به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ گسترش اپیدمی کروناویروس جدید و اعمال محدودیت‌ها در جهت مبارزه با آن، باعث شد که بسیاری از فعالیت‌های عمومی جهان متوقف شود. براساس گزارش‌های رسمی حمل و نقل هوایی یکی از آسیب پذیرترین بخش‌ها در این زمینه بوده است و بسیاری از هواپیما‌های جهان مدت هاست که زمین گیر شده اند. در چنین شرایطی، اما یک هواپیمای قدیمی در حال سربرآوردن از زیر خاکستر و تبدیل شدن به یک قهرمان در بحران کرونا است.

در طول هفته ۲۱ آوریل، فقط دو هواپیمای مسافربری-باربری بوئینگ ۷۴۷ در آسمان‌های سراسر جهان در حال پرواز بودند. به نظر می‌رسد اپیدمی کرونا، این ملکه آسمان‌ها را به یک سلطنت در معرض خطر انقراض تبدیل کرده است. اما شاید اینگونه نباشد این دوران بهترین لحظات سلطنت او باشد.

با ادامه گسترش اپیدمی کروناویروس در جهان، صنعت هوایی یکی از بزرگترین ضربه‌های تاریخ خود را تجربه کرد. ایجاد محدودیت‌ها در رفت و آمد شهروندان، باعث کاهش شدید پرواز‌های داخلی و بین المللی شد که تنها دو ماه قبل بیش از هزاران مورد از آن به صورت روزانه در حال انجام بود. هزاران نفر از کارکنان شرکت‌های هواپیمایی در پی کاهش تقاضا برای مسافرت‌های هوایی، از کار خود تعلیق و یا اخراج شدند. بسیاری از کسانی که هنوز در حال کار هستند نیز در آستانه فروپاشی مالی هستند و امیدوارند به نوعی کمک‌های دولتی بتواند به آن‌ها کمک کند تا از این بحران گذر کنند.

در مسیر بازنشستگی

دو سوم ناوگان هواپیما‌های مسافربری جهان - تقریباً ۱۷۰۰۰ از ۲۶۰۰۰ هواپیما - در انبار‌ها قرار گرفته اند یا به طور دائم از خدمت بازنشسته شده اند. در این میان هواپیمای غول پیکر بوئینگ ۷۴۷ که تعداد زیادی از آن در خطوط هوایی جهان وجود دارد نیز با مشکلاتی مشابه روبرو شده است، اما تعداد انگشت شماری زمین گیر شده و یا در مسیر بازنشستگی قرار گرفته اند.

اکنون در شرایطی که عمده ناوگان مسافری جهان از کار افتاده است، این هواپیما‌ها باید راه دیگری برای فرار از این بحران بیابند. یکی از این راه‌ها استفاده از توان باربری این هواپیما‌ها است تا علاوه بر حفظ بازار خود، نقشی در زنده نگه داشتن زنجیره تأمین جهان نیز داشته باشند. در واقع برخی خطوط هوایی در تلاشند تا صندلی‌هایی مسافران را به علت نبود مسافر برداشته و از فضای مسافری برای حمل بار استفاده کنند تا از این طریق درآمد کسب کنند، با این حال این ناوگان باری است که هنوز سنگین‌ترین بار‌ها را جابجا می‌کند.

«هنری هارتولت»، تحلیلگر صنعت گردشگری و بنیانگذار گروه Atmosphere Research می‌گوید: «در دوران اپیدمی کروناویروس، دیدن یک بوئینگ ۷۴۷ باربری در فرودگاه مانند دیدن یک شوالیه در یک فیلم غربی قدیمی است که در اوضاع پریشانی به مردم کمک می‌کند. در بحران کرونا، بوئینگ ۷۴۷ با جابجا کردن محموله‌های ضروری و مهم در سراسر جهان، قطعاً نقش یک قهرمان را بازی می‌کند».

مدل‌های قدیمی‌تر از این جت‌های چهار موتوره، قبلاً با نمونه‌های دو موتور کارآمدتر، کوچکتر و جدیدتر از هواپیما‌های بوئینگ و ایرباس جایگزین شده بودند. برای مثال خطوط هوایی همچون لوفت هانزا و KLM، روند بازنشستگی هواپیماهی ۷۴۷ خود را تسریع کرده و چند سال زودتر از آنچه که در ابتدا برنامه ریزی شده بود، آن‌ها را از خدمت خود خارج کردند. به گفته یک شرکت تحلیل داده‌های هوانوردی به نام Cirium، طی آن هفته مورد نظر در ماه آوریل، از میان گروه کوچکی از ۱۶ هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ که هنوز «در خدمت هستند»، تنها دو هواپیما در حال پرسه زدن در آسمان بودند. این در حالی بود که قبل از بحران اپیدمی کرونا، حدود ۲۰۰ هواپیمای مسافری از این مدل در حال فعالیت بود.

اما در حال حاضر که حمل و نقل بین المللی کالا‌های مهمی همچون تجهیزات پزشکی، به یک ضرورت مهم روزانه تبدیل شده است، اپراتور‌های باربری از جمله هواپیمایی Silk Way Airlines، Atlas Air، Air Bridge Cargo و Cargolux که قبل از بحران کرونا به سختی برای مسافرین شناخته شده بودند، تبدیل به ستارگان آسمان شدند. تلاش‌های لجستیکی این خطوط هوایی برای پشتیبانی تجهیزاتی از کادر درمان در سراسر جهان، بسیار حیاتی است. اما نکته قابل توجه در این زمینه آن است که همه این خطوط برای این کار از هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اف باری استفاده می‌کنند.

Air Bridge Cargo مستقر در مسکو، دارای ۱۷ هواپیمای ۷۴۷ اف، چهار ۷۴۷-۴۰۰Fs و ۱۳ مدل جدیدتر ۷۴۷-۸F است. شرکت ABC به عنوان بخشی از گروه Volga-Dnepr -که با هواپیما‌های پهن پیکر باری نظامی AN-۱۲۴ و AN- ۲۲۵ سابق در اوکراین شناخته می‌شود - روزانه ۱۵ ساعت پرواز برای هواپیما‌های ۷۴۷ خود در نظر گرفته است. تجزیه و تحلیل داده‌های وبسایت ردیابی Flightradar۲۴ که توسط انتشارات صنعت حمل و نقل هوایی The Air Current منتشر شده است، نشان می‌دهد که عملیات باربری شرکت ABC در ماه مارس نسبت به دو ماه گذشته ۵۱ درصد افزایش یافته است.

«تاتیانا ارسلانوا»، مدیر اجرایی ABC می‌گوید: «تاکنون راه حل‌های باربری هوایی، هرگز به این اندازه برای خدمت به بهداشت جهانی، مهم نبوده است. در حال حاضر، تیم‌های بین المللی ما روزانه چندین پرواز را برای اطمینان از تأمین تجهیزات پزشکی حیاتی برای نیازمندان انجام می‌دهند». او اشاره کرد که محفظه‌های کنترل دمای ۷۴۷-۸F یکی از امکانات ارزشمند این هواپیمای بزرگ است. وی افزود: «این هواپیما دارای سه محفظه است که می‌توان دمای آن‌ها را از ۴ درجه سانتیگراد تا ۲۹ درجه (۳۹ درجه فارنهایت تا ۸۴ درجه فارنهایت) تنظیم کرد. این امر به ما فرصت کافی می‌دهد تا بتوانیم با خیال راحت محموله‌های قابل فساد و از جمله دارو‌های حساس به دما را به راحتی به نقاط مختلف جهان ارسال کنیم».

یک هدیه بزرگ!

به گزارش Cirium، در حال حاضر ۲۸۶ هواپیمای باربری ۷۴۷ در مدل‌های مختلف وجود دارند که در حال خدمت هستند. این تعداد در حدود یک چهارم از ناوگان ۱۱۵۲ فروند هواپیمای باری جهان را تشکیل می‌دهند. «کلی لپلی»، کاپیتان دو مدل هواپیمای باری ۷۴۷-۸F و نوع قدیمی‌تر ۷۴۷-۴۰۰، در خطوط هوای UPS Airlines، در مصاحبه با سی ان ان تراول می‌گوید: «ما می‌دانیم که تجهیزات نجات را در زیر حمل می‌کنیم و می‌دانیم که افرادی در خط مقدم مبارزه با این بیماری، به این تجهیزات نیاز دارند. این چیزی نیست که من هنگام شروع کار هوانوردی خود در ۳۰ سال قبل به آن فکر می‌کردم. اما اکنون احساس می‌کنم که این هدیه‌ای است که می‌توانم در زمان بحران پس بدهم».

خطوط هوایی UPS در ناوگان خود دارای ۲۸ هواپیمای ۴۷۴ باری است و همچنین سفارش ۱۵ مدل ۷۴۷-۸F را نیز ارائه کرده است. این شرکت باوجود داشتن ناوگان ۲۶۱ فروندی از هواپیما‌های باری، بزرگترین هواپیمای باربری خود را به مبارزه با بیماری همه گیر به میدان آورده است. «میشل پولک»، سخنگوی UPS گفت: «شرکت ما در حال حاضر موقعیت خوبی در پشتیبانی و انتقال تجهیزات ضروری به نقاطی دارد که بدان نیاز زیادی دارند. با توجه به اینکه دولت‌ها و مقامات محلی ما را به عنوان ارائه دهنده خدمات اساسی در نظر می‌گیرند، این شرکت نیز با انعطاف پذیری کامل، شبکه جهانی خود برای مبارزه با بیماری همه گیر کروناویروس به کار خواهد گرفت».

کاپیتان لپلی می‌گوید که اپیدمی جهانی شیوه کار و روال معمول کادر پرواز را تغییر داده است و دیگر مثل سابق پرواز فقط یک کار چند روز در هفته نیست. وی افزود: «خلبان بودن در این دوره می‌تواند یک حرفه منزویانه باشد. ما به دور از خانواده هایمان و بسیار دور از خانه هستیم. ما پس از انجام پرواز باید به اتاق‌های انفرادی خود برویم و حق نداریم اتاق‌ها را ترک کنیم یا باکسی معاشرت کنیم. بسیاری از کشورها، در حال حاضر وحشت دارند که ما باعث انتقال ویروس نشویم، بنابراین برای جلوگیری از این امر و مصون ماندن از ما، موظف به ماندن در اتاق‌های انفرادی خود هستیم».

براساس گزارش‌های متعدد فرودگاه آنچورینگ در آلاسکا، جایی که کاپیتان لپلی در آن مستقر است، در هفته گذشته به دلیل هجوم مداوم هواپیما‌های باربری که از آن به عنوان توقفگاه در مسیر بین آسیا و آمریکای شمالی استفاده می‌کنند، به شلوغ‌ترین فرودگاه جهان تبدیل شد. هواپیما‌های باری نیز مانند سایر هواپیماها، نیازمند برقراری تعادل میان میزان سوخت و بار خود دارند که آن نیز به مسافتی که پرواز می‌کنند بستگی دارد. پرواز‌ها از شهر‌های بزرگ چین به آنچورینگ حدود ۸.۵ تا ۹ ساعت طول می‌کشد. کاپیتان لپلی می‌گوید: «ما به راحتی می‌توانیم این کار را انجام دهیم و بار کامل را با هواپیمای ۷۴۷-۸F حمل کنیم».

ویژگی‌های مدل جدید هواپیمای ۷۴۷

جدیدترین مدل هواپیمای باربری ۷۴۷ براساس مدل مسافربری ۷۴۷-۸ طراحی شده است. با موتور‌های جدید و آیرودینامیک پیشرفته، با طولی بیش از ۲۵۰ پا که آن را به طویل‌ترین هواپیمای جهان بدل کرده است. کاپیتان لپلی در این خصوص می‌گوید: «پرواز با این هواپیما زیبا است. این یک هواپیمای بسیار پایدار، بسیار ملایم و یک هواپیمای دلپذیر است. از کابین خلبان سخت است متوجه عظمت آن شوید و تا وقتی که از هواپیما پیاده نشوید و به آن نگاه نکنید، باور نمی‌کنید با چه هواپیمای بزرگی پرواز کرده اید».

این هواپیمای باربری از ویژگی‌هایی برخوردار است که به عنوان نمادی برای ۷۴۷ به شمار می‌رود. با بیرون آمدن کابین خلبان از قسمت بالای عرشه، بینی هواپیما بالا می‌رود و عرشه اصلی را برای بارگیری باز می‌کند. این هواپیما همچنین در قسمت اصلی بدنه یک درب اصلی بار عرشه دار دارد. این مدل جدید ۷۴۷ باری، بین عرشه اصلی و شکم می‌تواند بیش از ۳۰۰۰۰۰ پوند بار حمل کند. یک متخصص شرکت Air Bridge Cargo، در این خصوص می‌گوید: «درب بار دماغه این هواپیما به ما این امکان را می‌دهد که بار‌های بیش از اندازه بزرگ را بارگیری کنیم. این مزیت به ما امکان می‌دهد لوله‌های فوق العاده بلند، دیزل ژنراتورها، کمپرسورها، پمپ‌ها و سایر تجهیزات بزرگ و سنگین دریایی را حمل کنیم».

هواپیمایی که قهرمان عصر کرونا شد!

با گذشت بیش از ۵۰ سال، بوئینگ انتظار داشت که هواپیمای ۷۴۷ به عنوان ارسال کننده نامه در تاریخ حمل و نقل هوایی باقی بماند چرا که مسافران روز به روز گرایش به استفاده از هواپیما‌های مافوق صوت دارند. اما «جو ساتر»، مهندس ارشد هواپیمای ۷۴۷ به همراه تیم طراحی وی قصد دارند تا این جت بزرگ را برای تبدیل شدن به یک هواپیمای باری بازطراحی کنند. این طراحی جدید می‌تواند ۷۴۷ را برای مدت طولانی به ملکه آسمان‌ها تبدیل کند.

هارتولت می‌گوید: «ما می‌دانیم که این هواپیما ممکن است تا ۵۰ سال بعد هم جهانی را به هم متصل کند. اما نمی‌دانستیم که یک بیماری همه گیر که جهان را زمین گیر کرده، می‌تواند ما را برای رسیدن به این هدف تشویق کند». وی افزود: «من مطمئن هستم که افرادی در بوئینگ روی این پروژه کار کرده اند، اصلاً تعجب نمی‌کنند که ۷۴۷ را یک شوالیه با زره درخشان توصیف کنند. این هواپیما در تاریخ خود بار‌ها نشان داده است که وقتی امید‌ها کاهش می‌یابد، می‌توان روی ۷۴۷ حساب کرد که ویژگی‌های امیدبخش خود را عرضه کند».

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: