به گزارش برنا؛ مجید صفاری نیا،سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانش‌جویان گفت: از نخستین روزهای مطرح شدن کرونا در ایران و بهمن ماه 98، کارگروه مقابله با کرونا در حاشیه ۶۵ امین اجلاس معاونان دانشجویی دانشگاهها تشکیل شد و سازمان امور دانشجویان از پیشگامان مقابله با کرونا در کشور است.

 صفاری نیا افزود: با بررسی یک جامعه آماری ۲۳۰ هزار نفری از دانشجویان مشخص شد ۵.۳ درصد دانشجویان به کرونا مبتلا شدند اغلب این دانشجویان در منازل بستری و تحت درمان بودند و حدود ۱۴۶ نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.

او با اشاره به آمار کشوری فوت ۵۷ هزار نفر بر اثر کرونا گفت: بخشی دانشجویان نیز در بیماری کرونا عزیزان خود را از دست دادند بنابراین باید در زمینه سوگ به دانشگاهیان خدمات آموزشی و مشاوره‌ای ارائه دهیم.

 صفاری نیا  افزود:  مطالعات نشان می دهد پس از ابتلای افراد به کرونا تا ۹۰ روز بعد از آن ۲۳ درصد علائم روانشناختی در آنها دیده می‌شود.بنابراین سلامت روان مبتلایان و عامه مردم توسط این ویروس تحت تاثبر قرار می گیرد. و میزان اضطراب،‌ افسردگی و ترس های مردم افزایش می یابد.  در این مدت ۹ درصد خانواده دانشجویان هم به کرونا مبتلا شده اند.

سرپرست دفتر و مشاوره سلامت سازمان امور دانشجویان گفت: نوع مداخله مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان تا تیرماه ۹۹ آموزش  آرامش  شفقت ، خود مراقبتی و آموزش سازگاری، مقابله با استرس و تاب اوری  است و پس از کرونا نیز تمرکز بر آموزش دانشجویان در مدیریت بهتر حضور خود در فضای مجازی و سازگاری و انطباق پسا گرونا است زیرا در ایام کرونا استفاده بیشتر از فضای مجازی به یک عادت تبدیل شده است.

او از تعبیر زندگی درحباب به عنوان شرایط فاصله اجتماعی در ایام کرونا نام برد و گفت: اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه دانشجویان را بیشتر درک کنند و رویکرد حمایتی و همدلانه داشته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: