به گزارش برنا؛ مصطفی آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش در تبیین اقدامات انجام شده پیرامون هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم گفت: فرآیند هدایت تحصیلی از ابتدای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ آغاز و هماهنگی‌های لازم با استان‌ها صورت گرفته است.

او افزود: معرفی رشته‌های جدید در هفته معرفی مشاغل و در قالب نمایشگاه‌های مجازی در طول سال انجام شده است. تأکید ما به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها این است که توسعه متوازن در شاخه‌های نظری، فنی، حرفه‌ای و کاردانش با توجه به اسناد بالادستی انجام شود؛ لذا سهم قابل تحقق رشته‌ها را برای استان‌ها مشخص و به آن‌ها اعلام کردیم.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان این که هدایت تحصیلی بر اساس آیین نامه مربوط و تکالیف قانونی در سطح مناطق در حال انجام است گفت: با شروع رسمی ثبت نام مدارس، به طور مستمر هدایت تحصیلی را رصد و پایش خواهیم کرد و پشتیبانی‌های لازم را انجام خواهیم داد.

او با بیان این که از فروردین پارسال تا فروردین امسال بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز هنرستان تخصیص یافته، گفت: این اعتبار از محل فروش ۲ درصد عوارض گاز و بودجه سنواتی تجهیزات هنرستان‌ها تخصیص یافته است. طی سال‌های اخیر به طور میانگین سالانه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای این امر تخصیص پیدا می‌کرد؛ اما این اعتبار پارسال یک باره به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید و این مهم حاکی از اراده‌ی محکم آموزش و پرورش برای تقویت هنرستان‌ها است.

آذرکیش ضمن اعلام این که مهر امسال بیش از ۶ هزار هنرآموز جدید برای تدریس در هنرستان‌ها جذب خواهند شد، گفت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، رشته‌های جدیدی در هنرستان‌ها ایجاد کرده ایم که با رویکرد توجه به رفع نیاز‌های ملی، کاهش نرخ بیکاری و همسو با نیاز‌های بازار کار صورت گرفته و در هدایت تحصیلی مؤثر است.

او افزود: هدف گذاری نرخ پوشش تحصیل در دوره فنی و حرفه‌ای و کاردانش در قانون برنامه ششم توسعه، ۵۰درصد است. اکنون این نرخ ۳۶ درصد است و هدف گذاری امسال ما برای ورودی پایه دهم حدود ۴۴ و ۷۶ صدم درصد است و امیدواریم این درصد محقق شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: