وزیر ورزش و جوانان:

تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا سیاسی و غیر ورزشی بود/ ایران از امنیت و ثبات پایدار برخوردار است

تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا سیاسی و غیر ورزشی بود/ ایران از امنیت و ثبات پایدار برخوردار است

وزیر ورزش و جوانان گفت: تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره فوتبال ایران، سیاسی و غیر ورزشی بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برنا، «دکتر مسعود سلطانی فر»، وزیر ورزش و جوانان، در جمع خبرنگاران پس از جلسه فراکسیون ورزش بیان کرد: همان طور که همه مردم و به خصوص هواداران فوتبال مطلع هستند، AFC، کنفدراسیون فوتبال آسیا در یک تصمیم کاملا سیاسی و غیر ورزشی و غیر فوتبالی به بهانه نبود امنیت در ایران و در مسیرهای پروازی و همچنین گزارشاتی که توسط رسانه‌های خارجی مبنی بر وجود ناآرامی در ایران ارائه شده، تصمیم گرفت تا برگزاری مسابقات مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا در بخش پلی آف را، در مسابقاتی که ایران میزبان است در کشور ثالث برگزار کند.

او افزود: این یک تصمیم کاملا غیر واقعی و ناعادلانه است که بدون توجه به واقعیت‌های داخل ایران اخذ شده و همان طور که همه دنیا می‌دانند، ایران از امنیت و ثبات پایدار برخوردار است. هرگونه تظاهراتی در دو هفته گذشته برگزار شده در راستای حمایت از نظام، ارزش‌های نظام و دستاوردهای نظام بوده است. ما اخیرا شاهد تشییع پیکر باشکوه سردار شهید اسلام و ایران، سپهبد قاسم سلیمانی بودیم که در تهران، مشهد، خوزستان و کرمان با شکوه و با حضور میلیونی مردم برگزار شد. این خود یک انقلاب ارزشی و فرهنگی محسوب می‌شود. مردم باز هم عاشقانه نشان دادند که پایبند به دستاوردها و ارزش‌های نظام هستند.

او در ادامه بیان کرد: اگر در طی این 2 هفته تجمع‌های محدود در حد  200، 300 نفر در برخی نقاط انجام شده، به این معنا نیست که امنیت ایران دچار مشکل است. امنیت ایران در همه نقاط برقرار است و همه مسیرهای هوایی و پروازی منتهی به ایران از  یک امنیت  کاملی برخوردار است. اتفاقی  هم که رخ داد، اشتباه اپراتور پدافند بود که ممکن است در بسیاری از کشورهای دیگر هم رخ دهد. البته که حادثه بسیار  تلخی بود و جمع بسیاری از عزیزانمان را از دست دادیم و همچنین این موضوع بسیار غم انگیز و تأسف بار بود. ولی این اتفاق دلیلی بر نبود امنیت در ایران نیست. امروز و حتی در همان روز که این اتفاق افتاد، ده‌ها پرواز بین‌المللی از ایران به مقاصد مختلف و صدها پرواز داخلی هم انجام شد که همه با امنیت کامل صورت گرفته است. طبیعی است که تعدادی اخبار و اطلاعات نادرست توسط رسانه‌های معاند مخابره شود ولی برای نهادی مثل AFC که مرجع است، نباید این اطلاعات نادرست مبنای تصمیم گیری باشد. ضمن اینکه 5 روز قبل از این تصمیم‌گیری که در روز جمعه به ما منتقل شد، AFC از فدراسیون فوتبال تضمین دولت ایران را برای امنیت این مسابقات خواست که بنده بلافاصله به عنوان نماینده دولت، تضمین دادم. در این خصوص و همان روز جمعه که نامه اولیه کمیته مسابقات به دست ما رسید بلافاصله نامه ریاست محترم سازمان هواپیمایی کشوری را مبنی بر اینکه همه مسیرهای  هوایی ما از یک امنیت خوبی برخوردار است را ضمیمه و برایشان ارسال کردیم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در نامه اولیه که کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون ایران ارسال کرد موضوع لغو میزبانی تیم‌های ایران مطرح شد و همچنین از کمیته اجرایی نیز که شامل 24 عضو است و مهدی تاج نیز یکی از اعضای این کمیته است نظرخواهی انجام شده است. در  فدراسیون فوتبال مسئولین مختلف اعتراض خود را نسبت به این تصمیم AFC اعلام کردند و این موضوع از طریق دبیرکل AFC بدون تشکیل جلسه، به اعضای کمیته اجرایی ابلاغ شده است. پیشنهاد اولین مرحله این بود دو بازی پلی آف که قرار بود در 1 بهمن ماه برگزار شود فعلا به تعویق بیافتد و ظرف این مدت با توجه به اینکه این مسابقات به دلیل واهی نبود، امنیت لغو شده کشورهای میزبان مکان ثالث را انتخاب کنند و اگر انتخاب نکنند، خود AFC اقدام کند. روز جمعه فدراسیون فوتبال دو نامه به AFC و FIFA نوشت و مراتب اعتراض خود را اعلام کرد. تاج هم به عنوان یکی از آن 24 عضو نظر منفی خود را مطرح کرد.

دکتر سلطانی فر با اشاره به اقدامات اخیر خود گفت: در جریان هستم که از طریق مسئولین مختلف تماس‌هایی گرفته می‌شود تا تصمیم AFC تغییر کند. مکاتبه‌ای را خودم همان روز با شیخ سلمان رئیس AFC داشتم و از او خواستم باتوجه به واقعیت‌های داخل ایران در تصمیم خود تجدید نظر کند و به دنبال آن، کمیته ملی المپیک نامه‌ای را به رئیس شورای المپیک آسیا، فرستاد. امروز صبح هم خودم نامه‌ای را مجدد برای شیخ سلمان فرستادم و شب گذشته، هم مذاکره تلفنی مفصلی با شیخ سلمان داشتم. در این مذاکره تلفنی واقعیت‌های ایران و اشتباهات AFC در تصمیم‌گیری‌اش را خدمت ایشان کاملا تشریح کردم. همچنین درخواست کردم با توجه به واقعیت‌های موجود در ایران، در تصمیم خود تجدیدنظر کند. امیدواریم تا ساعاتی دیگر یا حداکثر فردا از تصمیم نهایی AFC مطلع شویم. شیخ سلمان دیشب در پایان مذاکره تلفنی به من قول داد در این موضوع بررسی مجدد، انجام دهد. فکر می‌کنیم مجموعه اقداماتی که باید انجام می‌شد چه در ارتباط با AFC  چه در ارتباط با FIFA  از طریق فدراسیون فوتبال انجام شده است.

دکتر سلطانی فر تاکید کرد: با توجه به اینکه در ابتدا این تصمیم را باشگاهی از کشور کویت مطرح کرد که در ایران امنیت نیست از وزیر امور خارجه درخواست شد تا از طریق سفارت ایران در کویت و سفارت کویت در ایران این موضوع پیگیری و مراتب اعتراض اعلام شود.

او در پایان گفت: مدیران باشگاه‌ها صبح شنبه جلسه‌ای در فدراسیون فوتبال داشتند و به خاطر دفاع از  حیثیت ایران و حق و غرور مردم ایران که همه خواستار این هستند که در مقابل این تصمیم مقاومت شود، تصمیم گیری کردند که اگر AFC، بر سر حرف خود ایستاد، تصمیمات لازم برای عدم شرکت در مسابقات را بگیرند. در فراکسیون ورزش به عنوان مسئول ورزش این کشور اقدامات فدراسیون را شرح دادم که خوشبختانه اکثریت دوستان در این جلسه با این موضع و رویکرد هماهنگی داشتند. امیدواریم با همین یک صدایی در جهت تحقق این مسیر بتوانیم، موفق باشیم و از حیثیت ایران و حق هواداران، دفاع کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار ورزشی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار ورزشی

  اخبار برگزیده