جلیل جباری مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی بااشاره به اهمیت حفظ بناهای تاریخی به عنوان بخشی از هویت هر منطقه افزود: در حال حاضر ۱۰۰ بنای تاریخی تحت مالکیت سایر دستگاه‌ها و بخش خصوصی نیاز به مرمت دارند که از جمله آنها می‌توان به ساختمان صدا و سیما و کاروانسرای نفت ارومیه اشاره کرد که در معرض خطر قرار داشته و البته در مورد کاروانسرای نفت اقدام قانونی انجام شده و دادستانی اجازه مرمت را صادر کردند.

جباری اظهار کرد: طبق ماده ۹۸ قانون برنامه ششم توسعه مالکان بناهای تاریخی باید برای حفاظت از این بناها از محل اعتبارات خود بودجه‌ای را در نظر بگیرند و در صورت بی‌توجهی به این وظیفه دادستانی می‌تواند مالکان بناهای تاریخی را به خاطر این کوتاهی محکوم کند.

وی عنوان کرد: به طور کلی سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد ریال برای مرمت و هزینه نگهداری بناهایی که مالک خصوصی ندارند مانند مساجد، پل‌های تاریخی نیاز است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: سالانه برای نگهداری و مرمت دو میراث جهانی تخت سلیمان تکاب و قره‌کلیسا چالدران، دو پایگاه ملی بسطام چایپاره و حسنلو نقده ۵۰ میلیارد ریال هزینه نیاز است که در کنار هزینه نگهداری از سایر بناهای استان بودجه بسیار زیادی را می‌طلبد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: