به گزارش برنا آذربایجان غربی، بیتا احمدیان مدیر هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : فاز هفتم پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه در راستای اجرای تفاهم نامه فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست کشور و سازمان‌های جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و شرقی در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ آغاز به کار کرد.

احمدیان تصریح کرد: این پروژه دراستان آذربایجان غربی درفازهفتم در ۴ شهرستان ارومیه، نقده، مهاباد و میاندوآب در ۱۷ روستای جدید و ۲۳ روستا مربوط به فاز‌های قبل در قالب عقد قرارداد با ۲۳ شرکت فنی و مهندسی کشاورزی عملیاتی می‌گردد.

او خاطر نشان کرد: پروژه مذکور با هدف مدیریت مصرف بهینه آب کشاورزی و نهاده‌های شیمیایی (کود و سم) از طریق اجرای فنون و تکنیک‌های فنی و با مشارکت جوامع محلی در سطح حوضه آبریز ارومیه اجرا خواهد شد.

مدیر هماهنگی ترویج جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: این طرح در ۶ فاز از سال ۹۳ لغایت ۹۹ اجرا شده وهمزمان با آغاز سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ نیز فاز ۷ اجرای این طرح شروع شد. طی این ۶ فاز در مجموع در سطح بیش از ۲۲۷۶ هکتار از مزارع و باغات ۹۵ روستای استان، ۱۵۸۲ بهره بردار آموزش‌های ترویجی لازم را فرا گرفتند.

احمدیان اضافه کرد: در این راستا با ۵۵ شرکت خدمات مشاوره‌ای فنی مهندسی قرارداد منعقد و اعضای آنان نیز آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب کردند.

مدیر هماهنگی ترویج جهادکشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: در این طرح بیش از ۶۵۰ مورد کارگاه آموزشی با مشارکت بیش از ده هزار بهره بردار در موضوعات مختلف کشاورزی و ۴۰ نمایشگاه انتقال تجارب در روستا‌های محل اجرا پروژه برگزارشده است.

بر اساس تفاهم نامه فیمابین سازمان محیط زیست کشور و سازمان جهادکشاورزی با تامین منابع مالی از سوی دفتر حفاظت از تالاب‌های ایران با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل متحد و دولت ژاپن از سال ۱۳۹۳ آغاز و تاکنون در حال اجرا است.

صرفه جویی در مصرف آب در سطح مزارع در حدود ۳۵ درصد و کاهش مصرف مواد شیمیایی اعم ازکود و سموم شیمیایی به میزان ۴۰ درصد و همچنین مدیریت پسماند‌ها و ضایعات کشاورزی وجلوگیری از ۳۰ درصد تبخیر از اهداف اجرایی این طرح است.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: