به گزارش برنا آذربایجان غربی، هادی قاسمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی پیش از ظهر امروز  در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه طرح کاداستر و سنددار کردن ‌اراضی ملی استان در دستور کار ویژه این اداره کل قرار دارد، افزود: از دو میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار اراضی ملی استان تا انتهای ‌امسال بیش از ۹۰ درصد از اراضی به میزان دو میلیون و ۴۷۵ هزار هکتار کاداستر یا حدنگاری می‌شود.

او افزود: تا پایان سال گذشته تنها ۵۴۰ هزار هکتار تحت پوشش طرح کاداستر قرار گرفته بود که در ۹ ماهه امسال این میزان با افزایش یک میلیون ‌و ۶۴۰ هزار هکتار به دو میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است‎. 

قاسمی با اعلام اینکه   آذربایجان غربی امسال در زمینه اجرای طرح کاداستر در رتبه برتر کشوری قرار دارد، افزود: در حال حاضر طرح کاداستر اراضی ملی در شهرستان‌های سلماس و چالدران خاتمه یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه دا: ‌امسال جشن انفال در ۱۰ شهرستان سلماس، چالدران، مهاباد، شوط، پلدشت، بوکان، میاندوآب، مهاباد، چایپاره و شاهین دژ با اتمام ‌طرح کاداستر برگزار می‌شود‎. 

او با اشاره به اینکه اجرای طرح کاداستر، مانعی جدی و مطمئن برای جلوگیری از تصرف و ‌تخریب اراضی ملی خواهد بود،کم شدن اطاله دادرسی، امینت سرمایه گذاری، صیانت از اراضی ملی، ‌دسترسی آسان و سهل به نقشه اراضی ملی را از مهمترین مزایای اجرای این طرح برشمرد و گفت: تمامی اسناد مالکیت اراضی ملی را با تعیین حدود ‌دقیق استخراج و سند تک برگی برای آن‌ها صادر کنیم‎.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی از اجرای طرح آبخیزداری در ۲۴۰ هزار هکتار از مراتع استان تا دی ماه ‌سال جاری خبر داد و گفت: این میزان تا پایان سال جاری باید به ۲۶۰ هزار هکتار برسد که با رویکرد تاکید بر کشت گیاهان ‌دارویی در دست اجرا است‎.

قاسمی در خصوص جذب همیاران طبیعت در استان نیز گفت: هم اکنون در کشور ۳۲ هزار همیار طبیعت جذب سامانه همیار شده ‌اند که استان با ۱۲ هزار و ۱۷۴ نفر رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده است‎. ‎

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی جلوگیری از تخریب اراضی ملی و مرتعی، صیانت از منابع خدادادی به ‌همراه حفاظت از جنگل‌ها و نیز فرهنگ سازی در بین مردم برای مشارکت در زمینه حفظ و احیای منابع طبیعی را از مهمترین ‌رویکرد جذب همیار طبیعت برشمرد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: