عزیز امانی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : سطح باغ‌های توت استان ۳۹ هکتاراست که عمدتا در شهرستان‌های ارومیه و خوی و به صورت حاشیه کاری و پراکنده در سایر شهرستان‌ها واقع شده است.
 
 مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: بخشی از این میوه به صورت تازه خوری مصرف می‌شود و برای مصارف زمستان نیز آن را خشک کرده و مانند کشمش استفاده می‌کنند.
 
امانی اظهار کرد: از گذشته نه چندان دور این میوه به صورت خشک در سبد خشکبار مردم استان بوده و همراه بسیاری از بیماران دارای دیابت در کنار چای از این میوه استفاده کرده اند.
 
 مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: توت سفید، توت قرمز و شاه توت از انواع توت‌های درختی موجود در استان هستند که در این میان توت خوی به علت دانه درشت بودن و داشتن قند بالا در بازار از مشتریان خاصی برخوردار است.
 
توت میوه‌ای آبدار، ریز، شیرین، و سرشار از املاح معدنی، مواد چربی و ویتامین‌های A و C می‌باشد.
 
قند موجود در توت سفید برای کسانی که مبتلا به مرض قند می‌باشند ضرری در پی نداشته و اغلب استفاده از آن به صورت خشک به جای قند سفید مصنوعی به همراه چای توصیه و استفاده می‌شود.
 
از خواص توت به ملین بودن، سهل کردن جریان ادرار می‌توان اشاره کرد، جوشانده برگ آن با برگ انگور جهت رنگ مو، ضماد کوبیده برگ با روغن زیتون برای درمان سوختگی از دیگر خواص این میوه است.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: