به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی،  محمد حسین صومی  در چهل و یکمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، اظهار داشت: وضعیت بیماری کرونا در استان از نظر بروز بیماری و تعداد بستری‌ها و فوتی ها متناسب باهم در حال کاهش است.

وی با اشاره به اینکه آماری که در خصوص واکسیناسیون ارایه می شود براساس جمعیت هدف، متفاوت است، ادامه داد: اکنون به دلیل اینکه ویروس توانمندتر شده این فرضیه که اگر 70 درصد جمعیت واکسینه شوند به ایمنی جمعی می‌رسیم زیر سوال رفته و حداقل باید 80 درصد جمعیت واکسینه شوند.

صومی با بیان اینکه سن واکسیناسیون در استان به بالای 12 سال رسیده، اضافه کرد: آذربایجان شرقی از نظر میزان واکسیناسیون در کشور در صدر قرار دارد؛ به‌طوری‌که 86 درصد افراد بالای 60 سال، 80 درصد 50 تا 60 سال، 72 درصد 40 تا 50 سال و 40 درصد 15 تا 18 ساله‌ها در استان واکسینه شده‌اند.

وی ادامه داد: بیشترین میزان واکسیناسیون در بستان‌آباد با 89 درصد، هوراند 87 درصد و ورزقان 86 درصد جمعیت بالای 15 سال بوده و مراغه با 62 درصد، مرند با 64 درصد و بناب با 67 درصد کمترین میزان واکسیناسیون را دارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با بیان اینکه واکسیناسیون برای جلوگیری از مرگ‌ومیر فوق‌العاده مهم است، گفت: بر اساس تحقیقات جهانی 37.5 درصد کسانی که واکسینه نشده‌اند و به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند فوت می‌کنند.

عباسعلی درستی افزود: برای افرادی که یک دوز واکسن زده‌اند ولی به فاصله زمانی کمتر از سه هفته از تزریق، به بیماری مبتلا می‌شوند 23.5 درصد و اگر بیش از سه هفته از تزریق دوز اول واکسن بگذرد و فرد مبتلا شود حدود 10 درصد احتمال فوت وجود دارد.

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر دو دوز واکسن تزریق شود و در کمتر از سه هفته فرد مبتلا شود احتمال فوت به 1.6 درصد و با گذشت بیش از سه هفته به کمتر از یک درصد می‌رسد.

درستی اظهار داشت: در حال حاضر تنها راه کنترل بیماری، واکسن است و باید درصد کافی از جمعیت واکسینه شود تا ایمنی به وجود آید که این درصد اکنون با توجه به جهش ویروس باید به 80 درصد برسد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: این جمعیت با اجرای واکسیناسیون عمومی در قالب طرح ایران‌یاران جوان در سالن حجاج فرودگاه شهید مدنی تبریز در دو شیفت صبح و شب حضور فعال دارد.

حمید حسین‌پور افزود: در شهرستان‌های اهر، مراغه، میانه و اسکو شامل سهند و ایلخچی مراکز ثابت و سیار جمعیت هلال احمر برای واکسیناسیون فعال است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: