به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی با اعلام این خبر گفت: ستاد برگزاری کنگره ملی استاد سید محمدحسین شهریار با همکاری و مشارکت شهرداری منطقه ۵ تبریز در نظر دارد جهت گرامیداشت تلاش های مبدع خط نستعلیق استاد میرعلی تبریزی و پاسداشت مقام شامخ استاد شهریار، جشنواره خط نستعلیق  تبریز با موضوع اشعار استاد شهریار را برگزار نماید.

وی، بسترسازی برای به کار گیری متون ادبی در تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری در راستای ارج نهادن به مقام شامخ مبدع خط نستعلیق استاد  میرعلی تبریزی و پاسداشت مقام استاد شهریارو آشنایی نسل جوان با گنجینه های ارزشمند و مفاخر هنری و معرفی و بسط فرهنگ وادب آذربایجان را  از اهداف برگزاری جشنواره خط نستعلیق اعلام کرد.

معاون فرهنگی واجتماعی شهرداری تبریز ، ایجاد فضای فرهنگی جهت تبادل اطلاعات و صیانت‌از فرهنگ بومی در مقابله با تهاجم فرهنگی، االگوسازی ارزشمتد به ویژه برای جوانان علاقمند و مستعد و حفاظت از میراث معنوی وآثار بجا مانده از فرهنگ و ادب مناطق مختلف ایران، ایجاد همدلی همفکری میان هنرمندان، شاعران و خوشنویسان و تاثیر پذیری آنان از یکدیگر را از مهمترین دلایل  طرح برگزاری جشنواره خط نستعلیق تا زمان برگزاری کنگره بین المللی  بزرگداشت ادبی استاد شهریار  عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین احمد حمیدی با اشاره به اینکه  تبریز خاستگاه خط نستعلیق است، اشاعه و ترویج هنر خوشنویسی و فرهنگ اسلامی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ایجاد انگیزه و رقابت سازنده بین هنرمندان، ارج گذاری به مفاخر و هنرمندان و شناسایی و معرفی استعدادهای هنری در عرصه خط  نستعلیق را از دیگر اهداف جشنواره  عنوان کرد.

معاون فرهنگی واجتماعی شهرداری تبریز با دعوت از اساتید محترم و هنرمندان خط شریف نستعلیق برای شرکت در جشنواره خط نستعلیق  تبریز با موضوع اشعار استاد شهریار گفت: اساتید و هنرمندان گرامی در مرحله اول ا تصویر واضح اثر خود  را از طریق ایمیل جشنواره به آدرس Tabriz.nastaliq@gmail.com  با درج مشخصات در بخش نوشتار  تا مهلت زمانی  ۲۵  آبان ارسال نمایند.

وی افزود: پس از این مرحله، آثار توسط کمیته انتخاب مورد بررسی قرار گرفته و تا مورخه ۳۰ ام  آبان ماه  آثار راه یافته به نمایشگاه انتخاب خواهند شدو پس از تعیین آثار راه یافته  به نمایشگاه به هنرمندان عزیز اطلاع داده خواهد شد تا اصل آثار به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی گفت : آثار راه یافته به نمایشگاه توسط هیئت داوری مورد داوری قرار گرفته و آثار ۱۰ نفر برگزیده جشنواره، هر کدام به مبلغ ۴۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال خریداری خواهد شد.

دبیرخانه  این جشنواره در  تبریز، باغمیشه، کوی فرشته شمالی، فرهنگسرای فرشته، مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۵   مستقر شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: