به گزارش برنا آذربایجان غربی ، رسول جلیلی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی و در صورت تامین اعتبار از محل طرح اصلاح ، احیا و جایگزینی باغات و تغییر الگوی کشت به منظور احیا دریاچه ارومیه نسبت به توسعه محصولات کم آب بر مانند پسته و سنجد به جای سایر محصولات باغی اقدام می شود که این تغییر الگوی کشت  در مرحله اول موجب شکوفایی  اقتصاد باغداران و دوم اینکه محصولات خشکباری جایگزین محصولات رومیزی خواهد شد.

جلیلی اظهار کرد: نهال پسته با هدف مدیریت مصرف آب از طریق ترویج کشت جایگزین در سطح ۳۷۰هکتار از اراضی کشاورزی استان کاشت شده است وعمده کشت پسته در اراضی شهرستان های ارومیه ،سلماس ، مهاباد و نقده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

وی گفت: از مجموع ۳۷۰ هکتار از باغات پسته در حدود ۵۰ هکتار به صورت نهال بارور و مابقی هنوز به سن باردهی اقتصادی نرسیده است.

جلیلی با اشاره به میانگین تولید ۵۰۰ کیلوگرم پسته در هر هکتار،اضافه کرد: امسال پیش بینی می شود بیش از ۲۵ تن پسته از باغات استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه محصول پسته از سال ششم کشت به توجیه اقتصادی و باردهی می‌رسد، اضافه کرد: در این راستا به عنوان کشت جایگزین نهال یارانه دار پسته بین باغداران متقاضی در استان توزیع شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه احیای درختان پسته با استفاده از سرشاخه کاری میسر می شود، افزود: با استفاده از سرشاخه کاری می توان نسبت به احیای درختان مسن پسته، اصلاح باغات با ارقام مناسب و پر بازده اقدام کردو دراین راستا با استفاده از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه ،در سال جاری ۳۸ هکتار از باغات پسته استان با استفاده از پیوند ارقام احمد آقایی سرشاخه کاری شده است.

وی همچنین اضافه کرد: امسال در سطح نیم هکتار از باغات پسته شهرستانهای ارومیه و سلماس نیز از ۱۲ رقم پیوندک ارسالی از معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به صورت باغ سازگار استفاده شده است که در حال حاضر این پیوندها با گیرایی بالای ۸۰ درصد قابل مشاهده است و در صورت تایید ارقام سازگار با اقلیم استان توسط مرکز تحقیقات در باغات سازگاری ارقام مقاوم در سطح استان ترویج خواهند شد.

جلیلی عمده ارقام پیوندی در باغات استان را رقم های احمدآقایی عنوان کرد و ادامه داد: ارقام استفاده شده در باغات سازگاری اکبری ،احمدآقایی ،رضایی ،عباسعلی، شاه پسند و AN۱ تا AN۵ ،نر زودگل و نردیرگل می باشد  و باغات سازگاری بعنوان باغات مادری جهت تهیه پیوندک استفاده خواهند شد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: