به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ، مهندس وحید خرّمی در گفتگویی از ذخیره سازی مناسب آب در مخزن سد سفیدرود تا به امروز خبر داد و گفت: تا 25 بهمن ماه در مخزن سد سفیدرود 793 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است که این میزان آب در این بازه زمانی عدد مناسبی است اما این بدین معنا نیست که در سال زراعی پیش رو مشکلی نخواهیم داشت زیرا که فقدان پوشش برفی مناسب در حوضه آبریز سد سفیدرود می تواند برای ما نگران کننده باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان افزود: درخصوص سد شهر بیجار که وظیفه اصلی تأمین آب شرب استان را بر عهده دارد نگرانی وجود ندارد و تمهیدات لازم اندیشیده شده و تا کنون از 105 میلیون متر مکعب حجم قابل ذخیره آب در این سد، 94 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است .

خرّمی در خصوص تأمین منابع آب کشاورزی نیز گفت: ما برای تأمین آب در این بخش منابع مختلفی داریم که عمده ترین آنها سد سفیدرود است .

وی با اشاره به ساخت سدهای لاستیکی به عنوان سازه هایی منطبق بر محیط زیست گفت: در نقاط مختلف  استان  11 سد لاستیکی مصوب شده بود که از این میان 10 سد لاستیکی در دست اجراست و 4 سد لاستیکی نیز در شهرستانهای لنگرود، آستانه اشرفیه و فومن  به بهره برداری رسیده اند .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به نتایج مثبت حاصل شده از سدهای لاستیکی در سطح گیلان گفت: سدهای لاستیکی در بستر رودخانه ها احداث می شوند و هیچگونه عوارض زیست محیطی از جمله قطع درخت و یا مشکلات مربوط به منابع طبیعی را ندارند و از مزیت های آنها می توان به توسعه و بهبود آبیاری اراضی کشاورزی از طریق ایستگاه های پمپاژ در مخزن  این سدهاست و یا کانال های انحرافی که در ادامه آن احداث می شود .

 خرّمی ایجاد یک بستر مطمئن برای رودخانه ها را از دیگر مزیتهای سدهای لاستیکی عنوان کرد و اظهار داشت: ممانعت از پدیده کف کنی یا براشت های غیر مجاز یا بهم ریختن کف رودخانه ها در محدوده سد های لاستیکی و همینطور جلوگیری از پیش روی آب شور دریا از دیگر مزیتهای آن می توان نام برد .

وی در خصوص سایر سدهای مخزنی در استان گیلان گفت: سد مخزنی پلرود در شرق و شفارود در غرب  و همچنین سد دیورش در جنوب استان در منطقه رودبار در دست احداث هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان افزود: علاوه بر 10 سد لاستیکی در دست در اجرا در استان، مطالعه 10 سد لاستیکی دیگر نیز در استان در دست برنامه می باشد .

رییس هیأت مدیره آب منطقه ای گیلان درخصوص سر دهنه های رودخانه های گیلان نیز گفت:  عملیات سر دهنه سازی نیز با مصالح رودخانه ای هم اکنون در سطح استان در حال انجام است که در اسفند ماه با شدت بیشتری پیگیری می شود و اعلام داشت؛ سردهنه های آبیاری کشاورزی تا پیش از آغاز فصل زراعی بطور کامل مهیا خواهند شد.

مهندس خرّمی با اشاره به ظرفیت های گردشگری آبی در استان گیلان افزود :در سطح گیلان بیش از 9 هزار هکتار آببندان داریم  و تأکید نمود؛ هرگونه فعالیت گردشگری مورد تأیید از سوی فرمانداری ها به آب منطقه ای گیلان اعلام شود، مساعدت خواهیم نمود تا این فعالیت ها در بستر قانونی خود آغاز گردند.

رییس هیأت مدیره شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به احتمال انجام بارش های به هنگام در اسفند ماه سال جاری از کشاورزان عزیز خواست با استفاده از این بارش ها در خصوص جبران عقب ماندگی شخم زمستانه مزارع خویش و همینطور در خصوص لایروبی آن دسته از انهار داخل مزارع خود که به دلیل کوچکی قابلیت انجام لایروبی ماشینی را ندارند و می باید بصورت دستی لایروبی شوند، اقدام نمایند.

وی با تأکید بر رعایت حریم و بستر رودخانه ها اعلام داشت: با هرگونه ساخت و ساز غیرقانونی در بستر و حرایم رودخانه ها از طریق مجاری قانونی قویا برخورد خواهد شد.

 خرّمی در پایان ضمن تأکید مجدد بر لزوم رعایت تقویم زراعی، برای زارعین زحمتکش و پر تلاش  گیلانی، سالی پر از خیر و برکت آرزو نمود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: