار دارند، ظرفیت این را دارند که انحصاری را در اقتصاد کشور ما ایجاد بکنند که همین مسئله باعث می‌شود، انگیزه فعالیت سالم اقتصادی از بین برود. من فکر می‌کنم با عملیاتی شدن این قانون در این بخش ها شاهد یک شفافیت مالی باشیم.

 بدخواهان بدنبال اختلاف میان ملت و حاکمیت هستند/ در این مجلس ما سه گروه سیاسی هم وزن داریم که هیچ‌کدام اکثریت ندارند

انتقادهایی به فراکسیون امید می‌شود، حال از دیدارهایی که اعضای فراکسیون امید با آقای خاتمی داشتند و برخی اصولگرایان، رد صلاحیت‌ها را مطرح کردند. همچنین اخیرا نیز آقای حجاریان این موضوع را مطرح کرده‌اند که ما اگر 100 نماینده داشته باشیم اما رهبری نداشته باشند، هرکدام به یک سو حرکت کرده و هزینه‌هایی را ایجاد می‌کنند که این موضوع درباره عملکرد آقای عارف مطرح شده بود.  نظر شما در این دو مسئله چیست؟

مواردی که شما گفتید انتقاد جزئی هستند؛ اما من از دید دیگری می‌خواهم به این انتقادها نگاه کنم. بعد از انتخابات سال 96 که مردم حضور حداکثری در جامعه داشتند، شاهد یک نشاط اجتماعی بودیم؛ از همان جا بدخواهان به این نتیجه رسیدند که اختلافات باید بین حاکمیت و مردم ایجاد شود و تا زمانی که مردم کنار حاکمیت هستند هر تلاشی که این افراد کنند، نتیجه‌ای نخواهد داد. در آن زمان مردم از اصولگرایان فاصله گرفته و تنها اصلاح‌طلبان بودند که این ارتباط و پیوستگی را با بدنه جامعه داشتند که در نتیجه تخریب جریان اصلاح‌طلبی در دستور کار قرار گرفت. آن بخشی از اصلاح‌طلبان که در حاکمیت بودند و وظیفه‌ای از حاکمیت به آنها محول شده شده بود، از طریق رای مردم در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند به هر حال باید این تخریب را به سمت اصلاح‌طلبان نشانه می‌گرفتند و این فراکسیون امید بود که در وسط ماجرا باید این فشارها را تحمل می‌کرد. از همان موقع تخریب فراکسیون امید شدت گرفت. انتقادی که به فراکسیون امید بر می‌گردد یک بخشی از آن مربوط به ترکیب ما در مجلس است؛ چراکه در این مجلس ما سه گروه سیاسی هم وزن داریم که هیچ‌کدام اکثریت ندارند و هر اقدامی که این گروه‌ها انجام می‌دهند، معمولا نمی‌تواند توفیق‌های خود را داشته باشد. من فکر می‌کنم به هر حال این اقدامات برای منتقدین منصف قانع کننده خواهد بود و امیدواریم در ماه ها آتی این تفاق بیفتد.

خبرنگار: علی چاهه

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: