به گزارش برنا آذربایجان غربی ، رسول جلیلی در جمع خبرنگاران در خصوص خرید گندم افزود: ۷۴ درصد از بهای گندم خریداری شده از زارعان استان به میزان ۵۴۳ میلیارد تومان از کل مبلغ ۷۲۷ میلیارد تومانی ارزش گندم خریداری شده به حساب آنها واریز شده و مابقی نیز در مرحله پرداخت است.

جلیلی تصریح کرد: لازم است تا کشاورزان نسبت به تحویل به موقع گندم های خود به مراکز خرید اقدام کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در زمینه خرید بذر نیز ۱۴ هزار و ۲۰۰ تن تا کنون از هفت شرکت تولید و فراوری بذر مستقر در سطح استان خریداری شده است، گفت: خرید بذر همچنان ادامه دارد و برنامه ابلاغی خرید ۲۳ هزار تن بذر برای سال جاری است.

وی ادامه داد: میزان خریدها در سال جاری ۱۴ درصد نسبت به مدت زمان مشابه پارسال کاهش یافته که علت آن کاهش بارندگی ها و بالا بودن قیمت علوفه دامی و... است.

جلیلی با اشاره به فعالیت ۶۴ مرکز خرید گندم در استان بیان کرد: تا کنون میزان خرید توافقی انجام گرفته با کارخانجات آرد و صنایع غذایی هم در حدود ۴۶۷۸ تن است.

وی قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را ۲۵٠٠ تومان به ازای هر کیلوگرم اعلام کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۳۸۰ هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدر ۲۹۰ هزار هکتار به صورت دیم و ۹۰ هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت شده‌است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در شرایط مطلوب در حدود ۵۱۴ هزار تن محصول گندم مازاد برمصرف گندم‌کاران از سوی مراکز خرید دولتی خریداری شود.

جلیلی از گندمکاران آذربایجان‌غربی خواست برای حذف پای واسطه ها در زمینه خریدوفروش گندم محصول مازاد بر نیاز خود را به مراکز خرید گندم تحویل دهند و از انبار کردن گندم به امید افزایش قیمت خرید تضمینی خودداری کنند چون در صورت آلوده شدن گندم به آفت انباری، گندم با افت شدید قیمت به فروش می‌رسد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: