به گزارش برنا آذربایجان غربی ، رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی مباشر خرید کلزا در استان است، گفت: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۸ هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان غربی از، ۳ هزار و ۳۲۴ هکتار سطح زیر کشت این محصول برداشت شود.
 
جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال در سال جاری تعیین شده است، اظهار کرد: برداشت کلزا از ۲۸ خرداد ماه درمرحله اول از سطح مزارع پلدشت آغاز شده و بعد از آن در سایر شهرستان‌های استان شروع شده است که تعداد ۹ مرکز خرید دولتی نیز در سطح شهرستان‌های پلدشت، خوی، سلماس، ارومیه، نقده، پیرانشهر، بوکان و میاندوآب و مهاباد جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعین کلزا کار استان در نظر گرفته شده است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  با بیان اینکه ۴۸ درصد مزارع کلزا در شهرستان پلدشت واقع شده است، اضافه کرد: پیش بینی می‌شود، شهرستان‌های پلدشت، بوکان، نقده، میاندوآب، پیرانشهر، مهاباد بیشترین میزان خرید‌ها را از زارعین استان داشته باشند.
 
این مسئول گفت: امسال بذر یارانه‌ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه‌های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه‌ای در اختیار زارعان قرار داده شده است و ۴۰ دستگاه کمباین نیز در این زمینه آماده سازی شده است.
 
جلیلی ادامه داد: کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز در این راستا برگزار شده و انواع کود‌های مورد نیاز پاییزه و بهاره برای متقاضیان تامین شده است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  با بیان اینکه انواع سموم حشره کش مورد نیاز نیز به کشاورزان ارائه و نظارت‌ها برمراحل کاشت، داشت و برداشت محصول انجام شده است، افزود: در تمامی مزارع انواع ارقام هیبریدی واراداتی و داخلی کشت شده و درتمامی شهرستان‌ها در بین زارعان توزیع شده و بذر‌های توزیعی هم تولید داخلی و هم هیبرید خارجی هستند.
 
جلیلی تاکید کرد: تا کنون مقدار ۳ هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کلزاکاران استان خریداری شده است و این روند همچنان ادامه دارد و پیگیر پرداخت به موقع مطالبات زارعین هستیم.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: