به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شاهپور محمدزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش‌و‌پرورش، درباره عملکرد نهضت سوادآموزی گفت: برگزاری آزمون‌ها برای معلمان نهضت سواد آموزی مصوبه مجلس است. بر اساس بند یک مصوبه از شهریور 97 دیگر نیازی به برگزاری آزمون برای  معلمان پیش دبستانی‌ها و حق التدریسی‌ها نیست و افراد می‌توانند بدون آزمون فعالیت کنند.

او تاکید کرد: در بند 2 عنوان شده که باید برای معلمان نهضت سوادآموزی آزمون برگزار کرد. این تکلیف قانونی است و بر اساس قانون باید اقدامات در این راستا برای استخدام آموزش دهندگان انجام شود.

 معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: بر اساس آخرین سرشماری سال 95  دو میلیون 600 هزار بی‌سواد در سنین 10 تا 49 سال در کشور بوده و همچنین  300 هزار نفر  از اتباع بیگانه در کشور ما بی‌سواد هستند.

او اضافه کرد: اقدامات فقط در  زمینه رفع بیسوادی  انجام نمی‌شود، بلکه در راستای تثبیت، تحکیم و تعمیق سواد نیز انجام می‌شود. بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب هدف سواددار کردن بی‌سوادان نیست، بلکه باید کم سوادان را نیز باسواد کرد.

محمدزاده گفت: بنابراین نیمی از خدمات نیز در راستای تحکیم سواد انجام می‌شود. همچنین در سال‌های اخیر نیز رهبر معظم انقلاب به کرات درباره مهارت آموزی تاکید داشته‌اند.

او در ادامه افزود: رئیس جمهور نیز در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید یکی از  دغدغه‌هایش را موضوع مهارت آموزی مطرح کرد. برای مثال در مراکز یادگیری محلی علاوه‌ بر آموزش خواندن و نوشتن، مهارت نیز به افراد آموزش داده می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پایان عنوان کرد: همچنین در حوزه مهارت‌آموزی هم به آموزش می‌پردازیم. برای مثال در روزهای کرونایی بسیاری از مراکز یادگیری محلی در استان‌ها به تولید ماسک، گان، لباس و ... پرداختند.

انتهای پیام: 2/5

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: