به گزارش برنا؛  محققان داده های بهداشتی ۴۹۵ هزار نفر را که به طور متوسط ​​۱۰  سال تحت نظر و پیگیری بودند، ارزیابی کردند. از این گروه، ۷۸ درصد قهوه ساییده شده با کافئین، قهوه فوری یا قهوه بدون کافئین مصرف کرده و و ۲۲ درصد قهوه مصرف نکردند. در طول این مطالعه، ۳ هزار و ۶۰۰ مورد بیماری مزمن کبدی یا استئاتوز، تجمع چربی در کبد در بین این شرکت‌کنندگان بوجود آمد. همچنین ۱۸۴ مورد سرطان کبد بروز کرد. مصرف‌کنندگان قهوه در این مطالعه ۲۱ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری مزمن کبدی و ۲۰ درصد کمتر خطر ابتلا به بیماری کبد چرب داشتند.

شرکت‌کنندگانی که قهوه نوشیدند نیز ۴۹ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبدی قرار داشتند. بهبود و ارتقای سطح سلامتی در بین کسانی که قهوه آسیاب شده با کافئین می نوشیدند بیشتر روشن و مشخص بود. اگرچه قهوه فوری و قهوه بدون کافئین با فواید سلامتی در ارتباط بودند اما قهوه آسیاب شده بیشترین تأثیر را در این زمینه داشت.

 به گفته محققان، قهوه آسیاب شده حاوی بالاترین سطح کهول و کافستول است؛ دو ماده‌ای که تصور می شود از کبد در برابر بیماری‌ها محافظت می کنند. این مزایای مصرف قهوه با افزایش آن به چهار تا پنج فنجان در روز، کاهش می یابد. محققان معتقدند قهوه به طور بالقوه می‌تواند به عنوان روشی مقرون به صرفه و در دسترس برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر جوزف لیم، متخصص بیماری‌های کبدی و استاد دانشکده پزشکی ییل در این خصوص گفت: اگرچه در مطالعات قبلی نیز نشان داده شده، اما به نظر می رسد این مقاله متقاعد کننده ترین موردی است که مصرف قهوه را با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های حاد کبدی در یک گروه بزرگ جمعیتی مرتبط نشان می‌دهد.

قهوه و سلامت کبد

به گفته دکتر آلبرت دو متخصص کبد و ​​مدیر کلینیک بیماری کبد چرب،​​این مطالعه تاکید بر شواهد فزاینده ای است که می‌گوید قهوه برای کبد مفید است.  وی افزود: مطالعات قبلی حاکی از کاهش خطر سیروز (اسکار شدید کبدی)، بهبود بیماری کبد چرب، کاهش نرخ بستری در بیمارستان و مرگ و میر در سیروز با استفاده از قهوه بوده است. بسیاری از مطالعات نشان داده که مصرف قهوه با کاهش سطح آنزیم کبدی در ارتباط است. بیشتر اوقات، مقادیر بالای آنزیم های کبدی نگران کننده نیستند، اما می توانند نشانه التهاب یا آسیب در کبد باشد.

یکی دیگر از بررسی‌های گسترده در این خصوص مربوط است به منبعی معتبر در سال ۲۰۱۶ که نشان داد نوشیدن قهوه ممکن است به جبران آسیب کبدی ناشی از مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی و همچنین الکل کمک کند. به گفته دکتر تامار تادئی، متخصص کبد و دانشیار دانشکده پزشکی ییل، تشخیص اینکه چگونه و چرا قهوه می تواند با بیماری کبد مقابله کند دشوار است. وی گفت: این ماده ممکن است دارای خواص ضد التهابی یا ضد فیبروتیکی باشد: دو مسیر اصلی و مرتبط با بیماری کبد و سرطان کبد. همچنین ممکن است عوامل موثرتر دیگری نیز وجود داشته باشد که هنوز شناسایی نشده‌اند.

بدیهی است برای کشف این که چگونه قهوه –در کنار روش‌های تهیه آن- می تواند وضعیت سلامتی را در افراد مبتلا به مشکلات کبدی بهبود بخشد، تحقیقات بیشتری لازم است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: