به گزارش برنا؛ به نقل از sciencealert، شواهد به دست آمده نشان می‌دهد که این گل زیبا در جنگلی رشد می‌کرده که حدود 100 میلیون سال پیش منقرض شده است. Poinar Jr.، حشره شناس معروف، شهرت زیادی در به دام انداختن حشرات ماقبل تاریخ و کرم های لوله ای داخل رزین درختان دارد.

گل Valviloculus pleristaminis که از تیره و گونه‌های جدید به شمار می رود، جزء گل های در حال گسترس است. نوع نر این گل باریک بوده و حدود 2 میلی متر عرض دارد اما از حدود 50 پرچم تشکیل شده که به طور مارپیچی به سمت آسمان کشیده شده اند.

با وجود کوچک بودن این گل، هنوز جزئیات ظریف آن جلب توجه می کند. این نمونه گل پیدا شده در کهربا، بخشی از یک دسته گل است که گل های مشابه در آن زیاد بوده و ممکن است گل های ماده هم وجود داشته است. نمونه به دست آمده از کهربایی که گل داخل آن به دام افتاده، متعلق به معادن کهربای میانمار است که در رسوبات دریایی مربوط به دوران کرتاسه در حدود 99 میلیون سال پیش پیدا شده است.

به گفته محققان، این گل نمونه ای از گیاهان گل دهنده و احتمالا از راسته Laurales است. اما این گل عجیب و منقرض شده تنها نشانه هایی درباره تاریخچه تکامل گل را در خود ندارد بلکه بر این باورند که این گل می تواند به حل راز شبه قاره باستانی گوندوانا، خاستگاه اولیه این گیاهان کمک کند.

 از آنجایی هم که این گل کشف شده زمانی در بخشی از همین شبه جزیره موسوم به «بلوک غربی بورما» می رویید، در زمانی ناشناخته از تاریخ از این نقطه جدا شده است. برخی یافته ها حکایت از آن دارد که جدایی این گل از خاستگاهش به حدود 500 میلیون سال پیش برمی گردد.

شواهد نشان می دهد که «بلوک غربی بورما» پیش از اوایل دوره کرتاسه امکان جدا شدن از گوندوآنا را نداشته است و پیش بینی می شود گونه هایی که این گیاه از نسل آنها بوده، حدود 100 میلیون سال پیش تکامل پیدا کرده و تنوع یافته اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: