به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ویروس کرونا در کشور روزانه حدود ۲۰۰ نفر مرگ می‌کشاند، این در حالی است که تاکنون هیچ دارویی برای درمان قطعی این ویروس در هیچ کجای دنیا ساخته نشده است. اطلاعاتی مبنی بر ساخت واکسن کووید ۱۹ در برخی نقاط جهان وجود دارد، اما به گفته مسئولین وزارت بهداشت بعید به نظر می‌رسد این واکسن تا سال آینده به دست مردم برسد.

در چنین شرایطی بسیاری از متخصصان عفونی تنها راه پیشگیری از ویروس کرونا استفاده از ماسک می‌دانند، به همین دلیل مدتی است که ماسک زدن در اماکن عمومی، وسایل نقلیه عمومی و ادارات اجباری شده است.

بهترین راه برای تشخیص ماسک‌های اصل از ماسک های تقلبی

بهترین راه برای تشخیص ماسک‌های اصل توجه به بسته بندی و برند ماسک و همچنین خرید آن از داروخانه ها، مراکز خرید معتبر، فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی و همچنین غرفه‌های مورد تایید شهرداری و وزارت بهداشت است، از این بهتر است از دست فروش‌ها ماسک نخریم چرا که ممکن است ماسکی که توسط آن‌ها خریداری می‌شود غیر استاندار و تقلبی باشد و یا قبلا مورد استفاده قرار گرفته باشد.

شکل ظاهری ماسک استاندارد چگونه است؟

شکل ظاهری عامل دیگری است که از طریق آن می‌توان اصل و یا تقلبی بودن ماسک را تشخیص داد؛ ماسک‌های استاندارد دارای قالبی مناسب هستند و تمام صورت را به گونه‌ای پوشش می‌دهند که هوا از بغل وارد دهان و بینی افراد نشود؛ عدم ورود مستقیم هوا یک نکته مثبت برای خرید ماسک محسوب می‌شود چرا که در ماسک‌های درجه یک امکان ورود مستقیم هوا به دهان و بینی وجود ندارد و هوا از پارچه عبور می‌کند و فیلتر می‌شود و بعد به دهان و ریه اشخاص می‌رسد.

قالب ماسک باید به گونه‌ای باشد که الیاف آن به صورت بچسبد و راهی برای ورود مستقیم هوا وجود نداشته باشد از این رو چروک شدن و تغییرشکل دادن ماسک یک نکته بسیار منفی برای ماسک محسوب می‌شود، چرا که تغییرشکل و شل شدن ماسک موجب می‌شود تا هوا به راحتی وارد دهان و بینی اشخاص شود و آن‌ها را به کرونا مبتلا کند.

هنگامی که ماسک خریداری می‌شود باید استحکام اولیه خود را داشته باشد و چناچه ماسکی از ابتدا شل بود و استحام نداشت نشانه‌ای است براینکه ممکن قبلا استفاده شده باشد و یا اینکه ماسک استادارد نیست.

یک ماسک مناسب باید از بالای بینی تا پایین چانه فرد را پوشش دهد و هنگام خرید فرد باید با توجه به قالب صورتش ماسکی را انتخاب کند که الیاف آن به گونه‌ای به صورت بچسبد و که انگشت شخص به راحتی نتواند داخل ماسک شود.

چه زمانی باید ماسک را تعویض کرد؟

‌نمی‌توان زمان دقیقی برای مصرف یک ماسک عنوان کرد، ولی در این خصوص توصیه می‌شود که ماسک‌های پرستاری سه لایه حداثکر یک روز و ماسک‌های ۵ لایه به بالا و قابل شست‌وشو تا زمانی که تغییر شکل نداده اند و قالب مناسبی دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

افرادی که علائم بیماری دارند، بهتر است از ماسک‌های بدون فیلتر و ماسک پرستاری استفاده کنند چرا فیلتر موجود در ماسک موجب می‌شود تا قطرات تنفسی فرد به بیرون ماسک منتقل شود و امکان ابتلای سایر افراد را فراهم می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: