به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ ولی جهانی با بیان این مطلب گفت: ششمین فصل از پژوهش های میدانی مجموعه‌­ باستانی لیارسنگ­بن املش، از تاریخ 1400/01/15 آغاز شد.

جهانی افزود: عمده پژوهش‌های میدانی در این مجموعه با تمرکز بر بخش گورستانی آن و با هدف نجات‌بخشی داده‌های فرهنگی موجود که در ابتدا به وسیله‌ی حفاری‌های غیرمجاز مورد تهدید قرار گرفته بود، به انجام رسید و در حال حاضر با تعامل سازنده‌ای که مابین یگان‌حفاظت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نیروی محترم انتظامی و وزارت دادگستری در جریان است، عمده‌ی این آثار از خطر نابودی نجات یافته است.

معاون میراث‌فرهنگی گیلان گفت: این گورستان با قبوری از انواع چال‌ه­ای، دخمه‌­ای و خمره­ای حاوی داده‌های فرهنگی ارزشمندی است که بر اساس پژوهش‌های گونه‌شناختی صورت گرفته، متعلق به بازه‌ی زمانی اواسط اشکانی تا اواخر دوره­‌ی ساسانی است. شایان ذکر است که این تاریخگذاری‌ها، به وسیله‌ی آزمایش‌های سال‌یابی رادیو کربن (C14) نیز به تأیید رسیده است.

ولی جهانی در ادامه اضافه کرد: در نگاهی کلی، پژوهش‌های صورت گرفته تاکنون بر روی گورآوندهای مکشوفه از این محوطه، نشان دهنده‌ی ارتباطات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای جوامع باستانی حاضر این محوطه با سرزمین‌های دور و نزدیک از جمله اقوام ساکن در کرانه‌های شمالی دریای کاسپی همچون استپ‌های جنوب روسیه و یا ارمنستان امروزی خصوصاً همزمان با دوره‌ی اشکانی است.

شایان ذکر است پیش از این نیز، این مجموعه در سال‌های 1393، 1395، 1396، 1397 و 1398 مورد کاوش و گمانه‌زنی قرار گرفت و ششمین فصل از پژوهش‌های میدانی این منطقه به سرپرستی دکتر ولی جهانی شروع به فعالیت کرده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: