به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ در یک سال گذشته مشکلات کنونی جامعه ایرانی و اقتصادی روز به روز درحال افزایش است بگونه‌ای که کشور در چند دوره با اعتراضات بخشی از گروه‌ها که درصد بسیاری از آن‌ها را جوانان تشکیل می‌دادند، مواجه شده است.

شرایط اقتصادی نامناسب و نبود شغل مناسب برای جوانانی که فارغ التحصیل شده‌اند، منجر به ناامیدی این بخش از جامعه در بسیاری از عرصه‌ها شده است.

حال برای بررسی این موضوع با معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

محمدمهدی تندگویان – معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار جوانان خبرگزاری برنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به ناامیدی بخش کثیری از جوانان در همه عرصه‌ها، باید به چه راهکاری اندیشید، گفت: «موضوع ناامیدی کامل جوانان را قبول ندارم؛ زمانی که جوانان از مسوولان مطالبه می‌کنند یعنی امید همچنان وجود دارد. اکثر جوانان شهرستان‌ها و مناطق محروم، امید   به آینده بسیاری نسبت به تغییر وضعیت موجود در جامعه دارند اما ممکن است جوانانی که مهاجرت‌های بی منطق به شهرها را دارند دچار مشکلاتی شده باشند که آنها را به  ناامیدی کشیده است .»

وی در ادامه افزود: «در سه ماهه گذشته، سه گروه تخصصی کشور در حوزه اشتغال جوانان راه اندازی شده است. دبیرخانه گردشگری در تبریز به صورت کامل فعال است و 7 پهنه کشوری برای آن تعریف کرده‌ایم. تشکل‌های گردشگری و بوم گردی بسیار خوب در این زمینه فعالیت می‌کنند و عملکرد مثبت‌شان  مشهود و ملموس است؛ این جوانان بسیار با انگیزه و توانا هستند. در حوزه اشتغال و کارآفرینی دبیرخانه‌ای در گیلان راه اندازی شده که همه‌ی اعضای جوان دبیرخانه فعال هستند. همچنین تشکلی در جیرفت وجود دارد که توسط یک جوان 27 ساله با حداقل امکانات و منابع محدود محلی ایجاد شده که برای 300 نفر اشتغال زایی کرده است.»

تندگویان با بیان این مطلب که از ابتدای سال جاری تاکنون تقریبا برای همه استان‌ها پرداخت وام و اعتبارات  از صندوق کارآفرینی امید انجام شده است، گفت: «اعتبارات تخصیص داده شده برای برخی از استان‌ها تمام شده است که این موضوع نشان می‌دهد  جواانان طرح‌های خود را و طرح‌ها تأیید و در نتیجه اعتبارات مختص به خود را دریافت کرده‌اند. همچنین با بانک رسالت به توافق رسیده‌ایم که همه تشکل‌هایی که درخواست وام کرده‌اند، پرداخت شود تا در چرخه و پروسه‌ی تولید کالا قرارگیرند. با استفاده از وام‌هایی که تشکل‌ها دریافت می‌کنند اتشغال زایی مضاعفی برایشان انجام خواهد شد. رخ داد این اتفاقات بسیار امیدوار کننده است. بخشی از انتصابات دولت در حوزه جوانان نشان می‌دهد که امید وجود دارد و جوانان همچنان امیدوارانه فعالیت می‌کنند.»

معاون امورساماندهی جوانان با اظهار این مطلب که به علت غفلت‌های صورت گرفته در خصوص عدم توجه به جوانگرایی در انتصابات کشور، بخشی از جوانان نا امید شده‌اند، بیان کرد: «علت ناامیدی این دسته از جوانان، وعده‌های ناکارآمد برخی از مسوولان دولتی و محقق نشدن وعده‌هایشان است. اما امروز بارقه‌های امید را در میان جوانان مشاهده می‌کنم. راه حل نجات ایران حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی و اشتغال زایی بوومی و محلی است و همچنین راه حل معاونت ساماندهی امور جوانان برای جوانان حرکت به سمت تشکل گرایی‌های کارآمد و کارآفرین است.

به گفته تندگویان همه وعده‌های داده شده به جوانان در 6 ماه گذشته عملیاتی شده است و همچنین قرار است که تا پایان سال جاری در حوزه اشتغال سه شبکه تخصصی اشتغال دیگر راه اندازی شود.

وی در ادامه بیان داشت : «پرداخت اعتبارات وام با توجه به وضعیت اقتصاد کنونی در حال انجام و همه شاهد هستند که افزایش وام ازدواج اتفاق افتاده است.»

تندگویان بیان کرد: «بخشی از جوانان که نسبت به امور بی توجه شده‌اند در واقع همان بخشی هستند که فعالیت‌های سیاسی و احزاب کرده‌اند. دولت باید برای آن‌ها برنامه ریزی کند و بنده هم سعی می‌کنم که  مشکلات‌شان را به مسوولان مربوطه گزارش دهم تا بلکه موانع برطرف شود. وزارت کار باید اقدام جهادی در خصوص اشتغال جوانان انجام دهد و اعتبارات مناسبی در همه زمینه‌ها اختصاص دهد و در  اشتغالزایی کمک کند؛ زیرساختارهای وزارت ورزش و جوانان برای بهره برداری از این موراد کاملا آماده است.»