به گزارش برنا؛ قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در برنامه زنده تلویزیونی گفت: جهش ویروس یک امر ذاتی است. بعضا این اتفاق فاقد اهمیت است اما گاها نیز حائز اهمیت است. تغییر ژنی ویروس تا این لحظه مهم نبوده است. هر چه پیک کرونا بیشتر رقم بخورد، احتمال جهش آن بیشتر می شود. باید توجه داشت که چیزی تحت عنوان کرونای ایرانی وجود ندارد و این موارد صرفا شایعاتی است که مطرح شده است.

او افزود: بیماران کرونا غالبا در مراکز دولتی و با هزینه رایگان صورت گرفته است. 82 درصد مبتلایان در بیمارستان های دولتی بستری شده اند و ما در هر پیک کرونا ظرفیت تخت های عادی و icu خود را ارتقا داده ایم.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که میزان بستری مبتلایان به کرونا تفاوت زیادی در سنین مختلف ندارد اما مرگ و میرها در افراد مسن بیشتر است. افراد مسن کم تر متوجه علائم می شوند اما جوانان براحتی این تفاوت های فیزیکی و دردها را متوجه می شوند.

جان بابایی ادامه داد: علائم در افراد مسن بیشتر به صورت بی رمقی خود را نشان می دهد. استانی همچون اصفهان به علت این که افراد مسن بیشتری دارد، میزان مرگ و میر بیشتری داشته اند و استان هایی همچون کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان که جوان تر هستند، خطر کم تری آن ها را تهدید می کند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: چاقی و اضافه وزن نیز از عواملی بوده است که ابتلا به کرونا را بیشتر کرده است و ضرورت دارد امروز شهروندان با ورزش کردن به سمت کاهش وزن حرکت کنند. امروز غالب افرادی که در بیمارستان ها به علت کرونا بستری می شوند، افراد چاق هستند.

او افزود: با این ماسک هایی که مردم استفاده می کنند احتمال سرماخوردگی کم است. هر علامت مشکوکی را باید خطر تلقی کرد و ضرورت دارد تا در همان ابتدای مشاهده علائم، درمان را در دستور کار قرار دهیم. نباید تصور کرد که اگر حالمان خوب نیست دچار سرماخوردگی شده ایم. درمان دیرهنگام یکی از علل اصلی مرگ و میر به علت کروناست.

جان بابایی تاکید کرد: استان هایی که تراکم جمعیت بالایی دارند، مرگ و میر آن ها بر اثر کرونا بیشتر است. استانی مانند گیلان به علت این که تراکم جمعیت زیادی دارد، بیشتر به کرونا مبتلا می شوند. استانی همچون خراسان جنوبی نیز کم تر شاهد ابتلا به کرونا است زیرا تراکم جمعیت کم تری دارد.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت گفت: در طول زمان مراقبت های ما پیشرفت کرد. هر چه زمان گذشت بیماران کم تری زیر دستگاه رفتند و این نشان می دهد، تجربه ما در حوزه مراقبت بیشتر شده است. شکل گیری کمیته علمی و تخصیص بودجه مناسب از سوی دولت نیز کمک کرده است تا مشکلات مقابله با کرونا کم تر شود. تمام تلاش ما باید کاهش فشار بیماری باشد. افراد سن بالا را باید قرنطینه کرده و مراقب آن ها باشیم و این امر می تواند زنجیره را قطع کند.

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: باید افراد مسن را در معرض خطر قرار ندهیم. بعضی از استان های ما تا به امروز نیز بیماری سنگینی را تجربه نکرده اند و غفلت کار را سخت می کند. خوزستان تیر و مردادماه سختی را طی کرد و تصور می شد دیگر با پیک مواجه نخواهد شد اما غفلت سبب شد تا امروز نیز در وضعیت قرمز قرار گیرد. تا زمانی که ویروس وجود دارد این بستری ها ادامه خواهد داشت.

جان بابایی خاطرنشان کرد: جمعیت زیادی از کشورمان امروز در خطر است پس باید پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت کرد. خطر جدیست و باید تلاش ما این باشد که اجازه ندهیم پیک ها طولانی شود. باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم. ما همچون سال های گذشته سفر نخواهیم داشت اما نباید به قدری محدودیت ها زیاد شود که شهروندان از دیدن والدین خود در سایر شهرها محروم شوند. تا نوروز زمان زیادی باقی مانده است و ممکن است شرایط تغییر کند.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان گفت: در برخی نقاط کشور متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی راضی کننده نیست. امروز بیشتر افرادی مبتلا به کرونا می شوند که عادی انگاری می کنند. همین افراد هستند که سایرین را که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، به کرونا مبتلا می کنند.

//انتهای پیام:۵

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: