اگر میزان تولیدات رسانه را با تعداد مجریان فعال مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد که بخش اعظمی از مجریان تلویزیون مشغول به کار نیستند و درواقع تعداد پایین تولیدات کفاف حضور همه مجریان دارای مجوز را با تلویزیون نمی دهد با این وصف این روز ها شاهد این هستیم که اسپانسر ها و تهیه کنندگان داخل و خارج سازمان ترجیح می دهند سکان اجرای آثارشان را به سلبریتی های رشته های مختلف از خواننده و بازیگر گرفته تا روحانی و ورزشکار بسپارند و بدیهی است که این افراد اگرچه در حرفه خود می توانند ستاره باشند اما الفبای اجرا را نمی شناسند و تنها وجوه دیگر آنها از جمله معروفیت و محبوبیت مد نظر صاحبان برنامه است در گفت و گو با چند مجری و خواننده.... این موضوع رسانه ای را آسیب شناسی کردیم که بخش دوم آن در قالب گزارش هفته در ذیل از نظرتان می گذرد.

شاهین آرین: بدم نمیاید مجری گری را تجربه کنم!/اجرا صدمه ای به هنر اصلی م وارد نمی کند!

شاهین آرین در خصوص این سوال که مجری گری و خوانندگی در حیطه هنر هستند اما در فضای کاملا متفاوتی قرار دارند چه چیزی سبب می شود که خواننده تصمیم می گیرد که تغییر مسیر دهد آیا دشواری های حوزه موسیقی  است یا اینکه مجری گری از خوانندگی جذاب تر است به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: به نظر من چنین چیزی اصلا بد نیست و هر آرتیستی نیاز دارد که در همه زمینه ها فعالیت کند و ماموریت خود را در قاب های دیگری عملی کند. درواقع کسی که خواننده است می تواند کار مجری گری را هم انجام دهد اما نباید این کار به شکل مرسوم ادامه دار شود و اگر مواقعی این اتفاق بیفتد خوب است.

او در پاسخ به این سوال که آیا مجری گری جذاب تر از خوانندگی است که چندین نفر از خوانندگان به این حرفه روی آورده اند بیان کرد: نه ربطی ندارد، من خودم را مثال می زنم و به فرد دیگری کار ندارم. درواقع حرفه من خوانندگی است ولی اگر قرار باشد در جایگاه یک مجری قرار بگیرم صدمه ای به کار و هنر اصلی که دارم وارد نمی شود چون یک اجرای ساده است و انجام می دهم.

شاهین آرین در پایان و در پاسخ به این سوال که به مجری گری علاقه مند است یا خیر خاطرنشان کرد: بله علاقه مند هستم و بدم نمی آید به این عرصه ورود کنم.

اقبال واحدی: شومن ها در کار اجرا موفق تر هستند /امروزه در هر شغلی کاسبی حرف اول است!

اقبال واحدی درباره چند و چون کار مجری گری و اینکه آیا ورود افراد سلبریتی از جمله خواننده، فوتبالیست و ورزشکار به حوزه اجرا درست است یا غلط به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: چنین چیزی باید به دست مخاطب سپرده شود و باید خودش انتخاب کند. من با تنوع کاری موافق نیستم اما به هر حال هر کسی حق دارد خودش انتخاب کند شاید خوانندگی بازاری ندارد و بازیگری جایگاه خود را از دست داده است به همین دلیل هنرمند ممکن است تحمل در خانه ماندن را نداشته باشد و به سمت حوزه های دیگر هنری روی بیاورد که در این میان برخی از سلبریتی ها به سمت مجری گری می روند.

این مجری با سابقه ادامه داد: اما بسیاری از مردم از این قضیه خوششان نمی آید چرا که تصوری که از یک سلبریتی داشته اند ناگهان تغییر می کند و  آن هنرمند از واقعیت خود فاصله می گیرد و برخی از آن ها شغل اصلی را رها می کنند و در همان مسیر می مانند. به نظر من شغل اجرا آنقدر جذاب است که اغلب شغل ها حتی روانشناس ها و پزشکان به این حوزه رو بیاورند به این خاطر که اجرا کمک زیادی به ارتباط نزدیک بین مخاطب و هنرمند می کند. اما به طور کل این مردم هستند که باید انتخاب نهایی کنند.

واحدی در این باره که این افراد باید چه عملی انجام دهند تا در این زمینه موفق شوند تصریح کرد: هر شغلی یک زبان خاص خود را دارد و خروجی به شدت مهم است.

بحث اجرا هم مانند بسیاری از شغل ها مهم است و یک تریبون محسوب می شود درواقع این هنر نیازمند چیز هایی غیر از سواد و معلومات کلاسیک می خواهد به نظر من کسایی موفق تر هستند که شومن تر هستند و سواد کار اجتماعی زیادی دارند.

به طور کل یک سری کار ها مانند اجرا وجود دارند که تخصصی هستند و یک خواننده نمی تواند مجری برنامه ورزشی یا مجری برنامه قرآنی شود مگر اینکه خود ورزشکار یا قاری قرآن باشد و از این موارد سر در بیاورد.

در بحث اجرا و مجری گری افرادی که شیرین تر هستند، مزاح می کنند و لبخند به لب می آورند موفق تر هستند.

او در این خصوص که هنرمندان شاخه های مختلف عرصه هنر که به راحتی وارد اجرا می شوند چقدر امکان دارد در این مسیر موفق باشند بیان کرد: همه چیز بستگی به خودشان دارد ممکن است در این مسیر تهیه کننده با توجه به اینکه مخاطبان استقبالی نداشته اند عذر طرف مقابل را بخواهند.

اقبال واحدی افزود: البته در همه امور نوعی کاسب کاری وجود دارد درواقع زمانی که سودی در کار  نباشد مخصوصا در این شرایط که هنر تبدیل به یک صنعت شده است کسی با کسی رو در بایستی ندارد و اگر متوجه شوند فردی قابلیت و توان اجرا را ندارد او را جواب می کنند. در غیر این صورت اگر شبکه های دولتی باشد برایشان مهم نیست که مخاطب 2 نفر باشد یا 100 نفر اما در شبکه هایی که مجبور هستند بودجه را خود تامین کنند و این امکان میسر نشود و دست خالی بمانند ممکن که نه صد درصد برنامه به هم می ریزد.

محمد رحمان نظام اسلامی : اجرای سلبریتی ها را تابو نکنید/هنرمندان آزادند بر روی شاخه های مختلف هنر بنشینند!

محمد رحمان نظام اسلامی درباره چند و چون کار مجری گری و اینکه آیا ورود افراد سلبریتی از جمله خواننده، فوتبالیست و ورزشکار به حوزه اجرا درست است یا غلط به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: به نظر من مشکلی ندارد و این اتفاقی است که در خیلی از کشور های دنیا رخ می دهد.

او در این خصوص که چرا مردم این قضیه را نقد می کنند بیان کرد: به خاطر تابو ها و عادت های فرهنگی است که صدا و سیما سال ها طراحی کرده است و این فرهنگ جا افتاده است که مجری ها باید حتما از یک تیم خاص باشند اما اینگونه نیست و مجری  ها می توانند متنوع باشند.

بسیاری از مجری های مطرح خارجی هستند که به صورت انحصاری کار اجرا انجام می دهند و حتی بسیاری از هنرپیشه ها، خواننده ها و حتی چهره های سیاسی نیز هم مشغول حرفه خود هستند و به مجری گری هم می پردازند.

نظام اسلامی در این خصوص که اجرا کار تخصصی است و سختی هایی را به همراه دارد آیا هنرمندانی که در شاخه های دیگر به راحتی وارد عرصه اجرا می شوند چقدر امکان دارد در این مسیر موفق باشند تصریح کرد: قطعا به پای کیفیت فردی که تخصص در حوزه اجرا دارد نخواهد رسید ولی بستگی به تفاوت های فرهنگی کشور های مختلف دارد شاید به این خاطر باشد که فرهنگ و هنر در کشور ما آن بعد کامل را ندارد ولی در بسیاری از کشور های دنیا بازیگران خارجی سینمای هالیوود در طول زندگی و تحصیلات اولیه شان هم موسیقی خوب یاد گرفته اند و توانایی اجرا و ادبیات دارند و تقریبا می توان گفت یک بازیگر توانایی بالقوه در حوزه های دیگر هنر هم دارد البته نه کامل اما تا حدودی این امکان وجود دارد.

در فرهنگ ایران چون همیشه هر چیزی تخصصی تر بوده است و شاخص های انحصاری خودش را داشته است شاید هنوز بازیگر ها و خواننده های ما نتوانند به طور کامل موفق و کاربلد باشند.

چنین چیزی برای مردم پذیرفته نیست از این جهت که مجری ها همیشه از یک کانال خاص بوده اند و اکنون که شبکه های زیادی روی کار آمدند و مجری ها مدام تغییر می کنند باعث شده تا مخاطب نتواند ارتباط کاملی را با سبک جدیدی از اجرا و مجری گری بر قرار کند.

بهروز تشکر: از قدیم حضور در تلویزیون یک آرمان دست نیافتنی بوده/مجری ها با سختی و تلاش به اینجا رسیده اند/سلبریتی ها هیچ نشانه ای از یک مجری قابل را ندارند/نمی شود یک شبه ره صد ساله را رفت!

بهروز تشکر درباره چند و چون کار مجری گری و اینکه آیا ورود افراد سلبریتی از جمله خواننده، فوتبالیست و ورزشکار به حوزه اجرا درست است یا غلط به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: همیشه حضور در صدا و سیما چه تلویزیون و چه رادیو یک آرمان دست نیافتنی بوده است و برای رسیدن به آن باید هفت خوان رستم را رد می کردیم و هنوز هم حضور در این محیط ها سرمایه های مادی و معنوی محسوب می شوند. درواقع ما از خیلی مراحل گزینش و آموزش عبور کردیم تا تبدیل به مجری شویم و آن هم به اندازه ای که بتوانیم نزد مردم مقبولیت و در اجرا نیز توانایی کافی داشته باشیم و به همین وسیله اجازه داشته باشیم جلوی دوربین های تلویزیون بایستیم و اجرا کنیم و پیام های مورد نظر را در ضمیر ناخودآگاه مردم منتقل کنیم. این ها مراحلی است که یک مجری باید طی کند.

در روز های خاص و ویژه مانند مناسبت ها مجریان هستند که معمولا با دستمزد اندک در سرما و گرما جلوی دوربین زنده تلویزیونی می ایستند و از همه توانمندی ها استفاده می کنند برای اینکه اهداف تلویزیون تحقق پیدا کند. این مجریان از دل مردم هستند که برخی از آن ها چهره و برخی دیگر صدای مناسب و اندکی افراد دیگر استعداد دارند و میزان فراگیری شان بالا بوده است و تعهد و انضباط دارند که با آزمون های سخت به تلویزیون آمده اند و به مجری شده اند که چنین چیزی واقعا جای افتخار دارد. در همین راستا پای برخی از سلبریتی ها به این حوزه باز می شود  و خداوکیلی و با قاطعیت تمام هیچ نشانه ای از شرایط بالا را ندارند و تنها بر اتکا به شهرتی که در حوزه های هنری کسب کرده اند با دستمزد های چند صد میلیونی یک شبه ره صد ساله را می روند و پر مخاطب ترین و پر بیننده ترین ساعت های تلویزیون را به اشغال خود در می آورند.

این مجری ادامه داد: من فکر می کنم در حال حاضر مدیران تلویزیون از کارگزاران فضای مجازی که پول های بادآورده و بی حساب کتاب را پای سلبریتی ها می ریزند پیروی می کنند.

تلویزیون در حال حاضر اینگونه است که در هر شبکه ای یا بازیگران هستند یا خواننده ها و یا فوتبالیست ها حضور دارند. راستش پیشنهاد من این است که به یک کدام از این هنرمندان برنامه زنده سپرده شود تا اجرا کنند یا اینکه به آن ها بگویند که نیم ساعت و یک تنه برنامه را به دست بگیرند آن وقت معلوم می شود که این افراد توانایی مجری گری را دارند یا خیر؟

راستش سرمایه سازی اصلا شایسته مدیران تلویزیون ما نیست که مسئولیت خطیر دانشگاه عمومی را به این آقایان سپرده اند. من فکر می کنم مدیران ما دنباله روی از سرمایه سالاران می کنند و چنین چیزی آفت تلویزیون شده است و عده ای خاص و صاحب قدرت به هر قیمت از آن ها حمایت می کنند و این گروه آنقدر دست و بال این افراد را بازگذاشته اند که در انتخاب عرصه فعالیتشان آزادی مطلق دارند.

او در این خصوص که هنرمندان شاخه های مختلف عرصه هنر که به راحتی وارد اجرا می شوند چقدر امکان دارد در این مسیر موفق باشند بیان کرد: اگر موفق شده بودند حد اقل یک برنامه زنده برای اجرا به آن ها تعلق می گرفت. در روز های اولیه عید رضا صادقی با قاطعیت تمام اعلام کرد و گفت که به درد مجری گری نمی خورد و این دست مریزاد دارد چرا که خود تجربه کرد و شاهد بود که برنامه تلویزیونی و اجرا آن چیزی نیست که می بینیم. اگر به برنامه هایی که سلبریتی ها اجرا کرده اند توجه داشته باشیم و آن را ببینیم متوجه خواهیم شد که همه آن ها به صورت ضبط شده اجرا کرده اند و درست مانند دنیای بازیگری جملاتشان ادیت و منتاژ می شود.

محمد نظری: مدیران رسانه پای بازیگران را به عرصه اجرا باز کرده اند/همیشه پای یک استثنا در میان است؛ شهاب حسینی در بازیگری بهتر از اجرا است

محمد نظری درباره چند و چون کار مجری گری و اینکه آیا ورود افراد سلبریتی از جمله خواننده، فوتبالیست و ورزشکار به حوزه اجرا درست است یا غلط به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت:من به شدت موافق تخصصی کار کردن هستم و برای اینکه شاعبه ای ایجاد نشود و سو تفاهمی به وجود نیاید نمی خواهم فقط در مورد سلبریتی هایی که به عرصه اجرا وارد شده اند بگویم بلکه می خواهم در خصوص مجریانی که به عرصه ی بازیگری و خوانندگی وارد شدند هم حرف بزنم به نظر من این تداخل در عملکرد باعث سردرگمی مخاطب خواهد شد. ما مجریان به نامی را داشتیم که به عرصه بازیگری وارد شدند، خوانندگی کردند و برای تیزر ها خواندند و اکنون از آن ها هیچ نامی نیست.

متاسفانه مدیران رسانه در یک مقطع و با یک باور غلط و نا آگاهانه حجم قابل توجهی از بازیگران سینمایی را به عرصه اجرا وارد کردند راستش مخاطب یک فرد متخصص در عرصه رسانه نیست و متوجه نمی شود که یک بازیگر برای گفتن یک پلاتوی یک دقیقه ای 50 بار فیلمبرداری را کات می دهد و یک پلاتو را با 10 منتاژ ضبط می کنند تا بتوانند یک آیتم کوتاه یک دقیقه ای را روی آنتن اجرا کنند.

حضور این بازیگران در عرصه اجرا ممکن بود در تایم کوتاه مدتی خوشایند باشد اما در دراز مدت هیچ کدام از آن ها با وجود اینکه ادعا می کردند چراغ تلویزیون را روشن نگه داشتند نتوانستند  ماندگار شوند.

او ادامه داد: در این چند ماه گذشته ورود تعدادی از خوانندگان به این عرصه دقیقا حکایت مشابه حضور بازیگران در عرصه اجرا را دارد.

همان طور که من نمی توانم یک بازیگر خوب شوم مطمئنا یک بازیگر هم نمی تواند تبدیل به یک مجری خوب شود چرا که این ها هر کدام ظرفیت های جداگانه ای است که دانش جداگانه ای را به همراه دارد. یک مجری برای گفت و گو در یک برنامه اجتماعی نیاز به سطح بالای معلومات عمومی دارد.

او افزود: ما در اجرا همه را یکسان نمی دانیم به طور مثال دوغ و دوشاب را یکسان نمی دانیم به همین دلیل در عرصه اجرا از بین 10 مجری ممکن است با 4 نفر از آن ها ارتباط خوب بر قرار  کنیم برای اینکه باور داریم که آن مجری درک و فهم بالایی دارد و به موقع سکوت می کند و درست و سوالات خوبی می پرسد و خیلی خوب می تواند حق مطلب را ادا کند.

اگر تصور کنیم یک بازیگر فقط به صرف اینکه چهره است قصد دارد به تلویزیون بیاید و در مورد یک موضوع اجتماعی صحبت کند مسلما نمی تواند موفق باشد و آن ارزش و جایگاهی که تصویر او دارد شاید برای یک برنامه کوتاه مدت یک ماهه یا دو ماهه در یک برنامه تلویزیونی جاذب باشد اما در دراز مدت نمی تواند ابزاری برای موفقیت او به حساب بیاید.

دکتر نظری در این خصوص که هنرمندان شاخه های مختلف عرصه هنر که به راحتی وارد اجرا می شوند چقدر امکان دارد در این مسیر موفق باشند بیان کرد: من با استثنا ها کاری ندارم ممکن است یک مجری وارد عرصه بازیگری شود و بعد به این نتیجه برسد که می تواند نسبت به مجری گری بازیگر بهتری باشد به عنوان مثال شهاب حسینی مجری یک برنامه تلویزیونی به نام اکسیژن بود اما او در عرصه بازیگری بسیار موفق تر از عرصه اجرا بود. می خواهم بدانم چند نفر از بازیگرانی که به عرصه اجرا آمدند ماندگار شدند آیا اصلا دیده می شوند؟؟؟ خیر! خیلی زود حذف می شوند.  در دراز مدت مجریان یا سلبریتی هایی که به عرصه اجرا و بازیگری قدم گذاشته اند به دلیل اینکه  از این شاخه به آن شاخه پریدند متضرر شده اند یا خواهند شد.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: